Elon Muskról, a világ leggazdagabb, 416 milliárd dollár vagyonnal rendelkező emberéről lesz szó.
Musk dél-afrikai apa és kanadai anya 1971-ben a dél-afrikai Pretoriában született gyermeke. 1988-ban, a katonai behívást elkerülendő és a nagyobb lehetőségek reményében áttelepült az Egyesült Államokba. Zseniális üzletember és vállalkozó. A villanyautó iránt különleges érdeklődést mutatott. Megvette a Tesla gyárat, melyet 2003-ban két amerikai vállalkozó, Martin Eberhard és Marc Tarpenning alapított. Eltávolította az alapítókat és 2008-ban a cég vezetőjévé vált. Musk és a Tesla azóta úgyszólván azonos névként jelenik meg a köztudatban. Megjelentek a Tesla villamos autók, melyek közel 400 kilométeres távolságot tudnak megtenni egyetlen feltöltéssel. Valóságos forradalom.
Musk mérhetetlen gazdagsága nem kis mértékben az adófizetők dollárjaira épülő hatalmas állami támogatásokból ered. Az elmúlt években Musk 38 milliárd dollár értékű támogatást kapott az amerikai kormánytól. 2010-ben például fél milliárd dollárt, legutóbb 17 különböző federális hivatal száz szerződéses megrendelést adott neki 3 milliárd dollár értékben. Musk 2012-ben került fel elöször a milliárdosok listájára, de akkor ‘mindössze’ 2 milliárd vagyona volt. Ez azután alig több, mint egy évtized alatt több mint megkétszázszorozódott.
Két évtized sem telt el, és az addig politika iránt érdektelen Musk beszállt a politikai ringbe. Mint nyilatkozta: “Korábban nem voltam politikailag aktív, de most aktív lettem, mivel úgy gondolom, hogy Amerika és a civilizáció jövője van veszélyben”. Mitől is? Trump esetleges választási vereségétől és Kamala Harris esetleges győzelmétől. Musk együtt lépett fel Trumppal és infantilis módon, a szó szoros értelmében ott ugrált idétlenül a magasba a szónokló Trump mögött. Mi több, súlyos milliókat, összesen közel 300 millió dollárt adott a Trump kampánynak. Még veszélyesebb, hogy – mint a Wall Street Journal jelentette – Musk rendszeres kapcsolatban van Putyinnal. Mivel katonai szállításai miatt Musk legálisan hozzájuthat titkos katonai iratokhoz, ez a kapcsolata a szakértők szerint nemzetbiztonságilag is veszélyes.
Ki is ez az Elon Musk? Egy ember karakterét mindennél jobban mutatja magánélete és kapcsolatai. Nos, Musknál zavarosabb magánéletet elképzelni is nehéz. 29 éves korától máig, 24 év alatt öt felesége, illetve tartosabb élettársa volt. 2022 tavaszán súlyos pénzért megvásárolta egy általa szexuálisan molesztált utaskisérőnő hallgatását. Három volt feleségétől 12 gyermeke van. 2022-ben egyik, akkor 18 éves gyermeke megváltoztatta nemét és nevét Vivian Jenna Wilson-ra, anyja nevét véve fel, megtagadva minden kapcsolatot apjával. Elidegenedett leánya apját nemtörődöm, gyorsan dühbeguruló, hideg, narcisztikus embernek jellemezte. Ami politikai nézeteit illeti, korábban demokrata volt és demokratákra szavazott, de 2022 májusában bejelentette, hogy nem támogatja többé a Demokrata Pártot, mely “a megosztás és gyűlölködés pártja lett”. Élesen ellenezte az egyes demokrata politikusok által javasolt “milliárdos adót”, ellenezte a “Fekete élet számít” mozgalmat. A milliárdosok nagyobb része, 43 százaléka hasonlóan vélekedve az adózásról a republikánus párt mögött áll. Musk a republikánus jelöltek támogatására 75 millió dollárt adományozott. A külpolitika is érdekelni kezdte: Taiwan Kínához csatolását javasolta “speciális adminisztratív zónaként”. Az Ukrajna elleni orosz agressziót illetően béke-tervet ajánlott, amelyben azt javasolta, hogy a Krim félszigetet engedjék át Putyinnak. Ukrajna, javasolta, mondjon le a NATO tagságról és legyen semleges.
Vannak azonban merészebb javaslatai is: az emberség túléléséhez, mondta, nem elég, ha egyetlen bolygón él. Gyarmatosítani kell a Marsot és az emberiség egy részének át kell települnie oda. A gyarmatosítás története a Római Birodalomig nyulik vissza. Csúcspontját a 19. században érte el, amikor az európai gyarmatosító hatalmak, Anglia, Franciaország, Spanyolország, Belgium, Hollandia és Portugália a világ 80 százalékát gyarmatukká tették. Legalábbis eddig úgy hittük, hogy ez volt a csúcspont. Most azonban mindez gyerekségnek tűnik. Megindulunk a bolygó rendszer gyarmatosítására, első lépésként a Mars meghódításával. Ezt hirdette meg Elon Musk. Ehhez indította el gyáraiban, elsősorban a SpaceX-ben az Űr Felfedezési Technológiát, hogy olcsóbb rakétákat gyártson melyekkel átrepülhetünk a Marsra. Ez (rövidesen?) olyan lesz, mint ma felszállni a 6-os villamosra.
2024 nyarán Musk beállt Trump mögé. Amikor szeptemberben egy második merényletkisérlet történt Trump ellen, akkor arról írt a nyilvánosságnak, – felhívás a keringőre? - hogy “milyen furcsa, hogy Biden és Harris ellen nem követtek el merényletet. Egy két órás telefonbeszélgetésen Trumppal felajánlotta szolgálatait a Trump kormánynak. Korábban e két ember gyűlölködött egymásra. Musk Hitlerhez hasonlította Trumpot. Trump gúnyolódva mondta el, hogy Musk megkereste a Fehér Házban és “további segítséget kért számos államilag támogatott projektjéhez… melyek nélkül ő semmit sem ér. Biztosított róla, hogy mekkora republikánus és Trump támogató. Azt kellett volna mondanom, hogy ereszkedj térdre és úgy kérj. Megtette volna”.
Most azonban Trump a legnagyobb örömmel fogadta Musk felajánlkozását és a “Kormányzati Hatékonyság Bizottsága” vezetését ajánlotta fel neki. Musk ezt boldogan elvállalta, egy nagygyűlésen be is mutatta egy bokorvágó elektromos fűrésszel hadonászva, hogy hogyan fogja megkülönböztetés nélkül letarolni a minisztériumokat és állami hivatalokat. Ez is történik. Igaz, hogy az amerikai kormányzat – mint feltehetőleg minden ország kormányhivatalai - pazarló módon működik, és szükség van a tékozlás korlátozására, illetve megszűntetésére. A tömeges, elemzés és értékelés nélküli akciók azonban ellentétes hatásúak. Ez a Bizottság ezen kívül amellett, hogy kormányzati alkalmazottak százezreit bocsájtja el, a federális ellenőrzés széles skáláját szüntetheti meg. Mint Musk mondta: “Ha Trump nyer akkor egy életben egyszeri lehetőséget kapunk a kormányzati szabályozások megszüntetésére és a kormányzat intézményei nem kis részének felszámolására”. Ezt sietve meg is kezdte 200 ezer federális alkalmazottat elbocsátva. Musk tehát a szabályozók szabályozójává emelkedett, a pazarlás megszűntetése címén az állami ellenőrzést építi le. Üzleteit a kormányzat ezután aligha ellenőrizheti. A magánérdek és közérdek konfliktusának durvább megsértése aligha lehetséges.
Még a választások előtt egy interjuban Musk elárulta: “ha Trump elveszítené a választásokat, én börtönbe kerülnék. Ha ő veszít, akkor ki van b..-va velem”. Nem tudjuk mire gondolt, de ő nyilván tudta mit beszél. Lehet, hogy ez túlzás, hiszen a közel két órás interjúban sok zagyvaságot mondott: kijelentette, hogy illegális bevándorlók szavazati jogot kapnak, hogy Kalifornia legalizálta a lopást, hogy ha Trump veszítene nem lesznek többé választások az USA- ban, vagyis a demokraták diktatúrát vezetnek be. Érdekes, pont fordított nézete a világnak. Hát nem a Trump kormány látszik diktatúra felé sodorni az országot?
Nem meglepő a tömeges elbocsátások után, hogy a ‘Trump–Musk kormányzat’ elleni indulatok elementáris erővel fordultak Musk és Tesla autói ellen. Mindennapivá váltak a tűntetések. A közönség és a média dühödten fordult Musk, a megválasztatlan billiárdos ellen. Az ő kormányzati pozicióját ugyanis a miniszterekével ellentétben nem hagyta jóvá a Kongresszus. A 40 éves Lucy Grace Nelson a Colorado állambeli Loveland-ben négy benzinnel töltött palackkal besétált egy Tesla üzlet parkolójába és felgyujtotta az eladásra váró kocsikat. Littletonban is felgyújtottak egy Tesla üzletet, Seattleben négy Tesla kocsit tettek tönkre. Adam Matthew Lansky ‘molotov-koktélt’ dobott egy Tesla üzletre az Oregon állambeli Salemben. Ezt megismételte parkoló Tesla kocsik ellen. Justin Thomas Nelson többezer dolláros kárt okozott Tesla kocsikat árúsító boltokban. Hasonló incidensek történtek Kansas Cityben, Las Vegasban és a Massachusetts állambeli Dedhamban is. Berlinben is felgyujtottak egy Tesla gyárat. Az Egyesült Államokban és Kanadában mintegy 80 esetben puszítottak el, vagy rongáltak meg Tesla autókat. Eladásuk drámaian csökkent: Kaliforniában kétszámjegyű csökkenést mutatott. Angliában felére, Németországban és Spanyolországban negyedére zuhant az eladás. Hollandiában, Svédországban, Dániában és Norvégiában több mint 40 százalékkal. 2024 decembere és 2025 márciusa között a Tesla részvények árfolyama a felére zuhant. Trump, hogy fékezze a folyamatot, bejelentette, hogy vásárol egy Tesla autót.
Az indulatok magasra csapnak az infantilis zseni körül. Vezető amerikai lapokban jelentek meg cikkek, melyek ugyanakkor kérdésessé teszik, hogy Musk zseni lenne, sőt egyenesen idiótának nevezik. Mások a ‘hasznos idióta’ jelzőt aggatták rá. Tegyük hozzá, nem új jelenség. Már Aristoteles fellismerte, hogy “Nincs zseni az őrültség érintése nélkül”. Millió példát lehet erről sorolni, beleértve Darwin hisztérikus pánik attackjait, síró rohamait, halálos ijedtségét, ha találkoznia kellett kollégákkal, ami miatt végül már nem hagyta el a házát. Jó lenne, ha Musknak is inkább ilyen rohamai lennének.
Musk esetében inkább az a kérdés, hogy meddig viseli el Trump, hogy nem egyedül ő fujja a passzát szelet, vagy ahogy a bölcs magyar közmondás fogalmazza “meddig fér meg két dudás egy csárdában". (Berend T. Iván)