Az orosz földgáz ukrajnai tranzitjának leállítása újabb győzelmet jelent Finnország és Svédország NATO-csatlakozása után – írta Radoslaw Sikorski lengyel külügyminiszter szerdán az X-en.
A miniszter arra reagált, hogy Kijev és Moszkva szerdán megerősítette az Európai Unióba irányuló, Ukrajnán keresztül történő földgáztranzit leállítását.
Putin spent billions building Nordstream to circumvent Ukraine and blackmail Eastern Europe with the threat of cutting off gas supplies. Today Ukraine cut off his ability to export gas direct to the EU.
— Radek Sikorski (@radeksikorski) January 1, 2025
Another victory after the enlargement of NATO by Finland and Sweden.
„Putyin milliárdokat költött a Nordstream (az Északi Áramlat balti-tengeri német-orosz gázvezeték – szerk. megj.) megépítésére, hogy megkerülje Ukrajnát, és a gázszállítások leállításával való fenyegetéssel zsarolja Kelet-Európát. Ma Ukrajna elvágta a lehetőségét, hogy közvetlenül az EU-ba exportálhasson gázt” – írta a miniszter.
Andrij Szibiha ukrán külügyminiszter az X-en közzétett bejegyzéshez hozzáfűzte, hogy Ukrajna számít a lengyel vezetés EU-elnökségére, határozottságára és kompromisszumkészségére.
Lengyelország 2022 áprilisában vált le az orosz gázról. Az ország a földgázszükségleteinek egyharmadát hazai forrásokból elégíti ki. Az orosz gáztól való függetlenedést lehetővé tette az Északi-tenger norvégiai talapzatában fekvő gázmezőkön kitermelt, a dániai hálózatba betáplált földgázt Lengyelországba juttató Baltic Pipe vezeték 2022-as üzembe helyezése. Emellett a balti-tengeri Swinoujsciében működő, katari, afrikai és dél-amerikai cseppfolyósított földgázt (LNG) fogadó gázkikötőn keresztül érkeznek gázszállítások Lengyelországba.
Bezár a bazár és ez fáj
A Európába Ukrajnán keresztül érkező orosz gáztranzit leállásáról szóló hírünkben beszámoltunk róla, 2025. január 1-jén új korszak kezdődött az európai energiapiacon. Az ukrán kormány döntése értelmében nem hosszabbították meg az erre vonatkozó megállapodást, amely közvetlenül érinti Európa gázellátását és jelentős gazdasági hatásokkal jár mind Ukrajna, mind Oroszország számára. Eközben Románia vállalta, hogy Moldovát villamos energiával támogatja, hogy enyhítse a válság hatásait.
Az Ukrajnán keresztüli tranzit megszűnése évente körülbelül 5 milliárd dolláros bevételkiesést jelent az oroszországi Gazprom számára. Eközben Ukrajna is elveszíti a tranzitdíjakból származó évi 800 millió dolláros bevételét.
A gáztranzit leállítása az orosz gáztól függő Magyarországot és Szlovákiát sem kíméli. Utóbbi kormánya kapcsán Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szombaton azt írta, hogy Robert Fico szlovák miniszterelnököt, hogy Oroszország utasítására „második energetikai frontot” nyitna Ukrajna ellen az orosz gáz tranzitja miatt. Hozzátéve, hogy csak ezzel magyarázható Fico fenyegetése, hogy ezen a télen lekapcsolja Ukrajna vészhelyzeti áramellátását, miközben Oroszország támadja erőműveinket és az energiahálózatot” – írta az X-en Volodimir Zelenszkij.
A gáztranzit megszűnése újabb jel arra, hogy az Európai Unió elszánt az orosz energiafüggőség megszüntetése mellett. Az ukrajnai háború kitörése óta az EU tagállamai alternatív forrásokat keresnek, és fokozatosan csökkentik az orosz gáz részesedését a piacon. Oroszország 2018-ban még 201 milliárd köbméter gázt exportált Európába, ez a mennyiség azonban mára drasztikusan visszaesett. Az északi Nord Stream gázvezeték például már 2022-ben üzemképtelenné vált.
Miközben Oroszország még mindig szállít gázt a Török Áramlaton keresztül, ez a kapacitás nem képes helyettesíteni a kieső ukrán útvonalakat. A helyzet az európai energiapiac átrendeződését és a megújuló energiaforrások iránti kereslet növekedését vetíti előre.
A TurkStream kiemelt szerepet kap
Ez a vezeték Oroszországot Törökországon és Bulgárián keresztül köti össze Európával, és már most is biztosítja Magyarország gázellátását. Az MVM terjeszkedése Romániában – például az E.ON helyi gáz- és villamosenergia-üzletágának megszerzésére való törekvés – arra utal, hogy a magyar állami vállalat kész bővíteni a TurkStream kapacitásait és akár új tranzitútvonalakat kiépíteni, amelyeken keresztül orosz gáz érkezhet Romániába is.
Az MVM terjeszkedése és a romániai energetikai piac felvásárlása tovább növelheti az ország kiszolgáltatottságát az orosz gázzal szemben, a román kormány próbálkozásai, például a stratégiai vállalatok ellenséges felvásárlását megakadályozó sürgősségi rendelete, a geopolitikai helyzet komplexitását tükrözik, azonban kérdéses, hogy elegendőek-e a teljes energetikai függetlenség megőrzéséhez. A legfrissebb hírek szerint a Legfelsőbb Védelmi Tanács elé kerülhet az MVM tervezett romániai beruházása. (Transtelex)