Testbeszédet elemző szakemberek vizsgálták meg Donald Trump friss elnöki portréfotóját. Véleményük szerint a megválasztott elnökről beszédes üzenetet közvetít a portré.
Donald Trump új portréfotóját, valamint J. D. Vance alelnökét még a január 20-i beiktatás előtt mutatták be. Az már akkor is szembetűnő volt, hogy Trumpról első elnöksége előtt, 2017-ben még egészen más jellegű portré készült.
A Huffington Post több testbeszédelemzéssel foglalkozó szakértőt is megkérdezett arról, hogy mi a véleményük a portréról. Ők úgy látták, hogy Donald Trump új fotója meglehetősen beszédes üzeneteket közvetít. Véleményük szerint Trump új portréja, továbbá az ahhoz nagyon hasonló, az őrizetbe vételekor készült rendőrségi fotója, valamint a 2017-es elnöki portréja együttesen elárulhatnak valamit a jelenlegi lelkiállapotáról és arról, hogy miként változott a személyisége az évek alatt.
„Hatalom és megfélemlítés”
Mark Bowden testbeszédszakértő és író úgy látta, hogy az elnök új fotójáról „a dac és az irányítás” szándéka sugárzik. „Trump arckifejezése, az állának és a homlokának lefelé dőlésével és az összevont szemöldökkel együtt az agresszió és a koncentráció érzetét közvetíti. Van egy figyelemreméltó aszimmetria az arcán – az egyik szeme kissé jobban le van hunyva, mint a másik –, ami az intenzív célzás vagy vizsgálódás benyomását kelti, mintha valamilyen tárgyra koncentrálta” – fejtette ki a szakértő a Huffington Postnak nyilatkozva.
Hozzátette: egészében nézve a portrén a megválasztott elnök mögött átlósan elhelyezett amerikai zászló csíkjai olyanok, mintha Trump homlokráncai felé mutatnának, „megerősítve az elszántság és a tekintély érzését”. Azt is megjegyezte, hogy a megvilágítás és az, ahogyan a fény Trump hajáról visszaverődött, „glóriaszerű ragyogást” eredményezett, ami viszont ellentétben áll az elnök „aszimmetrikus és konfrontatív arckifejezésével”.
Az agressziónak és a szimbolikus fénynek ez a keveréke egyszerre vetíthet előre hatalmat és megfélemlítést – attól függően, hogy ki hogyan értelmezi
– összegezte.
Janine Driver író, a szintén testbeszéddel foglalkozó Body Language Institute vezérigazgatója mindeközben azt mondta: szerinte Trump 2025-ös fotója egy „kiszámított váltást mutat a megjelenítésben”.
Az [arc]kifejezése, amelyen szigorú tekintet és összeráncolt szemöldök látható, tekintélyt és határozottságot sugall. A mosoly hiánya komolyságot jelez, talán az erő kivetítésére tett erőfeszítést
– fogalmazott, megjegyezve, hogy a testbeszédben a „semleges vagy szigorú” arckifejezésű, közvetlen tekinteteket gyakran értelmezik magabiztosságként vagy dominanciaként. Trump „enyhén megdöntött álla” és az állkapcsának merevsége pedig a „kemény fickó” imázsát erősítheti meg. „Pszichológiailag ezek a vonások azt jelezhetik, hogy az illető hajthatatlannak és koncentráltnak igyekszik mutatni magát, ami váltást jelent a korábbi portrék rokonszenvesebb hangulatához képest” – tette hozzá.
Azzal kapcsolatban, hogy az elnöki portré hasonlít-e a rendőrségi fotóhoz, Janine Driver azt mondta, hogy valóban van hasonlóság, de szerinte néhány különbség is fellelhető. Szerinte Trump tekintete a korábbi fotón kifejezetten „konfrontatívnak” tűnt, míg az új portréját kifinomultabbnak, „kevésbé reaktívnak és jóval megfontoltabbnak” látja ahhoz képest.
Mark Bowden úgy látta: a hasonlóságok miatt elképzelhető, hogy a 2023-as kép narratíváját akarták átemelni az elnöki portréba, az utóbbi esetben viszont már a cél az, hogy a „hatalom és irányítás” üzenetét közvetítsék vele.
Arról, hogy a 2017-es képhez hogyan viszonyul az új portré, Bowden azt mondta, hogy jól látható a különbség, és az új portrén Trump „sokkal magabiztosabbnak és konfrontatívabbnak”, kevésbé megközelíthetőnek tűnik, és szinte olyan, mintha a kép megtekintője felé is „egy közvetlen kihívást” intézne az elnök. Janine Driver szintén úgy látta, hogy a mostani képen „eltűnt a könnyedség bármiféle jele” Trumpról, és szerinte egyfajta „stratégiai” imidzsváltásra utal az új ábrázolás, amelynek részeként a tekintélyt helyezik előtérbe a rokonszenvességgel szemben.
Mit üzen összességében az új portré?
„Ez a portré úgy tűnik, hogy a dac és a tekintély érvényesítésének igényét tükrözi, és Trumpot olyasvalakiként állítja be, aki egyszerre pozicionálja magát védelmezőként és agresszorként, a néző perspektívájától függően” – összegzett végül Bowden.
Driver mindeközben úgy értékelt: „Pszichológiai szempontból úgy tűnik, hogy ez a portré azt kommunikálja: »Tanultam, alkalmazkodtam, és készen állok arra, ami ezután jön«”. „Akár csodálja, akár kritizálja valaki Trumpot, nehéz tagadni azt a szándékosságot, amely ennek az új portrénak minden eleme mögött látható” – summázta véleményét. (Index)