Tavaly is a szlovákiai magyar foci járt a legjobban, a magyar adófizetők pénzéből 2024-ben három szlovákiai magyar fociklub bizonyítottan közel ötmillió eurót vágott zsebre.
Milliós támogatást kapott a kormánymédia és újabb óvodát építhet a református egyház.
Magyarország kormánya évek óta milliárdos nagyságrendű összegekkel támogatja a határon túli magyar szervezeteket. 2024-ben is eurómilliók érkeztek a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. (BGA) különböző támogatási programjain keresztül a szlovákiai magyar szervezetekhez, melyek közül több kizárólag a magyar adófizetők pénzének köszönhetően működik.
A Bethlen Gábor Alap által nyilvánosságra hozott határozatok alapján a 2024-es évben a magyar állami pénzosztás legnagyobb kedvezményezettje a dunaszerdahelyi DAC Akadémia. Már negyedik éve ők kapják a legnagyobb támogatást.
A második legnagyobb összeget a Pro Media Alapítvány kapta, mely a Magyar 7 hetilapot adja ki és a ma7 portált működteti. A dobogó harmadik helyén holtversenyben a komáromi fociklub és református egyház végzett.
A magyar kormány által leginkább támogatott tíz intézmény között találjuk továbbá a komáromi Selye János Egyetemet, a Csemadokot, a ProRegia Cultura Polgári Társulást, a pedagógusszövetséget és a Pro Unitas szervezetet.
Mélyrepülésben a forint
Mielőtt rátérünk a támogatások elosztására, fontos megjegyezni, hogy a 2024-es évben a forint árfolyama óriási kilengéseket produkált. Míg januárban 377, addig decemberben már 416 forintba került egy euró. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy egy-egy határon túli szlovákiai magyar szervezet mikor kapta meg a magyar állam támogatását.
A Bethlen Gábor Alap folyamatosan teszi közzé a támogatásról szóló határozatokat, mivel azonban arról nincs adat, hogy a megítélt összegeket mikor utalták át a kedvezményezetteknek, a 360 napos átlagárnak megfelelő 395 forinttal számoltuk ki a támogatások értékét euróban.
Szülőföldön magyarul program
A Bethlen Gábor Alapon keresztül a legnagyobb egyszerre kifizetett összeg Szlovákiába a magyar oktatási intézményeket látogató óvodásoknak és diákoknak érkezik. Az alapkezelő a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága megbízásából hirdeti meg a „Szülőföldön magyarul” program felhívását nevelési, oktatási, valamint tankönyv- és taneszköz-támogatásra, illetve hallgatói támogatásra vonatkozóan. A program szlovákiai lebonyolítója a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége.
2024-ben május 3-ig lehetett igényelni a 100 ezer forintos (cca. 250 eurós) támogatást, melyre minden magyar oktatási intézményt látogató óvodás, alap- és középiskolás, illetve egyetemista jogosult. Tavaly a szlovákiai nevelési-oktatási támogatás összege összesen 11 321 265 euró (4 471 900 000 forint) volt. Ez az egyetlen tétel, melyet nem szervezetek, hanem egyének kapnak meg az alapon keresztül.
Közel ötmillió euró focira
A Szlovákiában működő szervezetek közül már hagyományosan a szlovákiai magyar focival foglalkozók jártak a legjobban, toronymagasan vertek minden más szlovákiai magyar szervezetet, már ami a magyar állami támogatások összegét illeti. Ahogy 2023-ban, 2024-ben is három csapat kapott milliós magyar állami támogatásokat.
A DAC Akadémia két tételben 2 784 810 millió eurót kapott a magyar adófizetőknek köszönhetően. Ebből az összegből több mint 500 ezer eurót fejlesztésekre fordíthat az akadémia.
A KFC Komárno tavaly 1 139 240 millió eurót kapott a BGA-n keresztül, ez némi visszaesést jelent a 2023-as 1 315 788 euróhoz képest. 2024-ben a dunaszerdahelyi és a komáromi foci együtt 3 924 050 eurós támogatáshoz jutott a magyar kormány jóvoltából.
Habár nem a szlovákiai szervezetek között szerepel, de ide tartozik a kassai fociklub, vagyis a Borsodinvest Kft., illetve az FC Košice, a. s. támogatása, ami mintegy 890 ezer eurót (350 millió forintot) tett ki. 2023-ban 370 millió forintot, vagyis csaknem egymillió eurót kapott a kassai futballakadémia működtetésére. 2022-ben 370 millióval, 2021-ben pedig 6,4 milliárd forinttal támogatta a magyar állam a kassai akadémiát.
A Mol alapítványa is a focit pénzeli
Tavaly októberben a 444 kiderítette, hogy a magyar kormány más forrásokat is felhasznál a határon túli futballklubok támogatására. Szlovákiában az FC Košice, az FC Komárno és a somorjai FC STK 1914 tartoznak a kedvezményezettek közé.
A portál birtokába került dokumentumokból látható, hogy a 2021-ben alapított Mol – Új Európa Alapítvány, amely mögött a magyar állam és a Mol áll, fennállása során összesen 11,1 milliárd forinttal támogatta a külhoni futballklubokat. A 80 milliárd forintot meghaladó vagyonnal rendelkező alapítvánnyal kapcsolatos egyik érdekesség az, hogy a támogatásokról döntő kuratóriumban Világi Oszkár szlovákiai magyar üzletember, a DAC tulajdonosa is helyet foglal.
Az alapítványtól az FC Košice és az FC Komárno több mint félmilliárd forintot (cca 1 265 000 eurót), a Somorja 140 millió forintot (cca 354 000 eurót) kapott.
Stabil a kormánysajtó háttere
A magyar kormány szócsöveként működő Magyar7 hetilap és a ma7 portál 2024-ben a második legnagyobb pénzcsomagot kapta a magyar kormánytól. A kormánysajtót működtető Pro Media Alapítvány az előző évekhez hasonlóan tavaly is 1 201 772 eurónak megfelelő magyar állami támogatáshoz jutott. Portálunk 2023 januárjában egy átfogó elemzésben arra is rámutatott, hogy a Magyarországról pénzelt Magyar7 és ma7 portál hogyan terjeszti az orosz propagandát.
Hiteles forrásból évek óta nem lehet tudni, hogy milyen példányszámban nyomtatják ki a lapot, mennyi előfizetője van, illetve mennyi példányt adnak el a Magyar7-ből, és azt sem, hogy milyen a ma7 portál látogatottsága, mert az alapítvány nem méreti a hetilapot és a portált a szlovákiai sajtót figyelő Audit Bureau of Circulations céggel.
Meglepetésre 2024-ben nem kapott támogatást a magyar államtól a Vox Juventae Polgári Társulás, mely a körkép.sk portált működteti. 2023-ban a portál több mint 65 ezer eurónyi (25 millió forintnyi) támogatással gazdálkodhatott.
Újabb millió óvodára
A BGA határozatai alapján decemberben születhetett döntés a Kárpát-medencei Óvodafejlesztési Program szlovákiai folytatásáról, hiszen a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház 1 139 240 euró (450 000 000 Ft) támogatást kapott óvoda létrehozására. A dokumentumokból nem derül ki, hogy a fejlesztés Dél-Szlovákia melyik részére irányul.
Megszokott összeg az egyetemeknek
A Bethlen Gábor Alapon keresztül a felsőfokú magyar képzést nyújtó eperjesi, nyitrai és komáromi egyetemek is támogatásban részesülnek. Az Eperjesi Egyetem Magyar Nyelv és Kultúra Intézet 30 379 eurót (12 000 000 forintot), a Nyitrai Konstantin Filozófus Egyetem 37 974 eurót (15 000 000 forintot) kapott. A komáromi Selye János Egyetemnek három tételben 873 415 eurós támogatás jutott.
Ebből az összegből az egyetem működésére közel 600 ezer eurót, kutatásra több mint 220 ezer eurót, és az egyetem röplabdacsapatának pedig idén is 60 ezer euró fölötti összeget szántak a BGA-nál. A magyar állam mindhárom intézményt 2023-ban is hasonló összeggel támogatta.
Félmillió euró Borsiba
2023-ban több tételben 855 ezer eurós támogatással segítette a magyar kormány a Borsi Rákóczi Kastélyközpont fenntartását és működtetését. A fejedelem egykori otthonát gyakorlatilag a magyar állam újíttatta fel, a szlovák kormány hozzájárulása elenyésző volt.
Nem meglepő tehát, hogy a II. Rákóczi Ferenc nonprofit szervezet 2024-ben is komoly, 506 ezer eurós támogatást kapott a Bethlen Gábor Alapon keresztül. Ezzel a hatodik legnagyobb összeget a kastélyközpont működésére utalták át.
A magyar állam kiemelt szervezetei közé tartozik a Csemadok is, mely minden évben hozzávetőlegesen azonos összeget kap a működésére, a BGA határozatai alapján a korábbi évekhez hasonlóan 2024-ben is 410 126 eurót kapott a szervezet a működésére.
Két év alatt 1 millió euró
2023-ban kapott először óriási állami támogatást a magyar kormánytól a ProRegia Cultura Polgári Társulás, és ahogyan a Napunk már utánajárt, 2024-ben sem feledkeztek meg a Németh László nevéhez köthető szervezetről. Tavaly 268 354 eurós támogatást költhetett el a szervezet a magyar adófizetőknek köszönhetően.
2024-ben a Pro Unitas Polgári Társulás mindösszesen 248 ezer eurós (98 millió forintos) támogatást kapott ismeretterjesztő sorozatának folytatására. 2023-ban a Pro Unitas összesen 426 315 euróból gazdálkodhatott.
Közel azonos támogatást kapott a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége és a Szlovákiai Református Keresztyén Egyház Kulturális és Közművelődési Központja, előbbi közel 228 ezer euró (90 millió forint), utóbbi pedig 220 ezer euró (87 millió forint) összegből működhetett.
Megkapták a pénzüket
A határozatokat böngészve kiderül, hogy a magyar kormány által évek óta támogatott szlovákiai magyar szervezetek többsége ismét hozzájutott a magyar állami pénzekhez. Egy-egy szervezetnél minimális mértékben, másoknál néhány ezer euróval csökkentek a támogatások összegei, illetve azok a szervezetek, melyek 2023-ban kiemelt támogatást kaptak például ingatlanberuházásra, ismét a korábbi támogatási csomagot kapták meg.
A magyar Szövetség idén megválasztott elnökéhez, Gubík Lászlóhoz két kedvezményezett szervezet fűződik. A Szövetség a Közös Célokért vezetését Duray Miklóstól vette át, és idén 210 126 eurót (83 000 000 forintot) kapott a szervezet a magyar kormánytól. A Marthos Polgári Társulás, mely az Esterházy Akadémiát működteti és különböző programokat szervez idén 126 582 euró (50 millió forint) támogatást kapott. Ez némi csökkenést jelent a tavalyi 143 ezer euróhoz képest.
Azonos összegű támogatást kapott 2024-ben a Fórum Kisebbségkutató Intézet és a Szót - Értünk Polgári Társulás. Utóbbinak két tételben ítélték meg a 202 531 eurónyi (80 millió forintnyi) támogatást. A polgári társulás Berky Angelika nevére van bejegyezve, a peredi óvoda igazgatónője - korábban az SZMPSZ-hez tartozó Óvodapedagógusok Országos Társulása elnöke - jelenleg a Ringató foglalkozások koordinátora Dél-Szlovákiában.
A 100 ezer eurósok klubja
Százezer eurót vagy ennél magasabb összeget kapott a szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont, Orosz Örs Sine Metu Polgári Társulása, Őry Péter Pro Civis Polgári Társulása, a komáromi Jókai Színház és a kassai Thália Színház, illetve a szintén kassai Rovás Polgári Társulás. Az előző évekhez képest ezek az összegek nem csökkentek jelentősen.
A Szőttes Kamara Néptáncegyüttes és a Szlovákiai Magyar Cserkészszövetség támogatása pár száz euró híján nem éri el a 100 ezer eurót.
A Bethlen Gábor Alap tavaly sem felejtette el támogatni a Libertate Polgári Társulást, mely 2024-ben 75 949 euró állami támogatást kapott a magyar kormány jóvoltából. Emlékeztetőül: a Libertate 2017-ben robbant be a köztudatba, amikor 710 ezer eurós magyar állami támogatásban részesült a Bethlen Gábor Alapon keresztül. 2020 és 2022 között évente 55 millió forint landolt a komolyabb tevékenységet nem végző társulásnál. 2023-ban 36, 2024-ben pedig 30 millió forintot kaptak. A társulást még mindig az MKP-hoz köthető Nyílfa Péter dunaszerdahelyi ügyvéd vezeti. A Libertate 2016-os megalakulása óta nem tud a támogatás összegéhez mérhető valós tevékenységet felmutatni. (NAPUNK)