Donald Trump bejelentette, hogy megduplázhatja a külföldi állampolgárok és vállalatok amerikai adóit, ami globális adóügyi konfrontációt válthat ki.
Az Egyesült Államok elnöke számos országot figyelmeztetett, hogy Washington komoly kihívásokat fog indítani a jelenlegi globális adószabályokkal szemben. Magyarország különösen rosszul járhat, mivel jelenleg nincs hatályos kettős adóztatás elleni egyezmény a két állam között, így eleve magasabb adóterheket fizetnek a magyar szereplők.
Donald Trump amerikai elnök fenyegetést intézett, hogy megduplázza a külföldi állampolgárok és vállalatok adóit az Egyesült Államokban, válaszul az amerikai multinacionális vállalatokat érintő „diszkriminatív” adókra – számolt be a Financial Times.
Ezt egy olyan időszakban jelentette be, amikor kormányzata egy széleskörű nemzetközi adóügyi harcra készül, amely magában foglalja a digitális szolgáltatások adóját nagy technológiai csoportokra és az OECD által közvetített minimális vállalati adórendszert is.
A fenyegetés különösen azért jelentős, mert Trump egy 90 éves adókódex-szakaszra, a 891. szekcióra hivatkozik, amely lehetővé teszi az elnök számára, hogy büntető adókat vessen ki azoknak a külföldi állampolgároknak és vállalatoknak, akik az Egyesült Államokban működnek.
Ez a lépés az amerikai Kongresszus jóváhagyása nélkül megduplázhatja az érintett külföldi személyek és vállalatok adóterheit.
Trump egy külön politikai memorandumot is kiadott, amelyben az Egyesült Államok visszavonja támogatását az OECD tavalyi globális minimumadóról szóló paktumától, amely lehetővé teszi más országok számára, hogy pótlólagos adókat vessenek ki az amerikai multinacionális vállalatokra. Ez a lépés 60 napon belül intézkedési lehetőségek listájának összeállítását írja elő, figyelmeztetve az OECD paktum aláíróit, beleértve az EU tagállamait, az Egyesült Királyságot, Dél-Koreát, Japánt és Kanadát is, hogy Washington kiterjedt kihívásokat szándékozik indítani a globális adószabályokkal szemben.
Trump bejelentése, miszerint megduplázhatja a külföldi állampolgárok és vállalatok amerikai adóit,
különösen hátrányos lehet a magyar cégek és magánszemélyek számára, tekintettel arra, hogy Magyarország és az Egyesült Államok között jelenleg nincs érvényben lévő kettős adóztatás elkerülésére vonatkozó egyezmény.
Ennek hiányában a magyar vállalatok és állampolgárok, akik az Egyesült Államokban működnek vagy ott jövedelmet realizálnak, szembesülhetnek azzal, hogy jelentős mértékben növekednek adóterheik, amelyeket mind az amerikai, mind a magyar adóhatóságok felé meg kell fizetniük.
Ez nemcsak a működési költségeket növelheti jelentősen, de a nemzetközi versenyképesség szempontjából is hátrányos helyzetbe hozhatja őket a globális piacon. Ez viszont hamarosan megváltozhat:
a Trump-adminisztrációval jó kapcsolatokat kiépítő magyar kormány egyik fő várakozása, hogy egy új adóegyezményt köthetnek a felek rövid időn belül.
Az OECD főtitkára, Mathias Cormann elmondta, hogy az amerikai képviselőktől aggályokat kaptak a nemzetközi adómegállapodással kapcsolatban, és hozzátette, hogy a szervezet továbbra is együttműködik az USA-val és minden tárgyalni akaró országgal, hogy elősegítse a nemzetközi együttműködést, amely előmozdítja a bizonyosságot, elkerüli a kettős adóztatást és védi az adóalapokat. (Portfolio)