A Fidesz kezdeményezésére nemrég leváltották a Győr Projekt Kft. korábban ugyancsak a kormánypárti többség által kinevezett ügyvezetőjét. Az önkormányzati cég új vezetője súlyos vádakkal illette az elődjét, feljelentés is történt, ám eddig semmi törvénytelent nem találtak.
A fideszes városvezetés alatt még a városháza illetékes osztályai által bonyolított sport, kulturális, idegenforgalmi és városmarketing rendezvényeket Pintér Bence megválasztása után a kormánypárti többség kiszervezte a Győr Projekt Kft.-hez. A korábbi fideszes városvezetés idején kinevezett cégvezetőt, Nagy Gergely Lászlót is kirúgták, hiába vétózta meg a kormánypárti frakció döntését az ellenzéki polgármester. Nagy utódja, Szombati-Serfőző Eszter súlyos vádakkal illette az elődjét. A pénzügyi stabilitás és a szakmai hozzáértés teljes hiányáról beszélt, valamint arról, hogy fals adatokat tettek közzé a cég helyzetéről – továbbá olyan eszközöket selejteztek le, amelyeknek a beszerzése csupán pár hónapja történt meg, illetve a korábbi ügyvezető közeli hozzátartozóját foglalkoztatták.
A vádak ellenére a cég előző ügyvezetője által jegyzett beszámolót a fideszes többségű városstratégiai bizottság ellenszavazat nélkül fogadta el. Ugyanakkor a bizottság ellenzéki alelnöke és a polgármester is javasolta, hogy folytassanak le ellenőrzést a cégnél, valamint feljelentés is történt a Győr Projekttel kapcsolatban. Az ellenőrzési tervet Bakonyi Bernadett jegyző előterjesztésében tárgyalta és szavazta meg a közgyűlés, és abban szerepel a Győr Projekt vizsgálata, amelyet – mint a közgyűlésen elhangzott – már az előző, fideszes polgármester, Dézsi Csaba András is kért, akit akkor meg is kérdeztünk erről.
Rutinszerű kérés volt, hogy az önkormányzat tulajdonában lévő cégek közül azoknál, amelyeknél jelentős beruházások, felújítások, tehát pénzmozgások történtek, legyen ellenőrzés. Ide tartozott a Győr Projekt is. Ennek semmi különösebb oka nem volt, csak az, hogy átláthatóságra törekedtünk. Jeleztem ezt a jegyző asszonynak, aki azt mondta: halasszuk el ezt az ellenőrzést, mert a cégnél éppen NAV-vizsgálat zajlik. Én elfogadtam a szakmai álláspontját
– mondta el a 24.hu kérdésére Dézsi, akit az előző ügyvezetőt, Nagy László Gergelyt ért vádakról is megkérdeztünk. „Egy olyan személyeskedő vitának lehettünk tanúi az elmúlt időszakban az ügyvezetőváltás során, amit én nem kívánok kommentálni. Az én polgármesteri időszakomban fel sem merült, hogy a Győr Projekt Kft. fals adatokat szolgáltatott, ha ilyenről tudomást szerzünk, akkor rendőrségi feljelentést tettünk volna. Megnyugtatónak tartom, hogy a NAV alaposan megvizsgálja a Győr Projekt működését, meg kell várni ennek az eredményét. A szerződések létesítésénél nem kérik ki a polgármester véleményét, tehát nem tudok róla, hogy van-e ilyen szerződés” – reagált arra, hogy Szombati-Serfőző Eszter szerint az elődje a közvetlen hozzátartozóját foglalkoztatta.
A lap egy korábbi cikkében a volt ügyvezető is megszólalt. „Semmilyen fegyelmi vagy büntetőjogi eljárásról, belső vizsgálatról nem tudok, engem senki nem értesített arról, hogy ilyen indult volna ellenem vagy a cég bármely más dolgozójával szemben. Amennyiben lesz bármilyen vizsgálat, annak eredménye szintén igazolja majd az általam elmondottakat. Ami a Győr Projektnél alkalmazottként alig néhány hónapja dolgozó közeli hozzátartozómat illeti: az ő foglalkoztatásával és az ott végzett munkájával kapcsolatban semmiféle kifogás nem merült fel. Az új ügyvezető sem bocsátotta el, ma is a kft. munkavállalója” – állította a leváltott ügyvezető.
A 24.hu úgy értesült, hogy korábban, 2023 végén lezajlott már egy belső ellenőrzés, amely a 2021–2022-es éveket vizsgálta. Az ellenőrzési jelentést kérésünkre a polgármester kiadta. A dokumentum szerint az ellenőrök több dolgot is kifogásoltak a cég működésében. Így például:
- több esetben előfordult, hogy kötelezettségvállalási dokumentum nélkül fizettek ki különféle munkálatokat.
- A helyi beszerzési szabályzattól eltérően pályáztatás, illetve két árajánlat bekérése nélkül szerződtek 2022-ben öntözőrendszer-átépítési munkálatokra.
- Üzembe helyezési okmányt a 2021-es beszerzések esetében nem készítettek.
- A takarítási feladatok ellátására 2022-ben közbeszerzési eljárást nem folytattak le.
- Egy kulturális szervező kötelezettségvállalási jogosultság nélkül rendelt meg rendezvénytechnikai szolgáltatást 11 millió 387 ezer 054 forint értékben.
- A 2022. július 24-i rendezvénytechnikai szolgáltatás esetében a helyi szabályzat szerinti pályáztatás, illetve két árajánlat bekérése nem történt meg.
„A belső ellenőrzési jelentésben szereplő észrevételek mindegyikére reagáltunk, az általunk készített intézkedési tervet, illetve az abban foglaltak teljesítését is elfogadták. Jogsértés gyanúja az ellenőrzött ügyekben fel sem merült” – mondta el a 24.hu kérdésére Nagy Gergely László.
Önmagában az, hogy egy meglévő berendezéssel, eszközzel kapcsolatos munkálatokra nem írnak ki közbeszerzést, nem feltétlenül törvénybe ütköző. A legtöbb köztulajdonú cég, így a Győr Projekt beszerzési szabályzatában is van lehetőség a pályázat mellőzésére. Például, ha a konkrét esetben van egy öntözőberendezés, és azt át kell építeni, célszerűbb a telepítést eredetileg is végző cégtől megrendelni a szolgáltatást ahelyett, hogy új közbeszerzést írnának ki
– magyarázta a Győr Projekt fideszes többség által elmozdított korábbi vezetője. Hozzátette: „A koronavírus-járvány és az ukrán-orosz háború okozta energiaválság miatt megesett, hogy egyes létesítmények bezártak, vagy korlátozott volt a használatuk, a műszaki tartalom hiányában és a működtetés körüli bizonytalanságok miatt nem lett kiírva közbeszerzés a takarításra. Ez más önkormányzati cégnél is előfordulhatott.”
A belső ellenőrzés a Győr Projekt (szintén a kormánypárti többség által kinevezett) felügyelőbizottságával összefüggésben is tett kritikai észrevételeket, mégpedig:
- ügyrendje keltezést, illetve az fb elnöke általi aláírást nem tartalmazott,
- ügyrendjének a gazdasági társaság legfőbb szerve általi jóváhagyása elmaradt,
- az fb 2021. évben az ügyrendjében meghatározott évente legalább négy ülést nem tartotta meg, feltételezhetően a koronavírus-járvány miatt,
- határozatairól az ügyrendben meghatározott nyilvántartás vezetéséről nem gondoskodtak.
A 24.hu megkereste Szabó Jenő fideszes önkormányzati képviselőt, a felügyelőbizottság elnökét, de nem válaszolt kérdéseikre.
Reagált viszont a Veszprém Vármegyei Rendőr-főkapitányság, ahová a Győr Projekttel kapcsolatos feljelentés került.
Az említett eset kapcsán hatóságunk bűncselekményt nem állapított meg
– írták érdeklődésükre. Szerették volna azt is megtudni, hogy a rendőrség az új ügyvezetőt vagy a Győr Projekt bármelyik jelenlegi vagy korábbi alkalmazottját, alvállalkozóját kihallgatta-e, de Szombati-Serfőző Eszter egyetlen kérdésünkre sem válaszolt.
Miként a NAV is csak annyit közölt a cégnél lefolytatott vizsgálatról: „Konkrét adózóra vonatkozó tényt, adatot, körülményt stb. a NAV törvényi rendelkezés okán – az adótitok miatt – nem hozhat nyilvánosságra.”
Pintér Bence polgármester azt mondta a 24.hu-nak, hogy a NAV-vizsgálat eredményéről „az önkormányzatot és/vagy a polgármesteri hivatalt nem tájékoztatták.” (24.hu)