Felhőkig érő erdő, szerelmes táncoló párra emlékeztető irodaház, kék hernyó a barokk tetők között. Az építészek szárnyaló fantáziájának semmi sem szab határt – Kínát kivéve.
Egy forgó Teáskanna-ház megnyitása után betiltották az új „furcsa” és „bizarr” építmények tervezését.
„Vajon mi ez? Egy elhagyott épület? A pisai torony riválisa?” – tette fel a kérdést egy látogató a népszerű Tripadvisor utazási portálon azok után, hogy a Gare du Nord, Párizs északi pályaudvara előtt megpillantotta az Olvadó házat.
A Maison fond a párizsi Gare du Nord előtt, 2018-ban - Forrás: Wikipedia/Jeanne Menjoulet
Az alig hét méter magas Maison fond, a Buenos Aires-i Leandro Erlich alkotása a klímaváltozás következményeire figyelmeztetett, az elnevezése pedig, a Maison fond, az Olvadó ház szójáték volt, mert a gyermekeimet jelentő mes enfants-ként is érthető.
A kivitelezés annyira csapnivaló volt, hogy az intelemnek szánt emlékművet hat évvel avatása után, 2021-ben le kellett bontani.
Az eredeti Olvadó ház is Párizsban volt látható, bár igazából egy trompe l’oeil, optikai csalódás volt.
Az Olvadó ház az V. György sugárúton - Forrás: pierredelavie.com
Az egyik, az Haussmann báró korából származó, 19. században emelt jellegzetes párizsi épület felújításra szorult. A francia főváros a várostervezőnek köszönheti mai arculatát. A rekonstrukció előtt a homlokzatot nem állványzattal borították be.
Pierre Delavie művész a tatarozás előtt fotókat készített az épületről, amelyeket számítógéppel eltorzítottak, majd az épület eredeti méretében kinyomtatták. Ezekkel az óriási, precízen összeillesztett molinókkal takarták el az előrészt, a látvány pedig – kivált egy kicsit távolabbról – azt a benyomást keltette, hogy az egész ház olvad.
A pajkos házak
Ginger & Fred – eredetileg így hívták azt az irodaházat, amelyet a horvát-cseh építész, Vlado Milunić tervezett a Moldva partjára.
A Táncoló ház Prágában - Forrás: planradar.com
És tényleg, mintha a két táncosra, Ginger Rogersre és Fred Astaire-re emlékeztetne az 1996-ban befejezett épület, amit a helyiek Tančící dům-nak, Táncoló háznak neveznek.
A Görbe ház, a Krzywy Domek a Balti-tenger partján fekvő, lengyelországi Sopot egyik bevásárlóközpontjának része. Egy nyílászáró-csere valószínűleg egy vagyonba kerül.
A Görbe ház Sopotban - Forrás: Wikipedia/Аимаина хикари
A 2004-ben megnyitott létesítmény tervezőit mesefigurák ihlették.
Hányatott volt az 1876-ban befejezett drezdai szász arzenál története, amely a történelem változásaival később náci, szovjet, majd keletnémet múzeumként szolgált. Az újraegyesítés után évekre bezárták.
A Hadtörténeti Múzeum Drezdában, 2011-ben - Forrás: Wikipedia/Dr. Bernd Gross
A megújhodást jelképezi a falaiból kiemelkedő nyílhegy. A felújítási tervek kidolgozásával a zsidó Daniel Libeskind építészt bízták meg, aki szerint „az új homlokzat átláthatósága a demokratikus társadalom nyitottságát képviseli, szemben a meglévő épület merevségével, amely a tekintélyelvű múlt súlyosságát tükrözi”. Az újratervezett Drezdai Hadtörténeti Múzeum ma a Bundeswehr, a német fegyveres erők vezető kiállítási területe.
A felhőkarcolók
Megtévesztő módon a panelházak közé sorolják Bejrúti teraszokat. A 26 emeletes, 2016-ban befejezett felhőkarcoló egyedi, a napfénytől óvó, túlnyúló erkélyeivel kitűnik a libanoni főváros panorámájából.
A Bejrúti teraszok - Forrás: Herzog & de Meuron Architekten
A svájci építészeket a tervek nyilvánosságra kerülése után azzal vádolták, hogy embertelen, ablak nélküli cselédszobákat is kialakítottak a luxusépületben, ők azonban azzal védekeztek, hogy a négy négyzetméternél valamivel kisebb „szolgálati” szálláshelyek a megrendelő kifejezett kérésére készültek.
Kiszögeléseivel egy kicsit a bejrútira hajaz az Amszterdam külvárosában, Zaandamban épült Intel szálloda.
Az Intel hotel, Zaandamban - Forrás: Facebook/@ToUrist
A hagyományos németalföldi stílust követve hetven zöld és egy kék házikóból, Lego-szerűen állították össze.
A világ legkarcsúbb felhőkarcolóját 2021-ben fejezték be New Yorkban.
A Steinway Tower - Forrás: SHoP Architects
A „milliárdosok sorában” található, a Central Park tőszomszédságában. A lakóépület nem hivatalos neve Steinway Tower, eredeti állapotban megőrzött alsóbb szintjein ugyanis a híres gyártó zongorakereskedése működött évtizedeken át.
A csupán 18 méter széles, 435 méter magas felhőkarcoló a negyedik legmagasabb az Egyesült Államokban, de messze lemarad a 828 méteres dubaji Burdzs Kalifa mögött.
A természet ihletése
Az El Nido de Quetzalcóatl, Quetzalcóatl fészke, a zseniális építész, Javier Senosiain alkotása a mexikói Naucalpanban található.
El Nido de Quetzalcóatl - Forrás: elnidodequetzalcoatl.com
A tíz hektáros komplexum tökéletesen illeszkedik a természetes környezetbe. A művészet, a természet és a funkcionalitás harmonikus keverékének tartják. Névadója, a Quetzalcóatl a közép-amerikai mitológia tollas kígyóistene.
A Művészetek házát 2003 tiszteletére építették Stájerország székhelyén, amikor Graz volt Európa Kulturális Fővárosa. Kiállítási programja az elmúlt öt évtized kortárs művészetét foglalja magába.
A grazi Kunsthaus, 2006-ban - Forrás: Wikipedia/Marion Schneider & Christoph Aistleitner
Szokatlan alakjával merőben eltér a modern művészeteknek helyt adó, általában „fehér kockaként” jellemzett intézményektől. „Barátságos idegennek” nevezték az alkotók, Peter Cook és Colin Fournier elképzelésüket, amely biomorf, gömbölyded formáival tudatosan emelkedik ki a barokk tetőtájból.
A milánói Bosco Verticale ikertornyaiban, a Függőleges erdő nevű két toronyházban háromszázan élnek – 21 ezer fa társaságában.
A milánói Bosco Vericale, 2023 májusában - Forrás: Stefano Porta/LaPresse via AP
„Gyerekként megszállottan olvastam Italo Calvino könyvét, A famászó báró kalandjait. A fiatal nemes 12 évesen elköltözött otthonról, és eldöntötte, hogy élete fennmaradt részét a lombok között tölti” – emlékezett vissza az ihletre Stefano Boeri építész, akinek a zöld ikerházakkal gyerekkori álma „vált valóra”.
Az ő nevéhez kötődik egyébként a zöldbe borult Wondewoods a hollandiai Utrechtben.
A Wondewoods Utrechtben - Forrás: wonderwoods.com
A minimalista Under étterem Norvégia déli részén a tenger alá merül. A tervezés legidőigényesebb része az volt, hogy eltávolítsunk mindent, ami nem kötődött a koncepcióhoz – mondták a Snøhetta építésziroda alkotói, akiket azonban mindenekelőtt a vendégek biztonsága vezérelt.
A Wondewoods Utrechtben - Forrás: wonderwoods.com
Az étterem megnyitása óta megannyi díjat nyert.
A fények és az ívek
A Félteke, a Hemisfèric a Művészetek Városának egyik eleme Valenciában. A tervek elkészítésével egy helyi építészt, Santiago Calatravát bízták meg, akinek a legendás katalán Antoni Gaudí, a mai napig be nem fejezett barcelonai Sagrada Familia tervezője volt az ihletője.
L ’ Hemisfèric, Valencia - Forrás: cac.es
A lecsapolt folyómederben épített épületegyütteshez tartozik a vízből kikandikáló óriási emberi szem, a kíváncsiság jelképe.
Egy ragyogó neonszivacsra emlékeztet a Dongdaeumun Design Plaza, amely 2014 óta világítja be Szöult.
A szöuli Dongdaeumun Design Plaza, 2014-ben - Forrás: Wikipedia/Eugene Lim
Zaha Hadid iraki származás sztárépítész alkotása múzeumoknak, művészeti csarnokoknak és egy bevásárlóközpontnak ad otthont.
Tizenhárom évvel a Sydney-i Operaház után, 1986-ban fejezték be a Lótusztemplomot Újdelhiben, amelynek tetőszerkezetét a vízinövény szirmairól mintázták.
A Lótusztemplom Újdelhiben, 2009 decemberében - Forrás: AP Photo/Manish Swarup
A 40 méter magas épület a bahai vallás központi szentélye.
A Museu de Arte Contemporânea de Niterói, a riói Kortárs Művészetek Múzeuma a Guanabara-öböl feletti egyik sziklát uralja.
A Kortárs Művészetek Múzeuma Rio de Janeiróban, 2018-ban - Forrás: Wikipedia/Donatas Dabravolskas
Az ufót idéző épületet és az odavezető „ösvényeket” a jeles brazil építész, Oscar Niemeyer tervezte.
A sanghaji Bund Pénzügyi Központ folyamatos metamorfózison esik át – változtatja a külsőjét. Az épület tervezőit a hagyományos kínai opera ihlette: a csövekből kialakított függöny naponta többször is ellibben, így újabb felvonásokat élvezhetnek a járókelők.
A kiállításoknak és konferenciáknak helyet adó rendezvényközponttal Thomas Heatherwick és Norman Foster építészek önmaguknak is emlékművet állítottak.
A helyiek lópatkó-szállónak is nevezik a Sheraton Hotelt, a kínai Hucsouban, a festői Taj-tó partján.
A Sheraton Hucsouban - Forrás: eVolo
Az üdülőhely felépítésébe nem sajnálták a pénzt: átszámítva másfél milliárd dollárba került a beruházás. Maga a szálloda 102 méter magas, és 321 szobával, illetve elnöki lakosztállyal várja a tehetősebb vendégeket. A felvonó fánk alakú épületben – az ott megszállók leírása alapján – szokatlan. Néhány szinttel lejjebb kell ereszkedni, és csak egy szinte teljesen megtelt fülke indul el felfelé.
A tó túlpartján, Vuhsziban épült fel a másik kínai építészeti csoda, a kacsalábon forgó Teáskanna-ház. A kulturális és idegenforgalmi központnak helyet adó épület ugyanis valóban forog a tengelye körül.
A Teáskanna-ház Vuhsziban - Forrás: designboom.com
Megnyitását, illetve más, hasonló, párját ritkító építészeti megoldásokkal épülő létesítmények megnyitását követően egy kínai állami bizottság úgy döntött, hogy az országban a jövőben nem épülhetnek „furcsa” vagy „bizarr” formájú épületek. (Euronews)