Hány tanárt érintett és mekkora összegről van szó a Békéscsabai Tankerületi Központon belül kirobbant sikkasztási ügyben?
Mint kiderült, a szálak időben 2020-2021-ig nyúlnak vissza. Kérdés, hogy a szigorú pénzkezelési szabályok mellett hogyan áll meg a magányos elkövető teóriája.
Tucatnyi visszajelzést kapott a Narancs.hu azt követően, hogy a hazai sajtóban elsőként megírtuk: a Békéscsabai Tankerületi Központhoz köthetően sikkasztás alapos gyanúja merült fel, amelyben már hónapok óta folyik a rendőrségi nyomozás. E visszajelzések két részre bonthatók. Egyrészt többen nem tartják egészen életszerűnek, hogy belső ellenőrzés buktatta le a gyanúsítottat, meglátásuk szerint sokkal valószínűbbnek tűnik, hogy a tanárok hiányolták az elmaradt pénzüket/járandóságukat vagy fizetésük egy részét. Mások azt vetették fel, hogy a közigazgatásban érvényes, szigorú pénzügyi protokoll mellett – ami szerint a kifizetéseknél az intézmény részéről kötelezettségvállalás és -vállaló, kontírozás (azaz a gazdasági események kettős könyvviteli rendszerbe történő rögzítése), pénzügyi ellenőrzés, illetve valamely vezető aláírása és/vagy ellenjegyzése szükséges – hogyan fordulhatott elő, hogy a gyanúsított „magányos tettesként” követte el a vélelmezett sikkasztást. Azaz: miképpen tudta egyedül végrehajtani a sikkasztássorozatot? Az ügyben a legilletékesebbekhez, a megrövidített tanárok közül többekhez és újfent Bánki Andráshoz, a békéscsabai tankerület vezetőjéhez fordult a lap.
„Két vagy három hónappal ezelőtt hívott fel a Békéscsabai Rendőrkapitányság egyik munkatársa, és ő közölte, hogy én is szerepelek azoknak a listáján, akiket az elmúlt években a tankerület egyik munkatársa folyamatosan megkárosított” – mondta portálunknak az egyik érintett, de neve elhallgatását kérő tanár. Tanúkénti meghallgatásán kiderült, a gyanú tárgyává tett bűncselekmény-sorozat 2020-2021-ig nyúlik vissza. A tanár elmondta, hogy az olykor kusza pénzügyi utalások mellett neki nem tűnt fel, hogy valami nincs rendben, így nem is tett jelzést az ügyben, s nem ennek nyomán keletkezett a gyanú, hogy valami nincs rendben. Egy másik megkárosított tanár arról beszélt portálunknak a tanúmeghallgatása és a rendőrségi eljárás alatt vált számára nyilvánvalóvá, hogy az ügynek legalább 15-20 érintettje lehet. Az azonban rejtély, hogy az ügyintéző milyen logika alapján választotta ki, hogy ki károsít meg. Azt azonban megerősítették az érintettek, hogy évekre visszamenően több mint 200 ezer és 1 millió forint közötti összeggel rövidítette meg őket az alkalmazott.
Így a legvisszafogodtabb becslés szerint is több millió forintos lehet a kár.
(A Békéscsabai Tankerületi Központhoz a békéscsabai, a mezőkovácsházi, az orosházi és a szarvasi járás 33 általános iskolája, gimnáziumi és művészeti szakgimnáziuma, valamint a Békés Megyei Pedagógiai Szakszolgálat és az Esély Pedagógiai Központ tartozik, ezret messze meghaladó alkalmazotti létszámmal.)
Egy harmadik érintett tanár jellemzőnek tartja a történteket tekintve, hogy a megkárosított tanárokat nem a munkáltató, a békéscsabai tankerület, hanem a rendőrség értesítette arról, hogy jogos járandóságuk egy részéhez a sikkasztás miatt nem jutottak hozzánk. Azt viszont mindannyian megerősítették, hogy múlt heti cikkünk megjelenése után egy összegben – minden magyarázat és bocsánatkérés nélkül – megkapták pénzüket a tankerülettől. Ugyanakkor arra nem tudtak válaszolni, hogy ez a több év alatt felhalmozott összeg jegybanki alapkamattal megnövelt, vagy csak a nettó összeg volt.
Sem erre, sem más kérdéseinkre nem válaszolt Bánki András tankerületi igazgató arra hivatkozva, hogy „a részletekkel kapcsolatosan nem vagyunk jogosultak további tájékoztatást adni, mivel rendőrségi eljárás van folyamatban”. Mindehhez azonban hozzátette, minden érintett pedagógus megkapta a járandóságát, amelyet azután a tankerületi központ majd peres eljárásban kíván visszaszerezni a büntetőeljárást követően. A tankerületi vezető annyit azért elárult, ahogy „korábban is jelezték, belső ellenőrzés kapcsán derültek ki a visszaélések, a tankerületi központ vezetőihez nem érkezett előtte ezzel kapcsolatban panasz egyetlen pedagógustól sem”. Viszont nem ragált arra, hogy az érvényben lévő pénzügyi protokoll és pénzügyi szabályzat mellett hogyan fordulhatott elő ez a sok évre visszamenő sikkasztás.
Egy, az ügyben ugyancsak érintett, név nélkül nyilatkozó tanár azt mondta portálunknak, hogy a tankerületi központban folyó pénzügyi utalások nyomán az vált világossá, hogy az ide-oda utalt pénzek egy ponton sokszor ugyanoda kerülnek, méghozzá a gyanúba keveredett ügyintéző privát bankszámlájára. Az egyik, ugyancsak az ügyben megkárosított tanár úgy tudja, valamiért gyanús lett a tankerületi központban dolgozó ügyitéző, és a nem sokkal később elrendelt belső vizsgálat utóbb alátámasztotta a vele szemben felmerült kételyeket. Úgy tudjuk, a gyanúba keveredett tankerületi alkalmazott nem is olyan régen több százezer forintos jutalomban részesült. (Magyar Narancs)