Miután Moldova már nem kap orosz gázt, az Európai Bizottság felszólította a szakadár, oroszpárti Dnyeszteren Túli Köztársaság vezetőit: fejezzék be a Chisinau által felkínált alternatív energia elutasítását.
A Bizottság azután nyilvánult meg az ügyben, hogy a transznisztriai vezetés a jelek szerint politikai feszültséget igyekezett kelteni abból, hogy az orosz gázszállítás leállítása az oroszpárti szakadár "köztársaságot" is érzékenyen érinti. A hivatalosan Moldovához tartozó területen az élelmiszergyártókon kívül minden ipari létesítmény működését le kellett állítani.
Az orosz állami tulajdonú Gazprom január 1-jén állította le a gázszállításokat Moldovába egy vitatott, 680 millió eurós tartozás miatt, amelyet a nyugatbarát moldovai kormány politikai indíttatásúnak minősített.
A gázkimaradás azzal fenyeget, hogy megbénítja Moldova legnagyobb erőművét, a szakadár régióban található Kuciurgant. Az erőmű Moldova nagy részét látja el árammal, leállása sötétségbe boríthatja a régiót.
Az orosz lépés következtében több százezer ember maradt fűtés és meleg víz nélkül a területen. "Úgy tudjuk, hogy a moldovai kormány már felajánlott energiát és humanitárius segítséget is Transznisztriának, amit eddig nem fogadtak el" - mondta Anitta Hipper, a Bizottság külügyi szóvivője.
A Politico nemrég nyilvánosságra hozott egy belső levelezést, amelyből kiderült, hogy az el nem ismert állam Kreml-barát vezetése elutasította a moldovai ajánlatot, hogy az európai piacról biztosítsanak gázt, és elutasította a humanitárius segélyekre vonatkozó ajánlatokat is. "Arra bátorítjuk Tiraszpolt, hogy működjön együtt Chisinauval a helyzet megoldásáért, a helyi lakosság érdekében" - mondta Hipper.
Dorin Recean moldovai miniszterelnök Moszkvát vádolta a feszültség keltésével. "Ez egy biztonsági válság, amelyet Oroszország az energia fegyverként való felhasználásával próbál előidézni a régióban. Leállították a gázszállítást az általuk ellenőrzött régióba, többek között azáltal, hogy illegálisan katonai csapatokat állomásoztattak ott, és nem engedik, hogy bárki segítsen a régiónak" - jelentette ki.
Recean szerint egyébként a válság a Dnyeszteren túli területek önhatalmúlag kikiáltott függetlenségének végét jelentheti. "A célunk az ország újraintegrálása. Ennek pedig ott kell kezdődnie, hogy Oroszországnak ki kellett vonnia csapatait, hogy megfelelően tudjuk igazgatni. Azért vagyunk itt, hogy békés megoldást kínáljunk erre a konfliktusra." (Euronews)