Egy különösen turbulens politikai évként vonulhat be a politikatörténetbe a 2024-es év, amely számos szokatlan fordulatot hozott.
Tavasztól mind a kormánypártok, mind pedig az ellenzék legnagyobb pártja a DK jelentős visszaesést produkált, új és jelentős eredményeket produkáló formáció jelent meg politikai arénában, a Tisza párt.
A Tisza Párt megjelenése már tavasszal felforgatta a többi, korábbi ellenzéki párt életét is, nagy lendülettel szívta el a szavazókat a 2022-es ellenzéki összefogás pártjaitól, minek következtében a DK mindössze kettő, a Mi Hazánk egy képviselői mandátumot szerzett a júniusi EP-választáson, a többiek EP-mandátum nélkül maradtak.
A kormánypártok visszaesése, az új politikai szereplők térnyerése és az ellenzéki pártok küzdelmei egyaránt radikálisan formálták a pártrendszer dinamikáját. 2024 az erőviszonyok átrendeződésének éve volt, amely új perspektívákat nyitott a 2026-os választásokra – olvasható ki a Republikon elemzéséből.
A Fidesz-KDNP gyengülése
A Fidesz-KDNP számára a 2024-es év jelentős kihívásokat produkált. 2024-ben jelentős mértékben csökkent a Fidesz-KDNP népszerűsége, először tavasszal, a kegyelmi botrány idején, amely érzékeny veszteségeket okozott. Ebből sikerült a választás hajrájában valamelyest felállni, ám a kormánypártok így is a valaha volt leggyengébb EP-választási szereplésüket produkálták. Ezután folytatódott és fel is gyorsult a visszaesés egészen mostanáig, decemberre második helyre csúszott a Fidesz-KDNP a Tisza mögött. Az elemzés szerint támogatottsága a teljes népesség körében három, a pártválasztók között pedig 11 százalékponttal esett vissza az év elejéhez képest.
A Tisza Párt előretörése
A kevesebb mint egy éve alakult Tisza Párt a 2024-es év győztese. A pártválasztók körében elért 35 százalékos támogatottságával az év végére a legnépszerűbb politikai erővé vált, írja a az elemzés. A párt azonban továbbra is jelentős kihívásokkal néz szembe, különösen a 2026-os egyéni választókerületi stratégiáját illetően, de az egyértelmű, hogy a politikai diskurzus meghatározó szereplőjévé vált.
Ellenzéki térfél
A hagyományos ellenzéki pártok – különösen a DK, az MSZP és a Momentum – számára 2024 a veszteségek éve volt, ugyanakkor erőteljesebb összefogással mérsékelni tudták a veszteséget. A DK például elveszítve korábbi vezető ellenzéki pozícióját. Az MSZP és a Párbeszéd szintén jelentős támogatottsági csökkenést könyvelhetett el, bár mindkét párt megtartott bizonyos önkormányzati pozíciókat. A A Momentum és a Kétfarkú Kutya Párt (MKKP) esetében vegyes képet látunk: országos szinten gyengültek, de helyi szinten jelentős sikereket értek el.
A kispártok közül a Mi Hazánk a legstabilabb
A Mi Hazánk számára az év stabilizációt hozott, támogatottsága gyakorlatilag változatlan maradt. Az LMP és a Jobbik azonban komoly visszaesést szenvedett el, előbbi az esetleges kormányzati együttműködés gyanúja, utóbbi pedig belső szakadások miatt. Az 5 százalék alatti pártok helyzete továbbra is bizonytalan, de egyes szereplők (például az MKKP) közelítenek a parlamenti bejutási küszöbhöz.
Következtetések
Jelentős átrendeződést hozott 2024 a magyar pártrendszerben: egyre inkább a kétpólusú dinamika felé mozdul el a politikai tér a TISZA Párt és a Fidesz-KDNP dominanciájával. Az év végére a politikai versenyhelyzet sokkal nyitottabbá vált, mint az év elején volt, ám a 2026-os választásokig hátralevő másfél év még sok kérdőjelet tartogat. (Blikk)