Magyarország és az Egyesült Arab Emírségek kormánya megállapodott a Rákosrendező vasútüzemhez nem szükséges területek értékesítéséről - közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium.
Az érintett területrészek kijelölése a MÁV Zrt. igényeinek megfelelően, a társasággal szoros együttműködésben valósult meg, melynek alapján Rákosrendező területéből mintegy 85 hektárnyi területet értékesített az állam, nettó 50,9 milliárd forintos vételáron.
A rozsdaövezet felszámolása érdekében az eladásra független szakértő által meghatározott értéken került sor, a fejlesztést az Eagle Hills csoport valósítja meg. Az új tulajdonos feladata lesz a terület beruházási tevékenységhez szükséges előkészítése, a hulladékok elszállítása és a környezeti kármentesítés elvégzése is.
A kormányzati döntésnek megfelelően az Eagle Hills az 50,9 milliárd forintos vételárat három ütemben fizeti meg,
a teljesítés a nemzetközi megállapodásban foglalt állami vállalások teljesítéséhez igazodik. A fejlesztő az első vételárrészlet megfizetését követően tulajdonjogot szerez a terület felett annak érdekében, hogy el tudja kezdeni a fejlesztéseket. Az egyes vételárrészletek biztosítására az állam több biztosítékot, garanciát is kért (anyavállalati garancia, bankgarancia, visszavásárlási jog), amelyeket az Eagle Hills biztosított.
A második vételárrész megfizetésének feltétele a fejlesztés sikeres megvalósításához szükséges jogalkotási intézkedések több lépcsőben történő megtétele, többek között a vonatkozó építésügyi előírások felülvizsgálata, módosítása, a beruházás kiemelt jelentőségű beruházássá minősítése, valamint a szükséges telekalakítások lefolytatása.
Az utolsó vételárrész megfizetésének feltétele a megállapodás szerinti, mintegy 800 millió eurónyi állami infrastruktúra-fejlesztés megvalósítása.
Ennek keretében
- gyalogos- és vasút feletti közúti felüljáró,
- vasúti pályafejlesztés,
- az M1-es metró meghosszabbítása,
- kerékpárút és gyalogút megépítése, valamint
- a vasúti pálya befedése valósulhat meg oly módon, hogy felette egy park kialakítható legyen.
A fejlesztések várható időtartamára tekintettel a szerződés lezárására legkésőbb 2039. március 13. napjáig kerül sor, melyet követően a fejlesztő köteles kifizetni a terület teljes (inflációval növelt) vételárát.A nemzetközi megállapodásban
az Egyesült Arab Emírségek vállalta, hogy legalább 5 milliárd eurónyi beruházást hajt végre az érintett ingatlanokon,
létrehozva ezzel egy új, modern városrészt.
Az Eagle Hills által bemutatott elképzelések alapján a terület egyes részein 250 és 500 méter magasságú épületek is elhelyezhetők.
A fejlesztés során a beruházónak minden hatályos építészeti, biztonsági és környezetvédelmi szabályt be kell tartania, ezt az állam a legszigorúbban fogja ellenőrizni és betartatni.
A beruházás kapcsán Vitézy Dávid is megszólalt, aki közösségi oldalán bírálta, hogy a magyar állam Rákosrendező teljes területét átadta az Egyesült Arab Emírségek uralkodója által kijelölt befektetőnek, így elmondása szerint "bármiféle közérdekű előírás és városfejlesztési garancia nélkül kerül magánkézbe a főváros fejlesztésének aranytartaléka, amire a beruházó azt épít amit akar, hisz a Parlament által elfogadott törvény nemzetgazdaságilag kiemelt beruházássá nyilvánította a területet." (Portfolio)