Egy év telt el a kegyelmi botrány kirobbanása óta, amely ugyan előtérbe helyezte a gyermekvédelem ügyét, de korántsem oldotta meg.
A kormány évek óta ígérgeti a gyermekvédelmi rendszer javítását, ám nemhogy nem javul a helyzet, az intézményekben élő gyermekek és az ott dolgozók egyre több nehézséggel küzdenek. Kérdőívekkel vegzálják az amúgy is kizsigerelt, kiszolgáltatott szociális dolgozókat, miközben a bérüket nem emelik, a gyermekek napi étkeztetésére pedig még mindig csupán 1500 forint jut. Jámbor András, Józsefváros és Ferencváros független országgyűlési képviselője ezért nyújtotta be költségvetési módosító javaslatát, amelynek célja egyrészt a szociális szektorban dolgozók méltányos bérrendezése, másrészt a gyermekvédelmi szakellátásban részesülő fiatalok étkeztetési színvonalának javítása.
Az Állami Számvevőszék tavalyi jelentése szerint a szociális szférában alacsonyak a fizetések, óriási a munkaerőhiány, és sokszor jogellenesen nem kapják meg az ellátást a rendszerben élő gyermekek.
A tavalyi zárszámadás alapján a második legrosszabbul fizetett állami szakma volt a gyermekvédelmi dolgozóké a vízügyesek után – utóbbiak bérhelyzetét a kormány rendezte, így már az utolsó helyen állnak a szociális szférában dolgozók.
A Menhely Alapítvány kutatásából az derül ki, hogy a Budapesten élő 40 év alatti hajléktalan emberek fele a gyermekvédelmi rendszerből jön, míg a Népszava arról számolt be, hogy csaknem ezer gyermekvédelmi gondoskodásban élő fiatalt tartottak nyilván eltűntként januárban.
„Mindebből egyértelműen látszik, hogy a gyermekvédelmi rendszer nem működik ma Magyarországon. Hiába mondott le Novák Katalin és Varga Judit, hiába volt a több mint 200 ezres tüntetés, semmi sem változott a kegyelmi botrány kirobbanása óta, vagyis egy év alatt” – mutatott rá Jámbor András.
Az országgyűlési képviselő többször nyújtott be javaslatot a szociális ágazatban dolgozók béremelésére, a gyermekvédelmi rendszer átalakítására, ám ezeket a fideszes többségű bizottságok napirendre sem vették. Tavaly decemberben, az utolsó a parlamenti üléshéten Jámbor András három kérdést tett fel Orbán Viktornak: lesz-e béremelés a gyermekvédelmi rendszerben dolgozóknál; megemelik-e azt az 1500 forintot, ami egy gyermek egy napi reggelijére, ebédjére és vacsorájára jut; megemelik-e a zsebpénzt, amit a gyermekvédelmi rendszerben élő gyermekek kapnak?
A miniszterelnök azonban mindössze annyit válaszolt a képviselő azonnali kérdésére, hogy 2010 óta háromszorosára emelte a kormány a gyermekvédelmi intézmények működésére fordított forrásokat, a szociális szférában dolgozók bérének emelése pedig 2026-ban várható. Csakhogy ez késő.
Jámbor András ezért most ismét benyújtott egy költségvetési módosító javaslatot, amelynek célja egyrészt a szociális szektorban dolgozók méltányos bérrendezése, másrészt a gyermekvédelmi szakellátásban részesülő fiatalok étkeztetési színvonalának javítása.
A méltatlan bérhelyzet mára a teljes szociális szektorban kritikus munkaerőhiányt, szakember-elvándorlást és ebből adódóan óhatatlanul romló ellátási színvonalat eredményez. Ez tarthatatlan. A válság érdemi kezelésének érdekében a módosító javaslat a szociális szektorban dolgozók 50%-os béremelését irányozza elő.
A szociális ágazat külön priorizálást igénylő alrendszere a súlyos válságban lévő gyermekvédelmi szakellátás, amelyet a kormány minden ígérete ellenére sem hajlandó érdemben erősíteni. Ezen a területen a munkaerőhiány kezelése, az állami gondozásba vett fiatalokat nevelő szakemberek anyagi megbecsülése mellett egyéb, közvetlen színvonal-javító beavatkozásokra is szükség van, mindenekelőtt például a botrányosan alacsony étkeztetési ráfordítás növelésére. A gyermekvédelemben nevelkedő fiatalok testi és mentális fejlődésének alapvető feltétele a megfelelő táplálkozás. A szociális válság következtében egyre több újszülött és kisgyerek kerül állami gondozásba, sok esetben már eleve alultápláltan. Elborzasztó, de sajnos nagyon is pontos képet fest a hazai közállapotokról az a tény, hogy a gyermekvédelmi ellátásban ma mindössze 1500 forint jut egy gyermek napi étkeztetésére. A javaslat ennek az összegnek a megháromszorozását célozza.
Ezen kiadások fedezetét a javaslat a kormánypropagandaként működő közmédia felduzzasztott forrásainak visszavágásából és a kérdéses társadalmi megtérüléssel járó beruházási alap kiadásainak csökkentéséből teremti meg. A társadalom fejlődésébe, prosperitásába történő valódi beruházást nem ezek, hanem jelen javaslat szociális ráfordításai jelentik.
A módosító javaslaton kívül Jámbor András szervezete, a Szikra Mozgalom petíciót is indított a gyermekvédelemre szánt források növelése érdekében. A felhívás tartalmazza az egy gyermek napi étkeztetésére fordítható összeg triplájára emelését; a gyermekvédelemben élő gyermekek havi zsebpénzének növelését; a gyermekvédelmi dolgozók bérrendezését, valamint a vegzálásuk helyett a bűnelkövetők valódi elszámoltatását.
Jámbor András a kegyelmi botrány évfordulójára készült videója itt nézhető meg: