Milliárdosok kormánya
Az 1861 és 1865 között a négy évig tartó amerikai polgárháborúban a rabszolgatartó dél és a modern észak sosdöntő összecsapásában, amely 600 ezer ember életét követelte, az amerikai demokrácia sorsdöntő győzelmet aratott. Ekkor, 1863 november 19-én hangzottak el Abrahám Lincoln elnök híres gettysburgi beszédének szavai: "Government of the people, by the people, for the people." A népből alakult és a népet szolgáló kormány az amerikai demokrácia meghatározó eleme. Legtöbbször így volt, és ezen nem változtatott, hogy az amerikai történelemben nem kevés milliomos elnök is volt. George Washington, az USA első elnöke nyitotta meg a sort (mai értéken) 500 milliós vagyonával. Thomas Jefferson és Theodore Roosevelt mielőtt elnök lett 236, illetve 138 milliós vagyonnal rendelkezett. Bill Clintonnak egy milliója volt mielőtt elnök lett, de mára 100 milliós vagyona van. Barack Obama ugyancsak egy millióról 70 millióra növelte vagyonát. Ezt nem utolsó sorban publikált emlékirataik bevétele és előadásokért kapott tiszteletdíjak növelték. Más szóval az amerikai vezető politikusok egy része gazdag volt, vagy gazdag lett. Mindez azonban nem hasonlítható a jelen helyzethez.
2025 januárjában Donald Trump alakít kormányt. Előre kell bocsátani, hogy republikánus kormányt fog alakítani. Szinte hallom, amint kedves Olvasóim egy része felhördül: mi mást, mint republikánus kormányt. Nos, ez korántsem magától értetődő. Trump az elmúlt egy-harmad évszázadban ötször, vagyis 5-6 évente változtatta párt hovatartozását. Ne feledjük, ezekben az években nem volt már gyerek, vagy tapasztalatlan serdülő, már a 40-estől a 70-es éveiben járt.
De nézzük közelebbről ezt a történetet. 1987-ben, 41 évesen Trump a republikánus pártban regisztrált. Alig több, mint egy évtized múltán 1999-ben átlépett a szélső jobboldali new yorki Independence Pártba. Ehhez képest már csak újabb két évnek kellett eltelnie, hogy 2001-ben csatlakozzon a demokrata párthoz. A CNN TV vezető munkatársának, Wolf Blitzernek 2004-ben adott interjújában Trump azt mondta: “Sok esetben inkább demokratának vallom magam… Úgy látom, hogy a gazdaság jobban működik demokrata, mint republikánus kormányzatok alatt… Volt néhány csúnya katasztrófa republikánus vezetés idején”. Egyetlen évvel mielőtt republikánus elnök-jelöltként indult, 2015 nyarán egy interjuban ismét csak azt állította, hogy “bizonyos tekintetben demokratának tekintem magam”. 2021 januárjában viszont azt fontolgatta, hogy új politikai pártot alapít, a Patrióták Pártját. Sok más mellett egy ember jellemrajzát következetessége is nagyban meghatározza. Ez nem azt jelenti, hogy nem változhat nézete, véleménye, hiszen a körülmények is változnak. De semmiképpen sem jelentheti azt, hogy felnőtt ember ide-oda cserélgeti nézeteit, s ennek megfelelően politikai pártállását is.
A rövidesen kormányra lépő Donald Trump mindegy, hogy hivatalosan milyen párthoz tartozik. Ugyanis ő se nem demokrata, se nem republikánus, ő mindig csak Trump párti, saját érdekeinek képviselője. Ezzel nevetségessé teszi Lincoln elnök szavait. A tervezett kormányra joggal mondható el, hogy “government of the billionaire, by the billionaire, for the billionaire”, a milliárdosokból alakult és a milliárdosokat szolgáló kormány. Nem tévedés, nem milliomosokról, hanem milliárdosokról van szó. Száz milliomosra van szükség, hogy versenyezhessen egy milliárdossal. Hogy valaki a felső 1 százalékba kerüljön Amerikában, ahhoz a családnak legalább 13.6 milliós vagyonnal kell rendelkeznie. Tehát a kiválasztottak még csak nem is a felső egy százalékot, hanem annak töredékét képviselik.
Napjainkban a világ 77 országában összesen 2.640 milliárdos vagyonnal rendelkező ember él, s azok több mint egy-negyede, 735 milliárdos, az Amerikai Egyesült Államokban. Ez jócskán túltesz a gazdag európai országokon, hiszen Németországban 136, Angliában 55, Olaszországban 51, Franciaországban 42, Svédországban és Svájcban 40-41 milliárdos található, s egyes szegény országokban, mint Oroszország is 117, sőt Magyarországon is 16 milliárdos él. A demokrácia elveinek trumpi értelmezése szerint a milliárdosoknak rendes képviselet jár a kormányban és az Amerikát képviselő nagyköveti testületben. Úgy tűnik, ezzel nem is lesz baj. Trump kormányának tagjai és nagykövetei között – akiket már kiválasztott - 18 milliárdost találhatunk.
A rövidesen hatalomra lépő Trump kormány kiválasztott tagjainak, elsősorban Elon Musknak (486 milliárd dollár) hatalmas vagyona van. Vivek Ramaswamy 1.1, Doug Burgum 1.1 milliárdos vagyonnal rendelkezik. A pénzügyminiszteri posztra az 1 milliárdos vagyonnal rendelkező Scott Bessent, kereskedelmi miniszterként a 1.5 milliárd vagyonnal rendelkező Howard Lutnick, oktatási miniszterként a 3 milliárdos vagyonnal rendelkező Linda McMahon nyer kinevezést. A National Aeronautics and Space Administration (NASA), az amerikai űrkutatási hivatal élén az 1.7 milliárdos vagyonnal rendelkező Jacob Isaacman várható, az angliai nagykövet a 3.4 milliárd felett rendelkező Warren Stephens lesz. Honvédelmi miniszterhelyettesként az 5 milliárd dollár vagyonú Stephen Feiberg kap kinevezést, míg a Kisvállakozások Adminisztrációjának hivatalát az 1.1 milliárddal rendelkező Kelly Loeffler tölti be, s a franciaországi nagyköveti posztra a 3 milliárd dollár vagyonnal bíró Charles Kushner kap kinevezést. (Őt 2004-ben adócsalás miatt elitélték, de Trump már akkor kegyelmet adott neki.) Tílman Fertitta, Trump nagykövete Olaszországban vállalkozásaiban 50 ezer embert foglalkoztat, többszáz vendéglő, szálloda és kaszinó tulajdonosa. Két másik milliárdos, Warren Stephens és Tom Barrack lesz Amerika nagykövete Angliában és Törökországban. Egy másik milliárdos, Kimberly Guilfoyle nagykövet lesz Görögországban. Az ifj. Robert Kennedy ebben a környezetben a kormány szegény emberének számít 15 milliós vagyonával. Trumppal együtt a kormánytagok együttes vagyona meghaladja az 500 milliárd dollárt, ami több, mint egy közepes méretű ország nemzeti jövedelme.
A milliárdosok zöme – tisztelet a kivételnek – nem arról híres, hogy a társadalom gondjait szívén viseli vagy a szegényebb néprétegek bajainak megoldását keresi. Saját gazdagodásuk kötötte le figyelmüket. Már Thomas Jefferson, az Egyesült Államok egyik alapítója, a Függetlenségi Nyilatkozat szerzője és Amerika harmadik elnöke a 17– 8. század fordulóján figyelmezetett, hogy “van egy vagyonra alapozott, tehetség és erény nélküli, mesterséges arisztokrácia, mely kártékony hatású a kormányzatra és ezért meg kell akadályozni felemelkedését”. Sajnos ez nem szokott sikerülni, s erre igazán beszédes példa Trump második elnöksége.
Trump maga a negyed-évezredes amerikai történelem leggazdagabb elnöke több mint öt-milliárd dollár vagyonnal. Kormánya bizony elismerést érdemlő rekord teljesítmény, hiszen a francia kormányban csak egy ember, a munkaügyi miniszter, Muriel Pénicaud rendelkezik 10 millió dolláros vagyonnal, Angliában pedig négy milliomost találunk a kormányban, s ezek összvagyona mindössze 630 millió dollár. Összehasonlításként érdemes megemllíteni, hogy a leköszönő Joe Biden kormány tagjainak együttes vagyona mindössze 118 millió dollárt tett ki, sőt Trump első kormányának tagjai is ‘csak’ összesen 6.2 milliárd dollárral rendelkeztek. Gazdagodunk. Ha nem is annyira az ország, mint Trump és köre.
Kormány a népből a népért! Dehát volt már példa arra az amerikai történelemben, hogy egy nagyon gazdag ember, Theodore Roosevelt vette a fáradságot, személyesen felderítette, milyen körülmények között élnek az emberek, a legeslegszegényebbek is, és kormánya a nép érdekeit szolgálta. Meglátjuk, a most alakuló kormány ezt az utat fogja-e járni vagy saját érdekeit képviseli. (Berend T. Iván)