Január 13-a és 23-a között rendezik egyetemista sportolók számára az olaszországi Torinóban a Téli Egyetemi Világjátékokat, azaz az Universiadét.
A sporteseményen műkorcsolyában egy egészen felnőttkoráig orosz állampolgár sportoló is képviseli Magyarországot, Vlasenko Aleksandr. A huszonegy éves, Oroszország Uráli szövetségi körzetében született versenyző annyira központi alakja a magyar Universiade-küldöttségnek, hogy az eredeti tervek szerint ő vitte volna a téli játékok nyitóünnepségén a magyar lobogót.
Szűk magyar mezőny
„Vlasenko valóban nem magyar állampolgár – 2019-ben költözött a családjával Magyarországra –, és nem is tervezzük honosítani” – válaszolta két éve Kósa Lajos, a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség elnöke, a Fidesz frakcióvezető-helyettese a 24.hu azt firtató kérdésére, hogy egyéniben miért egy orosz állampolgárt, Aleksandr Vlasenkót nevezte a szövetség az összes 2023-as világversenyre.
Az idézett interjúban a veterán kormánypárti politikus azt is megemlítette, hogy alapvetően az a szándékuk, hogy Magyarországon született, magyarul beszélő magyar állampolgárokat menedzseljenek, őket hozzák olyan helyzetbe, hogy nemzetközi szinten képviseljék a hazát, ám Kósa szerint kénytelenek párhuzamosan csinálni e kettőt (oroszok és magyarok versenyeztetését magyar színekben – a szerk.), „mert Magyarországon nagyon szűk a mezőny”.
Jól sikerült kűr
A fenti Kósa-ígéret ellenére 2023 óta változott Vlasenko állampolgársági státusza, a Gulyáságyú Média – A magyar polgár lapja információi szerint ugyanis az orosz versenyző magyar állampolgársághoz jutott.
A sportoló magyar színekben vesz részt a cikkünk megjelenésekor is tartó Universiadén. Az „egyetemisták olimpiáján” az orosz gyökerű sportoló a 11. helyen végzett, melyről szombaton úgy nyilatkozott, hogy
nagyon boldog vagyok, hogy a kűröm jól sikerült, életem legjobb összpontszámát értem el.
A férfi műkorcsolya mezőnyében csak egy magyar versenyző vett részt az idei Universiadén, Aleksandr Vlasenko személyében, magyar születésű férfi versenyző nem volt.
Vlasenko a tavalyi montreali műkorcsolya világbajnokságon – szintén magyar színekben – 40. lett.
Nagy megtiszteltetés
Ilyen előzmények után bukkant rá lapunk múlt héten kedden az Universiade hivatalos honlapján arra a miniinterjúra, melyet Aleksandr Vlasenkóval készítettek, és amelyben a portál azon kérdésére, hogy mi foglalkoztatja abban leginkább, hogy az Universiadén fog versenyezni, az orosz gyökerű sportoló azt válaszolta, hogy
nagy megtiszteltetés, hogy én vihetem a magyar lobogót a megnyitó ünnepségen.
A kérdéses miniinterjút aztán pár nap múlva módosították a világverseny honlapján, eltűnt a magyar lobogó megnyitón való hordozásáról szóló rész, ezért arra kértük a magyar versenyzőket az Universiadékra benevező Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetséget (MEFS), hogy tegyék tisztába a helyzetet, és árulják el, ki, mely testület döntött arról, hogy Vlasenko Aleksandr vigye a megnyitón a magyar lobogót, illetve hogy milyen szempontok alapján döntöttek így.
A MEFS elnökségében egyébként több, a Fidesz holdudvarába tartozó személy is tisztséget vállalt, a szervezet alelnöke például Gál András Levente, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium egykori közigazgatási államtitkára, és Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora. Lapunk kérdéseire Mocsai Lajos, a MEFS elnöke, a Testnevelési Egyetem korábbi rektora válaszolt. (Válaszát cikkünk végén teljes terjedelmében is közöljük.)
Ki viszi át?
Mocsai válasza elején hangsúlyozta, hogy az Universiade esetében a sportolókat a hazai sportági szakszövetség (azaz a Kósa Lajos kormánypárti politikus által vezetett Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség – a szerk.) jelöli, de a Mocsai Lajos vezette MEFS nevezi be a versenyre.
Mocsai egy meglehetően bonyolult folyamatként leírta a folyamatot, hogy ki és miért lett a magyar csapat zászlóvivője:
- a közelebbről be nem határolt „csapatvezetés” feladata, hogy számbavegye, egyáltalán mely sportoló szeretne a megnyitóünnepségen résztvenni,
- a szervezők kérése alapján két főt volt szükséges előzetesen zászlóvivőként megnevezni,
- Mocsai az írja, a zászlóvivők vonatkozásában felvették a kapcsolatot a Kósa Lajos-féle MOKSZ-szal és „konszenzusos döntés alapján Schermann Regina és Vlasenko Aleksandr került kijelölésre” e feladatra (vagyis, értelmezve a MEFS-elnök lapunknak küldött nyilatkozatát, ahhoz, hogy az orosz gyökerű sportolóból a magyar lobogó hordozója váljék az ünnepélyen, kellett maga a sportoló, a Mocsai-féle MEFS és a Kósa-féle MOKSZ is – a szerk.),
- a bevonulás megkezdését követően derült ki – folytatja Mocsai – , hogy delegációnként mégiscsak egy fő viheti a zászlót, így a magyar csapat esetében Vlasenko lemondott erről Schermann Regina javára.
A lap azt is megkérdezte a sportvezetőtől, hogy tekintettel arra, hogy Kósa Lajos kevesebb mint két éve még úgy nyilatkozott, hogy Aleksandr Vlasenko nem magyar állampolgár (és nem is tervezik honosítani), mikor szerezte meg a magyar állampolgárságot az orosz sportoló és hogy egyáltalán beszéli-e a magyar nyelvet.
Mocsai Lajos erre úgy reagált, hogy
az állampolgárságra és nyelvhasználatra vonatkozó további kérdésekben nem feladatunk eljárni, sem most, sem a jövőbeni események vonatkozásában
– azaz ezek szerint a sportolót magyar nemzeti színekben a világversenyre jelölő szövetségnek nincs tudomása arról, hogy az illető, Magyarországot képviselő versenyzőnek milyen állampolgársága van és hogy bírja-e annak az országnak a nyelvét, amelynek a címeres mezét magára húzza.
Mocsai Lajos azt is rögzítette, „Vlasenko Aleksandr információink szerint 7 éve él Magyarországon és jelenleg a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem hallgatója”.
A Gulyáságyú Média sportágat jól ismerő forrása szerint Vlasenko húsz évesen, kevesebb mint egy éve, 2024-ben szerzett magyar állampolgárságot, ugyanakkor a lap több, egymástól független forrás is azt állítja, hogy a „konszenzusos döntés” alapján a magyar lobogó hordozására kiválasztott versenyző magyarul csupán pár alapkifejezést ismer, és a sportágon belül és a mindennapokban is közvetítőnyelven, angolul kommunikál.
Ezt támasztja alá az a videó, amelyet az Universiade után került nyilvánosságra, és amelyen a műkorcsolyázó a pontjait várva Vidrai Szabolcs segédedzővel vált néhány szót, magyarul annyit mond felkészítőjének, hogy „jó, szuper”.
A lap szeretett volna Aleksandr Vlasenkótól is választ kapni az állampolgárságra és a nyelvtudásra vonatkozó kérdéseikre, ám sem a lap által neki küldött magyar nyelvű e-mailjére, sem telefonhívásukra nem reagált.
A nyelvtudás hiányát támasztja alá a HVG tavalyi cikke is, amely szerint a műkorcsolyavébén öt magyar színekben induló versenyző – köztük Vlasenko – lesz ott (mint említettük, ezen a montreali világversenyen Vlasenko a 40. helyet szerezte meg), ám egyikük sem Magyarországon született, és egyikük kivételével a magyar nyelvvel is gondjaik vannak, emiatt a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetség nyelvtanfolyamot is indított számukra.
Aleksandr Vlasenko a közösségi média-profilján is angolul és oroszul kommunikál követőivel.
Ebben a cikkben az orosz gyökerű sportoló nevét a saját maga által a közösségi médiában használt angol átírással használtuk. Magyar átírással a név Vlasenkó Alexandr lenne, ám tiszteletben tartottuk az általa használt (angol átírású) változatot (Aleksandr Vlasenko).
Mocsai Lajos Gulyáságyú Médiának küldött levele teljes terjedelmében
Tisztelt Gulyás Balázs szerkesztő úr!
Köszönettel vettük megkeresését és érdeklődését a jelenleg is zajló 32. Téli Egyetemi Világjátékokkal kapcsolatban, ugyanakkor csalódottságomnak is hangot kell adjak a megkeresés apropója kapcsán.
A Nemzetközi Egyetemi Sportszövetség (FISU) versenyeit az általa képviselt értékeknek megfelelően szervezik, amelyek hangsúlyozzák az etnikai, vallási vagy politikai hovatartozás miatti diszkrimináció tilalmát. Ez biztosítja a befogadó és igazságos környezetet minden résztvevő számára, elősegítve a tiszteletet, méltányosságot és az egységet a különböző háttérrel rendelkező sportolók között. Ezen értékek maximális tiszteletben tartása mentén végzi munkáját a Magyar Egyetemi – Főiskolai Sportszövetség (MEFS) is, amely alapító tagja is a nemzetközi szervezetnek.
A konkrét megkeresése kapcsán az alábbiakról tájékoztatom, kérem ennek változtatás nélküli közlését.
Az Egyetemi Világjátékok a világ egyik legnagyobb multisport eseménye, amelyet minden második évben rendeznek meg nyári és téli sportágakban egyaránt. Az egyetemista sportolók egyik legnagyobb seregszemléjéről beszélünk tehát, ahol az adott ország útlevéllel rendelkező 25 éves vagy fiatalabb állampolgárai vesznek részt, és természetesen hallgatói jogviszonnyal rendelkeznek. Ezen feltételek együttes megléte esetén az adott sportolót a hazai sportági szakszövetsége jelöli a nemzetközi sportági szakszövetség szabályzata alapján és a MEFS nevezi be a versenyre. Az Egyetemi Világjátékok kétségkívül egyik legnagyobb eseménye a megnyitóünnepség, mellyel kapcsolatban a csapatvezetésnek számos feladata adódik, többek között, hogy a versenyre már megérkezett sportolók akkreditálásában, elszállásolásában és minden, sportágát érintő technikai vagy egyéb kérdésében a segítségére legyen, valamint a már jelenlévő sportolók szándéka esetén a megnyitóünnepségen való részvételüket segítse. Mindezen információk együttes rendelkezésre állása esetén kerülhet sor a zászlóvivő(k) kiválasztására, melyet a szervezők felé is jelezni kell. Tekintettel arra, hogy a magyar csapatot mindössze 18 fő sportoló képviseli a tíz versenynap során, akik közül a rövidpályás gyorskorcsolyázók még nem érkeztek meg, a sízők és snowboardosok szálláshelye pedig nem Torinóban, a megnyitó helyszínén, hanem Bardonecchiaban van és részvételük szintén bizonytalan volt, ezért a választás csak a részvételüket biztosan ígérők közül kerülhetett ki, ami jelen esetben a műkorcsolya és jégtánc sportágak voltak. A szervezők kérése alapján két főt kellett előzetesen zászlóvivőnek megnevezni, ezzel kapcsolatban felvettük a kapcsolatot a Magyar Országos Korcsolyázó Szövetséggel (MOKSZ) és a konszenzusos döntés alapján Schermann Regina és Vlasenko Aleksandr kerültek kijelölésre. A bevonulás megkezdését követően derült ki (és a megnyitóünnepségről készült felvételeken is látszik), hogy a delegációkból csak egy fő sportoló viszi a zászlót, így a magyar csapat esetében Schermann Regina javára Vlasenko Aleksandr lemondott erről a feladatról.
Tekintettel arra is, hogy a MEFS nem hatóságként jár el ezekben az ügyekben, így az állampolgárságra és nyelvhasználatra vonatkozó további kérdésekben nem feladatunk eljárni, sem most, sem a jövőbeni események vonatkozásában. A korrektség és a sportoló védelme azonban megköveteli, hogy rögzítsük: Vlasenko Aleksandr információink szerint 7 éve él Magyarországon és jelenleg a Magyar Testnevelési és Sporttudományi Egyetem hallgatója, aki a magyar színeket képviselte a 32. Egyetemi Világjátékokon, és élete legjobb pontszámát elérve a 11. helyen végzett, amelyhez itt is szívből gratulálunk.
Bízunk benne, hogy válaszunkat követően az esemény további történéseiről is hasonló lelkesedéssel fognak beszámolni, ehhez ajánlom az Egyetemi Sport facebook oldalát: https://www.facebook.com/egyetemisport
Üdvözlettel:
Prof. dr. h. c. Mocsai Lajos
MEFS elnök