Az első szlovákiai Tisza Sziget megalapítására készülnek Magyar Péter helyi szimpatizánsai
„Nem csak Péterről van szó, hanem hogy legyen egy értelmesebb közeg, ahol meg tudunk beszélni dolgokat” – mondják a szlovákiai Tisza-szimpatizánsok, miközben az első szlovákiai Tisza Sziget megalapítására készülnek
Alakulóban van az első felvidéki Tisza Sziget, amelynek szimpatizánsaival Magyar Péter hétfő délután Komáromban találkozott. A Napunknak név nélkül nyilatkoztak a komáromi Tisza-szimpatizánsok arról, hogyan épül Magyar Péter támogatói köre a határon túli magyarok között.
Van rá igény
Mivel szlovák állampolgárokként nem kapcsolódhatnak be a magyarországi választásokba, szimpatizánsok csapataként képzelik el az együttműködést a Tisza Párttal. A közeljövőben tervezik megalakítani Komáromban a Tisza Szigetet, amellyel elsősorban önkéntes segítségnyújtásban állnának a párt rendelkezésére. Vannak olyan felvidéki szimpatizánsok, akik már eddig is önkénteskedtek a pártnak.
Ők írták azt a levelet is, amelyet Nagy Ervin felolvasott a Tisza októberi tüntetésén az MTVA székháza előtt, és amelyben az orbáni propaganda szlovákiai hatásaira hívták fel a figyelmet.
Nyáron szeretnének nagyobb összejöveteleket szervezni, Magyar Péter már jelezte, hogy szívesen eljönne ilyen találkozóra, de például Nagy Ervin látogatásával is számolnának.
A Tisza Párt ugyanakkor nem tervez aránytalanul sok energiát fektetni a szlovákiai Tisza Szigetek szervezésébe, tekintettel arra is, hogy itt nincsenek nagyobb számban kettős állampolgárok. Ennek ellenére a szlovákiai szimpatizánsok szerint van igény az ilyen szerveződésre. „Többen jeleztek a hétfői rendezvény után is, a keleti országrészekből is” – mondta a Napunknak egyik forrásunk.
Magyar Péter Komáromban mintegy húsz érdeklődővel találkozott, többnyire komáromiakkal, de Párkány és Dunaszerdahely környékéről is jöttek. A csoport tagjai ismerik egymást, forrásunk szerint fontos, hogy meglegyen köztük az alapvető bizalom. A hétfői találkozón Magyar Péterrel megbeszélték a szlovákiai aktuális közéleti ügyeket is – a helyi információszolgáltatás is a Tisza Szigetek egyik funkciója.
Hogy mozgósít a Tisza
A Tisza Szigetek fő ereje egyébként forrásaink szerint abban rejlik, hogy képesek helyben mozgósítani a párt szimpatizánsait, és eljuttatni a párttal és Magyar Péter tevékenységével kapcsolatos híreket a szélesebb rétegekhez is. „A Szigetek fogják valójában elhozni a kormányváltást” – fogalmazott egyik forrásunk.
A Szigetek általában 30–50 tagú csoportok, afféle közéleti klubok, amelyek bizalmi alapon működnek. Már most körülbelül 40 ezer tagja van a Tisza Szigeteknek, akik saját ismerőseiknek tudják továbbadni az információkat. A cél, hogy minden kis településen alakuljon egy Tisza Sziget, akár tíz emberrel. „Ez egy borzasztó erejű hullámot tud elindítani jövőre” – mondja az egyik szlovákiai szimpatizáns.
Magyarországon formális szerveződések a Tisza Szigetek, de függetlenek a párttól, vagyis a tagjaik nem párttagok – magának a pártnak még csak néhány tucatnyi tagja van. A Tisza Szigetekbe bárki beléphet, csak a korábbi politikusokat nem látják szívesen, habár állítólag korábbi Fidesz-tagok is belépnek, ahogy erről nemrég egy tatabányai Tisza Sziget-vezető beszélt. A pártnak afféle előszűrői is a Tisza Szigetek – innen lehet továbblépni a párttagság felé.
Minden Szigetnek van egy kapcsolattartója, aki jegyzőkönyvet vezet, felveszi a tagokat a Facebook-csoportba. Ha Magyar Péter valahol rendezvényt tart, a pártból jelzik a helyi Tisza Szigeteknek, hogy mikor és hol lesz pontosan. Ilyenkor a Tisza Szigetek tagjai hívnak további embereket, és ezért is van az, hogy országszerte tömegek várják Magyar Pétert a gyűlésein.
A mintát a Fidesz egykori polgári körei adták, amelyek Orbán Viktorék 2002-es választási veresége után kezdtek szerveződni ezerszám, és nagyban hozzájárultak a Fidesz megerősödéséhez. Orbán felhívására 2002-ben több mint 11 ezer polgári kör jött létre, amelyek a kampányok során segítették a Fideszt. A 2010-es kormányváltásra viszont korábbi funkciójuk nagyrészt kiüresedett.
Elegük van a propagandából
A Tisza Szigetek tagjai önkéntességet vállalnak, eljárnak önkormányzati testületi ülésekre, és népszerűsítik a pártot. Akik pedig a Szigetek legaktívabb irányítói, azokból a későbbiekben egyéni képviselőjelölt is válhat, illetve ők lehetnek a párt helyi vezetői.
A szlovákiai szimpatizánsoknak forrásaink szerint nincsenek politikai ambícióik, akikkel a Napunk beszélt, azoknak nincs magyar állampolgársága. Fő motivációjuk a közélet tisztábbá tétele. „Az utóbbi egy-két évben nem nagyon lehet értelmes vitát folytatni az emberek többségével, ha valaki nem azt vallja, amit a Fidesz vagy mostanában már a Smer is mond, akkor már meg van bélyegezve. Ennek a propagandának a fő forrása a köztévé, a Piros7.es, a Felvidék.ma és a többi hasonló, magyarországi közpénzből eltartott portál. Szerintünk ez nem jó irány, így is fogyóban a felvidéki magyarság, ha még ezt is kettéosztjuk, nem sok jót remélhetünk a jövőben” – mondta forrásunk.
A 2026-os magyarországi választás pedig kihatással lesz a 2027-es szlovákiai választásra is, teszi hozzá. „Ha ott Orbán Viktor marad, az megerősíti itt is ezeket a hangokat. Ha ott sikerül változást elérni, itt ezek a hangok legyengülnek és elkezdődhet egy értelmes kommunikáció az emberek körében.”
A szlovákiai tiszások egyébként amellett, hogy Magyar Péterrel szimpatizálnak, követik a szlovákiai belpolitikát is, egyik forrásunk szerint az itteni ellenzéki pártokkal is rokonszenveznek. „Nem csak Péterről van szó, hanem hogy legyen egy értelmesebb közeg, ahol meg tudunk beszélni dolgokat.”
Magyar Péter tervei a határon túliakkal
A felvidéki Tisza Szigetnek egyelőre nem terveznek hivatalos jogi formát is adni, de bejelentkeznek a Tiszánál mint új csoport. Az erdélyi és a vajdasági Tisza Szigetek hasonló módon működnek, annyi különbséggel, hogy az ottaniaknak van választójoguk a magyar választáson, így nyilván nagyobb súlya lesz a tevékenységüknek.
Még nagyobb súlya lenne a határon túli Tisza Szigeteknek, ha az Orbán-kormány létrehozná a határon túli választókerületeket, amelyekről először épp Magyar Péter beszélt. Forrásaink szerint ilyenek valószínűleg mégsem lesznek. Ha mégis lennének, a Tisza Szigetekre fontos szerep hárulna a szavazók meggyőzésében.
Magyar Péter a Napunk és a Denník N hétfői komáromi rendezvényén beszélt először részletesebben a határon túliakkal kapcsolatos politikai elképzeléseiről. Kifejtette, hogy szeretné megbeszélni a közös érzékeny témákat is a szlovák politikusokkal, mint a kettős állampolgárság kérdése, vagy a Beneš-dekrétumok. A támogatáspolitika kapcsán pedig hangsúlyozta, egy esetleges Tisza-kormány nem venne el jogokat a határon túli magyaroktól.
Viszonylag konkrétan beszélt arról, hogyan változtatná meg a támogatáspolitikát. Kiemelte, hogy átláthatóbbá tenné a határon túli támogatásokat osztó Bethlen Gábor Alapot, hogy politikai befolyástól mentesen működjön. A Napunknak adott interjújában azt is elárulta, helyi kuratóriumok dönthetnének a támogatásokról.
Nincs rendben Magyar szerint, hogy szlovák családok is részesülhetnek például a magyar oktatási támogatásokban, amire nemrég a Napunk hívta fel a figyelmet. Ezzel kapcsolatban megjegyezte, „néha hasznosabb intézményeket támogatni, nem személyeket”. Az oktatási támogatásokkal kapcsolatban egyébként korábban az Ivan Korčok vezette szlovák külügyminisztérium is azt javasolta, ne egyenesen a családok kapják meg ezt a támogatást, hanem egy konkrét szervezeten keresztül érkezzen. 2011 előtt ez így is volt, amikor a Pázmány Péter Alapítvány volt ez a lebonyolító szervezet, amit egy 2004-es kormányközi egyezmény is rögzített. 2011-ben végül az Orbán-kormány egységesítette ezt a gyakorlatot az egész Kárpát-medencében, azóta egyenesen a családok kapják a pénzt. A szlovákiai magyar oktatási intézmények egyébként már évek óta kérik, hogy térjenek vissza a korábbi gyakorlathoz, de hiába.