A mostani volt Szijjártó Péter 13. moszkvai látogatása azóta, hogy Oroszország 2022 februárjában lerohanta Ukrajnát.
Az orosz kormánytagokkal való egyeztetések után a magyar külügyminiszter a Vörös téren jelentette be, hogy megállapodtak Magyarország és Oroszország együttműködésének fokozásáról.
Ez egyértelmű érdeke Magyarországnak, hiszen Magyarország energiaellátásának biztonsága nagy mértékben függ az oroszokkal való együttműködéstől. A tavalyi esztendőben rekord mennyiségű földgáz érkezett Oroszországból Magyarországra. Az idei évben is naponta 20 millió köbméter fölött van a szállított mennyiség. A kőolaj tekintetében is idén már 1,25 millió tonna fölé ment a Magyarországra szállított mennyisége. Beszéljünk világosan:
az orosz energiahordozók nélkül Magyarország energiaellátása nem lenne biztonságban.
Elmondta, hogy az amerikai-orosz tárgyalások után az ukrajnai és oroszországi energetikai létesítmények elleni csapások 30 napos tilalma azokra a kőolaj- és földgázvezetékekre is vonatkoznak, amik Oroszországból Magyarországra vezetnek. Szijjártó Péter sajnálatát fejezte ki, hogy az „az ukránok támadták ezt az energetikai infrastruktúrát, amelynek nyomán aztán többször is egy-egy napra leállt a kőolajszállítás”.
A finn CREA kutatóintézet elemzéséből nemrég kiderült, hogy az orosz-ukrán háború kitörése óta a magyar kormány ezermilliárdokat utalt Moszkvának az energiahordozókért cserébe. Egészen pontosan a háború 2022. február 24-i kitörése óta a magyar kormány összesen 15,6 milliárd euróért, vagyis 6111 milliárd forintért vásárolt gázt és olajat az oroszoktól. Még bőven a hosszú távú szerződésben foglalt mennyiségen felül is vettünk gázt az oroszoktól. Tavaly Magyarország után Szlovákia és Franciaország fizetett a legtöbbet Oroszországnak a gázért és az olajért, utóbbi LNG-t vásárol csak. (444.hu)