A közpénzből létrehozott MNB-alapítványok vagyonának sorsa régóta nagyon foglalkoztatja a közvéleményt, hiába érvelt anno Kósa Lajos úgy, hogy a pénzek elveszthetik közpénzjellegüket.
- A korábban mindenféle hazai eszközben, akár bankbetétben tartott pénzeket a vagyont kezelő Optima-csoport az utóbbi időben főleg külföldi, tőzsdén jegyzett ingatlanos cégekbe tette. Ezek közül a lengyel GTC tőzsdei vállalatról már sok cikk született, jelen írásunkban egy másik ilyen társaság, a svájci Ultima Capital SA magyar részvényesi hátterét mutatjuk be.
- Az Ultima-befektetés eddig nem túl sikeres, a luxusingatlanok üzemeltetésével és fejlesztésével is foglalkozó cég veszteséges, igaz, a forint gyengesége miatt az, hogy a befektetés svájcifrank-alapú, némi gyógyírt jelent.
- Az alapítványok ügyének erős aktualitást ad, hogy 2025 márciusában Varga Mihály érkezik a jegybank élére, aki majd aligha elődjének fia, vagyis Matolcsy Ádám baráti köréből keres partnereket, ha székházfelújításról vagy alapítványi vagyonkezelésről lesz szó. De az még nyitott kérdés, miképpen zajlik majd a korszakváltás.
A Pallas Athéné Domus Meriti (PADME) MNB-s alapítvány pénzének egy része egy nagyon különleges cégben, a svájci Zugban bejegyzett Ultima Capital SA-ban, egy európai luxusingatlanokat üzemeltető társaságban landolt. És hogy milyen nyugat-európai luxusingatlanok ezek? Érdemes egy kicsit böngészni a társaság honlapján, lehet pár ilyenben gyönyörködni.
Azt, hogy ide jutott az MNB alapítványi forrása, nem pusztán hallomásokra alapozzuk, újságírói módszerekkel amúgy is elég nehéz lenne a hazai magántőkealapok vagy luxemburgi befektetési alapok rendszerén keresztül követni az alapítványi pénz mozgását. Ugyanakkor több svájci dokumentum erre utal, részben a Berni BX Tőzsde egyik közlése.
Eszerint az Ultima Capital SA korábban legnagyobb, immár vélhetően csak második legnagyobb tulajdonosa, a luxemburgi Alpine 2 SCSp mögött az Alpine Holding Kft. nevű magyar cég áll. A végső haszonhúzó (az angol nyelvű dokumentumban beneficial owner) pedig a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány. Ugyanezt az információt tartalmazza az Ultima Capital honlapján elérhető utolsó éves jelentés, amely még a 2023-as évről szól. 2024-ről eddig csak a féléves jelentés érhető el.
A Telex kérdéseikkel mindenesetre az MNB-alapítványok pénzét kezelő Optima Befektetési- Zrt.-hez, illetve a céget vezető Stofa Györgyhöz fordult, arra voltak kíváncsiak, hogy pontosan mekkora összeget fektettek az Ultima Capitalba. A következő választ kapták:
Az Optima közel 10 éve fektet folyamatosan különböző belföldi és külföldi részvényekbe, az Ultima Capital SA-ban is többkörös befektetés született, a pontos részvénydarabszámról a tőzsdei nyilvános közzétételeken túl nem tudok információt adni.
Nem is akkora aranybánya
Európai luxusingatlanok? Micsoda üzlet lehet – gondolhatnánk, hiszen a milliárdosok egyáltalán nem árérzékenyek, és a turizmus soha nem látott intenzitással tért vissza a Covid után. Ilyeneket mondtak a forrásaink is, amikor az elmúlt napokban sokakkal beszélgettünk erről a piacról. Nos, lehet, hogy általánosságban ez az igazság, de az Ultima Capital esetében egyáltalán nincs így. A különféle riportok alapján a 2022-es és a 2023-as üzleti év is veszteséges volt, 2024 első felében pedig a veszteség csak fokozódott.
Maga az MNB-s alapítvány, illetve a vagyonát kezelő cég mindenesetre nem panaszkodik, 2024 júniusában a PADME azt jelentette be, hogy
az alapításkori 266,4 milliárd forintból sikeres gazdálkodással immár 283,4 milliárd forintra bővült az alapítványi vagyon, noha természetesen a pénzből költenek is.
A nemzetközi dokumentumok alapján tehát az előbb említett alapítványi vagyon egy nem jelentéktelen része a svájci, francia, görög luxusingatlanokat üzemeltető cégben nyugszik. Az alapítványok pénzét kezelő Optima Befektetési Zrt. oldala segít felidézni az alapítvány és a vagyonkezelés céljait.
„A Pallas Athéné Alapítványokat a Magyar Nemzeti Bank alapította a Társadalmi Felelősségvállalás Programja és az annak keretén belül meghirdetett Közgondolkodási Program jegyében. Az alapítványok célja a hazai és határon túli közgazdasági, pénzügyi szakemberképzés támogatása, az oktatás és a tudomány támogatása és fejlesztése, valamint kutatás-fejlesztési, innovációs és modernizációs tudásközpont létrehozása és működtetése.”
Nemes célok, amit amúgy nem közvetlenül az alapítványi vagyonból, hanem annak hozamából lehet fedezni. Vagyis ha az Ultima Capital SA jó üzlet, akkor minden oké, majd a szép hozamokból lehet az állítólagos közgondolkodási célokat finanszírozni. Az Optima erről a honlapján így fogalmaz:
„Az Optima Befektetési Zrt. feladata, hogy az alapítványi vagyont olyan biztonságos megoldással fektesse be, amellyel magas hozamot ér el, ugyanis az alapítványok kizárólag e hozamból gazdálkodhatnak, alapítói vagyonukat nem költhetik el.”
Külföldi ingatlanok
Arról már korábban is sokat lehetett olvasni, hogy a Pallas Athéné Domus Meriti pénzének nagyobbik része a lengyel GTC tőzsdei ingatlancégben található. A Válasz Online például nagyon sok érdekességet és erős információt összehozott a cégről és annak vezetéséről. Itt kiderülhet, hogy miképpen kötődik a lengyel cég vezetése például a Matolcsy-körhöz, elsősorban a jegybankelnök Ádám fiának köréhez, vagy a nagy vihart kavart New York-i luxusingatlan megvásárlásához, amelyet korábban a 444 mutatott be részletesen.
A kelet-európai ingatlanportfólióval rendelkező és egy összetett tulajdonosi struktúrán keresztül birtokolt GTC-ben a társaság tavaly novemberi dokumentuma alapján a GTC Dutch Holdings B.V. a főrészvényes, illetve részvényes a magyar GTC Holding Zrt. Ezek az Optimum Venture Magántőkealapok birtokában vannak, és az összes szavazat 62,6 százalékával a csoport legfőbb irányítója a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány.
Ezek az információk jól dokumentáltak, nagyon sok kiváló cikk született arról, hogy a GTC milyen nemzetközi és hazai tevékenységeket végez. Azt ugyanakkor, hogy a GTC mellett egy svájci tőzsdei cégbe is beszállt az alapítványok pénzét kezelő csoport, mintha még a szűk bennfentes körben sem ismerte volna mindenki, legalábbis kérdéseink feltételekor néha meglepődést tapasztaltunk.
Pedig valójában nem vadonatúj információról van szó, korábban a Bloomberg pedzegette, hogy lehet ilyen szándék, akkor mi is néztük a céget. Ekkor még csak egy lehetséges szándékról volt szó, de az általunk elért svájci dokumentumok szerint tavaly év végén az Ultima Capital egyharmadának birtokosaként még biztosan a magyar kör volt a legnagyobb tulajdonos.
Igaz, valójában csak egy lánc végén, mert a közvetlen tulajdonos a luxemburgi Alpine 2 SCSp (székhelye: 11 rue Eugène Ruppert), a közvetett a magyar Alpine Holding Kft. (székhelye: 1013 Budapest, Döbrentei utca 2.), a végső haszonhúzó pedig a Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány volt a birtokunkba került dokumentumok szerint, bár a svájci papírokban olykor hiányoznak a magyar ékezetek.
Miért nem termel?
A baj csak az, hogy a zugi Ultima Capital SA legutóbbi jelentése (2024. első félév) alapján a társaság egyáltalán nem gazdálkodik sikeresen, az időszakos 5,8 millió svájci frank (2,5 milliárd forint) féléves árbevétel után egyenesen 24,5 millió frank (10,7 milliárd forint) veszteséget ért el. (Úgy számoltunk, hogy egy svájci frank 437 forintot ér.)
Ettől persze még a 2024 első felében 11 helyszínen található 48 ingatlanból álló luxusportfólió valóban lehet jelentős érték, és a cég mérlegfőösszege impozánsan nagy, 1,1 milliárd frankos (480 milliárd forintos) volt. Mégis eléggé érthetetlennek tűnik ez a befektetés, ha az alapítványok a céljaikat hozamból fedezhetik. A gyorsjelentés úgy érvel, hogy a működést természeti katasztrófa (áradás) is érintette, és több ingatlanban éppen felújítási munka zajlott, vagyis a szövegből kicsendül az ígéret, hamarosan minden jobb lesz. Az Optima Befektetési Zrt. ezt maga is így látja, mint a Telexnek elküldött részletes válaszokban azt írták,
az Ultima SA-ban történt részvényszerzés egy pénzügyi befektetés kisebbségi jogokkal és kisebbségi tulajdonrésszel. A cég működésébe nem tud és nem kíván részvényesként beleszólni.
Ami pedig a befektetés előnyeit illeti, pozitív érvként hallottuk, hogy mivel a cég svájci frankban vezeti a könyveit, a frank erősödéséből is profitált az Optima. De pozitívumként nevezte meg Stofa György azt is, hogy az Ultima fejlesztőcég is, ami szerinte rendkívül perspektivikus: a fejlesztési projekteken keletkező haszon realizálásával, átértékeléssel jelentős értéknövekedést tudnak hozni.
De milyen portfólióval reméli ezt a cég? Az Ultima Capital SA luxusingatlanokat kezelő cég a krédója szerint lakásokból, faházakból, villákból, üdülőkből, építkezésekből és épületekből álló portfóliót tart fenn, fejleszt és üzemeltet.
A luxusingatlanok például Franciaországban (Courchevel, Megève, Cannes), neves svájci síterepeken (Gstaad, Schönried, Crans-Montana) találhatók, míg a többi ingatlan Genf környékén és Görögországban van (Míkonosz, Athén, Párosz és Korfu). Ez a legfrissebb állomány, korábban ennél kevesebb helyszínről volt szó, vélhetően nemrégiben kerültek új (görög) egységek a csoportba. A cég részvényei a svájci BX Swiss tőzsdén forognak, viszonylag alacsony forgalommal, kevés sikerrel, tavaly enyhén esett az árfolyam.
Decemberi változások
Említettük, hogy a papírokból úgy tűnik, hogy korábban egyenesen a magyar kör volt a legnagyobb tulajdonos. December 17-én legalábbis még arról jelent meg közlemény, hogy a magyarok a svájci szabályok szerint eljárva vételi ajánlatot tettek a többi részvényes felé, ugyanis elérték a 33 és egyharmad százalékos tulajdoni hányadot, ebben az esetben pedig ez a lépés kötelező. Erről is küldtünk kérdéseket, de – mint olykor más esetekben is – abba ütköztünk, hogy az Optima jelezte: mivel az Ultima Capital tőzsdei cég, nem nyilatkozhatnak erről külön, a részvényeseket csak egyidejűleg lehetne tájékoztatni.
Minden nyilvánosan elérhető információ jelenleg és a jövőben is elérhető lesz a BXSWISS tőzsdén, ezért folyamatban levő tranzakcióról a tőzsdepiaci szabályok értelmében nem adhatok részletes felvilágosítást.
December 27-én aztán a társaság Zug központi szállodájában, a tóparti Park Hotel Zugban rendkívüli közgyűlést tartott. Arról, hogy mi történt nagyon pontos feljegyzés született, és ez publikus is.
A cég igazgatóságába a tulajdonosi fórumon három új tagot választottak be, az amerikai–izraeli Alon Bart, akinek a fő cége a ciprusi Yoda PLC, amely az ingatlanok mellett tankerekbe, egészségügybe és informatikába is fektet.
A Yoda PLC
Alon Bar két évtizedes befektetői tapasztalattal rendelkezik, Izraelben, az Egyesült Államokban és Franciaországban tanult, dolgozott a Lehman Brothersnél, majd egyre magasabb pozíciókban befektető cégekben, private equity vállalkozásokban. Szintén ott lesz a jövőben az Ultima igazgatóságában a Yoda pénzügyi igazgatója, a ciprusi Stavros Ioannou.
De tag lesz ugyanitt egy magyar ember, Gut László is, aki az Opten céginformációs rendszer szerint az egykori MNB-alapítványok mai megjelenési formái körül tevékeny. Ő az egyik képviselője az Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt.-nek, illetve a már említett lengyel GTC-nek is felügyelőbizottsági tagja. A GTC honlapján kiderül, hogy korábban az Ernst&Youngnál (ma EY) dolgozott, az őt ismerő forrásaink szerint jól beszél angolul, alkalmas arra, hogy akár nemzetközi szinten is ő képviselje az alapítványok pénzét kezelő kört, de nem ő a meghatározó hang a cégcsoportban.
A dokumentumok alapján azt már nehezebb rekonstruálni, hogy az Ultimánál pontosan mi történt, mindenesetre úgy néz ki, mintha az alapítványi csoportnál is erősebb entitás jelent volna meg Alon Bar személyében. Az általa vezetett ciprusi cég vehette át a kormányrudat és apportálhatott új (görög) helyszíneket. Minderről jó lett volna személyesebb információkat is megismerni, természetesen kerestük többek között Alon Bart a Yodán keresztül, illetve magát az Ultima Capital befektetői kapcsolattartóit is, de hivatalos megkereséseinkre nem érkezett válasz.
A magyar kör szerint a Yoda PLC egy ciprusi tőzsdén jegyzett vállalat, amely szakmai befektetőként tőkeemeléssel értékes üzemeltetett és folyamatban levő fejlesztési projektekkel szállt be a cégbe többségi tulajdonosként. Stofa György azt kommunikálta, nagyon biztató, hogy egy ilyen szakmai múlttal rendelkező cég potenciált lát az Ultima SA-ban, és szakmai tudásával és pénzügyi hátterével tudja vezetni a céget a jövőben.
Azt hallottuk, hogy a Yoda az ingatlanbefektetések és -fejlesztések terén is ért már el sikereket az alulteljesítő vagy alulértékelt eszközök értékének növelésében szakértelemmel rendelkező csapata vezetésével. A cég referenciái között az ismert görög nyaralóhelyen található Mykonos Nammos Village vegyes fejlesztést, illetve a ciprusi Limassolban található Luxury Collection Parklane Hotel and Spát hallottuk. Az Ultimánál azt remélik, hogy „a Yoda PLC értékes inputot kínál olyan területeken, mint az ügyletek és az iparági tapasztalat, projektmenedzsment és tervezési képességek, valamint a vállalati pénzügyekbe való betekintés”.
A tőzsdei dokumentumokból mindenesetre az látszik, hogy az említett 2024. december 27-i rendkívüli közgyűlés végül valamennyi előterjesztést jóváhagyta, és a Yoda PLC lett a társaság legnagyobb részvényese egy tőkeemelés során kibocsátott új részvényekkel.
Az Alpine Holding
Mi azonban fókuszáljunk a magyar szálra. Az Optima Befektetési Alapkezelő Zrt. a Döbrentei utca 2. alatt található, ahogy egyébként a hazai GTC (az MNB-alapítványok vagyonát kezelő másik ismert cég) is, az Optima tulajdonosa az Úri utca 72. alá bejegyzett Pallas Athéné Domus Meriti Alapítvány. Szintén a Döbrentei utca 2.-be van bejegyezve az az Alpine Holding Kft., amely a svájci befektetésben eljárt, és amelynek a tulajdonosa a már említett Optima Ventures Magántőkealap (szintén Döbrentei utca 2.).
A HVG 2020-ban írt az Alpine Holding létezéséről, de akkor még nem lehetett tudni, hogy mire vonatkozik az alpesi cégelnevezés. Ekkoriban Fekete Zoltán volt a cég képviselője, aki az egész Optima-univerzumot is vezette, de később ő távozott, azóta a MÁV ingatlanfenntartási és gazdálkodási főigazgatója.
A svájci Ultima Capital részvényeinek birtoklásában kulcsszerepet játszó Alpine Holding képviselője ma már szintén Stofa György, a GTC fiatal (32 éves) vezérigazgató-helyettese, egyben operatív igazgatója (COO), akiről rengeteg érdekes írás jelent meg a magyar sajtóban is, és tapasztalatunk szerint őt valóban ismerik is a hazai üzleti körökben. Korábban ő sokféle módon kötődött Matolcsy Ádámhoz, nekünk is e baráti kör tagjaként hivatkoztak rá. A felek azonban korábban a kiemelt személyes kapcsolatot mintha tagadták volna.
Szintén Optima néven, de Optima Befektetési-, Ingatlanhasznosító és Szolgáltató Zrt. néven is működik egy cég a Döbrentei utcában, ott Stofa György, a svájci cég vezető testületébe beválasztott Gut László és az exdocleres Cservenák Csaba a három képviselő.
Az Alpine Holding amúgy horribilis, 233 milliárd forintos kötelezettségállománnyal rendelkezett 2023 végén. Arra csak tippelni lehet, hogy ebből valósulhatott-e meg a svájci részesedésvásárlás, illetve azt is, hogy ez a hitel vajon banktól van, vagy a csoporton belülről, azaz a tulajdonostól. Mindenesetre az Alpine Holding számlavezető bankja az MBH Bank.
A közeljövő izgalmai
Az egész alapítványi vagyonkezelés már csak az aktuális gazdaságpolitikai változások fényében is érdekes kérdés. A Magyar Nemzeti Bank élén márciusban változás jön. Természetesen az ország szempontjából az lesz a legfontosabb, hogy milyen lesz a jegybank és a kormány kooperációja, miként kezelik majd az MNB veszteségét, hogyan alakul a személyes viszony Varga Mihály új jegybankelnök és a kormány tagjai (Orbán Viktor kormányfő, illetve Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter) között.
Ugyanakkor vannak ennek a kérdésnek alkérdései is, amelyek nagyjából úgy szólnak, hogy miképpen kezeli az új jegybanki vezetés a régi jegybanki vezetés alapítványi ügyeit.
Felhasználja-e például az említett veszteségrendezésre a korábbi nyereségekből kialakított alapítványi vagyontömeget? Egyáltalán mekkora az? Vannak-e tőkeáttételek, hitelek a vagyon körül? Milyen kezekbe kerül ennek menedzselése, és lesz-e március után az MNB-ben egy olyan jogi átvilágítás, amely átnézi a múlt szerződéseit, kötelezettségvállalásait? Ilyen érzékeny ügyek lehetnek például a székház felújításának gigantikus összegű munkálatai (amelyek haszonhúzói a Matolcsy-körhöz kapcsolódnak) vagy az alapítványok ügyeit.Egyéb szálak
A Telex tapasztalatai szerint az Ultima-befektetést valamiért kifejezetten csendben végzik, az nem kifejezetten ismert a hazai gazdasági közvélemény bennfentes tagjai előtt sem. Azért a történetet ismerők több olyan külföldre szakadt magyart is emlegettek a befektetés körül, akik korábban külföldön (Bécsben) tanultak vagy ingatlanos üzleti háttérrel külföldön (elsősorban Németországban) dolgoztak. De azokat, akik csak az elmesélésekben bukkannak fel, a cégiratokban viszont nincs nyomuk, most nem említjük.
Az Ultima körül ugyanakkor a nyilvános adatok alapján is vannak további furcsaságok, amelyet az érintettek tudnának tisztázni. Úgy tűnik például, hogy a ciprusi Yoda PLC 71 millió frank kölcsönt is nyújt a társaságnak, amit az Alpine garantál, ezért rákérdeztünk erre is. „A lépés a tőkeemeléses tranzakciósorozat része, technikai jellegű. A kölcsönt az Ultima kapta, az Alpine csak egy részét garantálta. De ez a garancia mai napra már érvényét vesztette. További részletek kapcsán köti a feleket a titoktartás” – kaptuk a választ.
Emiatt vagy más okból, de az alapítványi kör az elmúlt időszakban eladott Ultima-részvényeket, többek között a Chantili Invest Zrt.-nek. A Chantili Invest Zrt. vezetője Altmann Mónika, aki korábban rendre az Appeninn-alapító Ádámosi György érdekeltségeiben bukkant fel. A Chantiliról amúgy sok minden nem látszik de a cég egykori tulajdonosa az appenzelli (svájci) bejegyzésű AGY69 AG volt, az AGY monogram is Ádámosira utalt. Elértük az üzletembert, aki megerősítette, hogy ő áll a Chantili Zrt mögött. A tranzakcióról sokat nem mondott, de jelezte, hogy
„tettem egy ajánlatot az Alpine-nak, ami után végül sikerült üzletet kötnünk”.
Mint megtudtuk, a nyilvánosságot amúgy kerülő Ádámosi György a Yoda PLC-t még korábbról ismeri, és rengeteg sikeres ingatlanfejlesztésükről tud. Szerinte az „alapítványosok” és ő is kisebbségi tulajdonosként megbíznak a Yodában, és arra számítanak, hogy az új többségi tulajdonos vezetésével az Ultima-részvények értéke drasztikusan meg fog nőni a következő pár évben.
Altmann Mónika amúgy a tőzsdén jegyzett Akko Invest Nyrt. több projektcégében is volt korábban vezető, de az immár Veres Tibor (Wallis) és Kis-Szölgyémi Ferenc (B+N Referencia) résztulajdonában álló tőzsdén jegyzett cégcsoport a Telex kérdéseire azt írta: „Altmann Mónika nem tölt be semmilyen tisztséget az Akko Invest által birtokolt cégekben, míg az Akkónak semmilyen érdekeltsége, részesedése nincs az Ultima Capital SA-ban, így nem illetékes a feltett kérdésekkel kapcsolatban. A Chantili Invest Zrt. korábban kisebbségi tulajdonosa volt az AKKO Investnek.”
Egy oroszbarát ukrán
Mindenesetre ha bárhol elindultunk az Ultima Capital történet nyomvonalán, a magyar gazdasági elit mindenféle izgalmas körei bukkannak fel. Említettük, hogy az alapítványi pénzeket kezelő emberekről, elsősorban Stofa Györgyről nagyon sok érdekes cikk jelent meg a magyar sajtóban. Végezetül ezek közül villantunk fel egy szálat, amelyben az alapítványi pénzt kezelő jelenlegi kör és egy oroszbarát ukrán oligarcha találkozik.
A HVG szerint Stofa Györgynek és édesapjának, Stofa Gyulának erős kapcsolatrendszere volt az Ukrajnában árulás miatt bebörtönzött Nesztor Szufrics oroszbarát oligarchával, és a család mindenféle szálon, magyar és ukrán üzleteken keresztül is kötődhetett a milliárdoshoz. Az oroszul kiválóan beszélő Stofa Györgyöt (az Opten alapján az édesanyja orosz vagy ukrán lehet) egy ukrán oknyomozó portál korábban el is érte. A 18 perces oknyomozó videót magyarként megnézni amúgy különleges élmény, mert az ukrán oknyomozó gyönyörű helyszíneken, a budai Várban kutat az ukrán szálak után.
Az 1966-ban született ukrán oligarcha Szufrics az oroszbarát Régiók Pártjában politizált, annak a Viktor Medvedcsuknak volt a szövetségese, aki Vlagyimir Putyin lányának a keresztapja. Medvedcsukot a háború elején a határ átlépésének kísérlete közben az ukrán hatóságok letartóztatták, majd további 55 orosz katonával együtt 215 ukrán katonáért elcserélték. Az Ungváron született Szufrics nem volt ilyen szerencsés, őt letartóztatták és megfosztották a vagyonától. Bár a kárpátaljai Szufrics ezer szállal kötődik Magyarországhoz, egyetemi szakdolgozatát is a magyar agráriumról írta, állítólag az ősei nem magyarok, hanem szerbek voltak.
Korábban az Ukrán Nemzeti Olimpiai Bizottság tagja volt, a HVG-ben olyan fotó is jelent meg róla, ahol Orbán Viktorral tekint meg egy focimeccset. Amíg ereje teljében volt, rengeteg cégben volt érdekeltsége, ismert volt emellett vadászati trófeakollekciójáról, illetve lehetett róla tudni, hogy szovjet és orosz katonai kellékeket gyűjtött. 2014-ben, a krími orosz annexió idején Petro Porosenko elnöksége idején részt vett a béketárgyalási próbálkozásokban, akkor is Viktor Medvedcsuk közvetítési kísérletét segítette. Ukrajnában ugyanakkor az utóbbi időben már nagyon nem volt népszerű. 2022. február 18-án (vagyis alig egy héttel az orosz támadás előtt) egy ukrán tévéstúdióban Jurij Butuszov ukrán katonai újságíró ököllel támadt rá, igaz, Szufrics elég gyorsan felülkerekedett volna, ha nem választják szét őket.
Visszatéve az ukrán oknyomozó budai Várban forgatott munkájára, a riporter elsősorban a St. George Residence-ben (Fortuna utca 4.) igyekezett követni Szufrics családjának nyomait. A St. George Residence Kft. tulajdonosa jelenleg Stofa Gyula, Stofa György édesapja, de korábban Stofa György maga is volt képviselő és tulajdonos a cégben. Stofa György amúgy meg is szólal az ukrán riportban. Ő – amennyire az orosz társalgásból ki lehet venni – minden üzleti kapcsolatot tagad, a HVG-nek erről így fogalmazott:
Jelenleg nem rendelkezem befektetéssel vagy ingatlannal Ukrajnában, sem magánszemélyként, sem pedig cégen keresztül. A múltban üzleteltem Ukrajna területén és dolgoztam Oroszországban is, de ezeket az érdekeltségeimet már mind eladtam.
Azt, hogy az MNB alapítványa vajon az Ultima Capitalban lévő érdekeltségét is el tudná-e adni, vagy a hitelek, kötelezettségvállalások miatt ez már komplikáltabb lenne, alighanem csak a jövőben fogjuk megtudni. (Telex)