Az amerikai–kínai kereskedelmi háború magasabb fokozatba lépett január elejétől, Kína több amerikai szervezetet vett fel exportellenőrzési listájára a nemzetbiztonság és a nemzeti érdekek védelme érdekében.
Tovább burjánzik az amerikai–kínai kereskedelmi háború, ezúttal az ázsiai állam lépett. Kína exportellenőrzési intézkedéseket vezetett be 28 amerikai vállalattal, köztük a General Dynamicsel szemben január elejétől. A lépéssel megtiltották a kettős – polgári és katonai – felhasználású termékek exportját a felsorolt vállalatok részére – írja a hivatalos állami lap, a Global Times a kínai kereskedelmi minisztériumra (MOFCOM) hivatkozva csütörtökön.
Protekcionista lépést hozott Kína
A minisztérium azonnal leállította a kereskedelmet ezekkel a vállalatokkal, így a folyamatban lévőeket is. Az exportőrök ezentúl csakis különleges körülmények fennállása esetén, a MOFCOM eseti engedélyével kereskedhetnek a listán szereplő amerikai cégekkel.
Az intézkedéssel Kína megtiltja a polgári és a katonai célokra is használható árucikkek szállítását az érintett vállalatok részére.
A korlátozások értelmében az érintett vállalatok nem végezhetnek üzleti tevékenységet Kínában, nem hozhatnak létre befektetéseket, és a vállalatok vezetői számára az országba való belépés is tiltott. Az érintett amerikai hadiipari konglomerátumok többsége ráadásul felkerült a „megbízhatatlan cégek” kínai listájára, ami további szankciókat von maga után – tudta meg az MTI.
A tárca szóvivője elmondta, hogy a lépés célja a nemzetbiztonság és a nemzeti érdekek védelme, valamint az atomsorompó és egyéb nemzetközi kötelezettségek teljesítése. „A kínai kormány továbbra is rendíthetetlenül támogatja a magas szintű nyitást, határozottan védi a különböző üzleti szervezetek törvényes jogait és érdekeit, és előmozdítja a szabályoknak megfelelő kereskedelem fejlődését.”
A Reuters értesülése szerint
a listán a General Dynamicsen túl szerepel a Boeing Defense, a Space & Security, a Lockheed Martin és a Raytheon Missiles & Defense.
Kína már többször is korlátozó intézkedéseket vezetett be az amerikai fegyvereladásokra, miután az Egyesült Államok újabb katonai támogatást nyújtott Tajvannak. Kína álláspontja szerint ezek az eladások súlyosan sértik az ország szuverenitását, mivel Peking a szigetet saját területének tekinti.
Korábban az Egyesült Államok számos, főként a kínai technológiai iparágat sújtó exportkorlátozást vezetett be, Donald Trump amerikai elnök pedig január 20-i hivatalba lépése után megemelné az összes kínai termék behozatali vámját. (vg.hu)