Túl van az ország és túl van Orbán Viktor is a szokásos pénteki reggeli Kossuth Rádió-szereplésén.
„Ha egy szóval kellene kommentálnom, azt mondanám, hogy halleluja!” – mondta Orbán a béketárgyalások megkezdéséről szóló hírekről. Hosszú éveken keresztül ketten voltunk: Magyarország és a Vatikán, de most megjött egy harmadik, nem elhanyagolható méretű ország, egy „elefánt”. Erre épült a magyar stratégia, hogy jön egy olyan elnök, aki békét teremt, ami most Orbán szerint kifizetődni látszik.
Korábban a béke pozícióját alávaló álláspontnak minősítette a nyugati álláspont, Putyin-pincsinek nevezték azokat, akik békéről beszélnek. Megismételte, hogy ugyanúgy megváltozott a gondolkodás a zöld politikáról, bevándorlásról, családról, kereszténységről, genderről. „Azt mondták, hogy vége a bináris világnak, mert vannak mindenféle köztes, választható állapotok, de az amerikaiak azt mondják, hogy van a férfi és a nő” – mondta Orbán.
Európa ellenáll Trumpnak, de Magyarországnak a gondolkodás megváltozása visszaigazolást jelent, hiszen mi trumpok voltunk Trump előtt.
Orbán Viktor szerint Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba
Szankciók. Összesen 20 milliárd eurót veszített el miattuk Európa, Orbán szerint fölöslegesen.
Ha jön az amerikai elnök, békét teremt, szerintem Oroszországot visszaintegrálják a világgazdaságba, az európai biztonsági rendszerbe, sőt még az európai energiarendszerbe is, az Magyarországnak egy óriási lökést ad. Nagy lehetőség, sokat nyerünk a békén
– mondta Orbán.
A békefolyamatokban Európa szerepe nem magától értetődő, a tárgyalóasztalnál nem osztják a helyeket, mondta Orbán, aki szerint most is a háborút támogatja az unió. Mi mindenhol ott leszünk, ahol fontos magyar érdekekről lesz szó, súlyunknak megfelelő helyen. Orbán azt ígérte,
mindent meg fog szerezni, amire Magyarországnak szüksége van.
Úgy látszik, a Jóisten minket nem akar elveszejteni
Gyakran van úgy, hogy az ember nem örül, hogy igaza lett, mondta Orbán a migrációról.
Soros György közzétett egy Soros-tervet, aminek a létezését a baloldal tagadja, holott Orbán a saját szemével látta. Ebben leírta, hogy az uniónak minden évben egymillió migránst be kell engednie. „Eltelt 9 év, kilencmillió migráns jött Európába. A Soros-terv működik.” Orbán szerint ide nem való, nem békés szándékkal érkező, a mi pénzünkön megélni akaró embereket: a németek hosszú ideig azt állították, hogy ebből jó dolog sül ki.
Olyan európai betegségről és bajról beszélünk, ami Magyarországot nem fertőzte meg. Úgy látszik, a Jóisten minket nem akar elveszejteni,
mondta Orbán, aki szerint föllázadtunk a migrációs paktum ellen. Még mindig olcsóbb befizetni a napi egymillió eurós büntetést, mintha beengednénk őket, és annak a következményeit kellene finanszírozni.
Orbán szerint az AfD előretörése jó Magyarországnak
Orbán szerint a migráció kapcsán egy demokráciaprobléma is felmerül: alapvető létkérdésekben vált el az emberek igénye, követelése és az elit álláspontja. A migrációnál lényegesebb, alapvetőbb kérdés nincs: ha két malomban őrölnek az emberek és a nyugati politikusok, akkor valaminek történni kell.
Alice Weidel, az AfD társelnökének látogatása kapcsán Orbán elmondta, hogy korrigálni fog a német politikai rendszer. Azokat a szereplőket fogja előbb-utóbb felemelni, akik alapvető kérdésekben a nép oldalán állnak. Az AfD szerinte egy ilyen párt: a migrációról és a gazdaságról azt mondják, amit az emberek hallani akarnak. Orbán szerint mindenki érzi, hogy Brüsszel visszaél a hatalmával, a brüsszeli ufó, ahogy Weidel asszony mondta, a nemzeti hatáskörből veszi el a jogköröket.
„Ő a jövő” – összegezte Orbán, aki szerint ennek az erőnek az előretörése Magyarország szempontjából jó dolog.
2010-11-ben győződött meg Orbán arról, hogy az EU-nak kampó, ha minden így megy tovább. A kilépés felvetése ezért értelmetlen javaslat, hiszen szétesik az EU magától. Pedig az uniónak pozitív küldetése van, ha jól lenne szervezve, jól szolgálná a tagállamok érdekét. Orbán még mindig azt mondja, hogy Magyarországnak az unióban a helye.
Ha két dolgot nem teszünk meg sürgősen, akkor vége az EU-nak, mondta Orbán. Az energiaárakat csökkenteni kell, rossz a családoknak és az európai cégeknek. Így a gazdaság tönkre fog menni. Az ukrajnai háború is hozzájárult, de Orbán szerint alapvetően a zöldszabályozás miatt magasak az árak. A második az európai tőkepiac létrehozása: ma a riválisaink, mondta Orbán, olyan gazdaságpolitikát valósítanak meg, amivel bátorítják az európai tőkét, hogy máshol fektessen be. Szabályozókkal és csábítással együtt ráveszik a nagy európai gyárakat, hogy ne Európában, hanem valahol máshol, például Amerikában fejlesszenek: ezért van az európai autóipar óriási bajban. Nekünk jobb ajánlatot kell tenni a külpiacoknál, hogy itt tudjuk tartani a pénzt, ez csak szándék kérdése, tette hozzá.
Mi látjuk Európa kapálózását, ahogy viszi a Rajna-Duna vize, de nekünk Magyarország az első. Olyan gazdaságpolitikát kell kialakítanunk, ami nincs kiszolgáltatva az európai gazdaságnak
– mondta Orbán, aki szerint lehet olyan gazdaságpolitikát csinálni, ami máshol is lehetőségeket keres. A világgazdaság sorsát már nem Európában alakítják, a jövő Ázsiában meg az Arab-világban írják, esetleg Amerikában, ha Trump elnök sikeres lesz.
A magyar kormány és a nyugdíjasok között erős szövetség van
Orbán a kis- és középvállalkozások támogatásáról is beszélt. Február végéig kell a vállalkozóknak, sok százezer magyar embernek, új vállalkozási formát választani, amely egy adókedvezményes rendszer.
A héten a nyugdíjasok megkapták a 13. havi nyugdíjat, de a vártnál rosszabb, januári inflációs adatok alapján felmerült, hogy akár korrigálni is lehetne a nyugdíjakat – hangzott el az első újságírói kérdés a műsor végén.
Orbán szerint a mostani egy meglehetősen becsületes rendszer: a jegybank előrejelzései szerinti inflációs előrejelzés alapján legalább annyival megemelik az összeget. Ha felülbecsülik, nem veszik vissza a pénzt, ha alulbecsülik, akkor megemelik a nyugdíjakat. „Pontos elszámolás, hosszú barátság” – mondta Orbán, aki szerint
a magyar kormány és a nyugdíjasok között erős szövetség van.
A nyugdíjak kérdése megbecsülés és elismerés kérdése, mondta Orbán, aki szerint nem lehet úgy bánni a nyugdíjasokkal úgy, ahogy a Brüsszel akarja. (24.hu)