Szijjártó Bukarestben: Az a célunk, hogy minél egyszerűbben lehessen átkelni Magyarország és Románia határán
„Abszolút pozitív benyomásokat szereztem, a céljaink ugyanis azonosak: a lehető legtöbb jót, a lehető legtöbb hasznot kihozni a magyar-román kapcsolatrendszerből mindkét ország, mindkét nemzet számára” – írta Facebook-oldalára hétfőn Szijjártó Péter magyar külügyminiszter, miután Bukarestben találkozott Emil Hurezeanu román külügyminiszterrel.
„Szomszédokként a közép-európai térség stabilitásában, békéjében és fejlődésében vagyunk érdekeltek” – folytatta beszámolóját Szijjártó, aki szerint román hivatali kollégájával a közös fejlesztési programok folytatásában, a kereskedelem fejlesztésében, az új határkeresztező utak építésében és a még szorosabb energetikai együttműködésben állapodtak meg.
Miután Románia schengeni csatlakozásával tizenkettőről huszonkettőre nőtt az átkelőhelyek száma a román-magyar határon, tovább fog bővülni az átkelők száma, előkészítették az ehhez szükséges megállapodást, illetve megkötötték a szerződést a magyarcsanádi Szent Gellért híd újraépítésére és a Szegedet Temesvárral összekötő vasútvonal megtervezésére is, közölte később a magyar külügy az MTI szerint.
„Így a jövőben is az a célunk, hogy minél több ponton, minél gyorsabban, minél egyszerűbben lehessen átkelni Magyarország és Románia határán” – idézte Szijjártó Pétert a közlemény.
A miniszter hozzátette, hogy Magyarországnak Románia igen fontos gazdasági partnere, a harmadik legfőbb exportpiaca, a szomszédos országba irányuló kivitel tavaly újabb csúcsot döntött. Megjegyezte, hogy mára több hazai cég is piacvezetővé vált Romániában, és példaként említette a Molt, a Wizz Airt, a Richtert és a Hellt.
Szijjártó elmondta, a földgázkereskedelmi együttműködés bővítéséről már megkezdődtek a tárgyalások a két ország vállalatai között. Kitért arra a projektre is, amelynek keretében Magyarország Romániával, Azerbajdzsánnal és Georgiával együttműködve zöld energiát tervez importálni a kaukázusi térségből. Elmondta, hogy most jegyzik be az ezt előkészítő vegyesvállalatot Bukarestben, és már a vezérigazgatót is kinevezték.
Szijjártó Tánczos Barna és Cseke Attila RMDSZ-es miniszterekkel is találkozott. „Nem véletlen, hogy Tánczos Barna és Cseke Attila is kulcspozíciókat kaptak – pénzügyminiszteri és fejlesztési tárca – az új román kormányban. Az a tény, hogy ezeket a tárcákat RMDSZ-es miniszterek viszik, az a bizonyíték arra, hogy az RMDSZ teljesítményét Romániában nagyra becsülik” – írta Facebook-oldalára a magyar külügyi tárca vezetője.
Tánczos Barna megköszönte a magyar kormány támogatását a schengeni csatlakozás létrejöttében, és közölte, további egyeztetésekről állapodtak meg, például Magyarország majd az ÁFA-behajtás hatékonyságának növelését illetően ad tanácsokat Romániának.
Mind Tánczos, mind Cseke Attila kiemelték, hogy az RMDSZ kormányzati szerepvállalása javítja a Románia és Magyarország közötti kapcsolatot.
Tartalmasabbá kell tenni a kétoldalú együttműködés alapját jelentő román-magyar stratégiai partnerséget, mondta Emil Hurezeanu román külügyminiszter, miután Szijjártóval tárgyalt. Kifejezte meggyőződését, hogy a közös munkán és együttműködésen alapuló nyitott, pragmatikus hozzáállás lehetővé teszi a kétoldalú kapcsolatok potenciáljának teljes kiaknázását – számolt be a külügyminisztérium az Agerpres szerint.
A felek egyetértettek abban, hogy az egyik fontos közös célkitűzés a kétoldalú gazdasági és ágazati együttműködés fejlesztése és elmélyítése a két ország valamennyi állampolgárát szolgáló közös beruházások megvalósítása révén olyan területeken, mint az infrastruktúra, a közlekedés és az energia. (Transtelex)