Már több mint 260 pszichiáter és pszichológus írta alá azt a nyílt levelet, amelyben arra kérik Robert Fico kormányfőt, vegye fontolóra távozását a politikából.
Az aláírók között ott van Hunčík Péter is, őt kérdezte a szakemberek fenntartásairól az Új Szó.
A mentálhigiénés szakemberek szerint a tavaly májusi merénylet óta Robert Fico agresszivitása fokozódott, és egyre gyakrabban fordulnak elő nála érzelmi kitörések, ezek pedig együttesen a közbeszédre is kihatnak, ami elégedetlenséghez és zavarodottsághoz vezethet a lakosság körében.
A pszichiáterek veszélyben érzik a demokráciát, a társadalmat megosztottnak látják, és úgy vélik, mindez összefüggésben van a miniszterelnök viselkedésével.
Bár azt leszögezték, nem a személyét véleményezik, hanem a nyilvános fellépése miatt szólalnak fel, adódik a kérdés:
Mit árul el egy pszichiáternek Fico magatartása?
Vannak pszichiáterek, akik úgy vélik, nem etikus úgy véleményezni egy embert, hogy az adott szakember nem találkozott vele. Hunčík Péter nem ezen a véleményen van, mivel közszereplőről van szó.
„Az Egyesült Államokban például ez teljesen bevett gyakorlat” – fogalmaz, majd rá is tér, hogy több dolog is aggasztó a kormányfő viselkedésében, de ténylegesen akkor változott meg valami benne, mikor megpróbálták meggyilkolni.
„Ennek következménye szaknyelven a poszttraumás stressz (PTSD).
Ha az ember ott áll a halál küszöbén vagy – hogy Fico szavait használjam – a pokol tornácán, akkor mindenképpen változások állnak be az életében.
A kérdés, hogy milyen irányba mozdulnak el a dolgok. Az egyik lehetőség, hogy az adott személy arra jut: »túléltem, valamit másként kell csinálnom«. A másik opció, hogy »ezeknek még keményebben oda kell vágni« – magyarázza a pszichiáter, hozzátéve, ebben nagy szerep jut a közvetlen környezetnek is, vagyis annak, hogy mit várnak el az adott személytől.
Fico viselkedése a trauma hatására – feltehetően tehát a Smer és a kormány egyes tagjai nyomására is – negatív fordulatot vett.
„Nagy a különbség a miniszterelnök egykori és mostani viselkedésében: a szóhasználattól kezdve, az egyre durvább verbális megnyilvánulásokon keresztül, az agresszió méltatásáig. Itt van például, hogy pofonok szükségességét emlegette a gimnazista kapcsán, aki nem fogott kezet az államfővel. Az ilyen típusú dolgok – bárkinél is jelennek meg – a patológia tartományába esnek. Vagyis ezeket nem lehet elfogadhatónak minősíteni.
Ha mindez egy kormányfőt jellemez, az bizony nagyon problematikussá teszi az ország jövőjét.
Az sem mentesíti őt, hogy a világban egyre több ilyen alkatú politikus van. Egyesek szerint ez lesz az új norma. Ha így lesz, azt sajnálni fogom, de akkor boldognak mondhatom magam, hogy már 74 éves vagyok, és talán nem érem meg míg horgonyt ereszt.”
Miért kommunikál agresszívan Fico?
„Ismert jelenség a pszichológiában az ún. kivetítés, amikor saját problémáimat vetítem ki másokra. Gyakori jelenség partneri kapcsolatokban is: az egyik fél dühöng, és olyan dolgokat mond a partnerének, ami tulajdonképpen őt jellemzi. Ebből következtessen mindenki, hányszor él Fico azzal, hogy másra hárítja saját problémáit” – válaszol Hunčík.
Valószínűnek tartja, hogy ezektől a kommunikációs elemektől korábban próbált tartózkodni a miniszterelnök, de mára elvesztette a kontrollt.
„Vagy pedig a politikai, társadalmi kultúra olyan intenzíven változik, hogy ez lett a divat, és mostanra tudatosan használja az agressziót.
Ez abban az esetben állhat fenn, ha úgy érzi, hogy ebben a közösségben csak így szerezhet pontokat: durva, erőszakos, néha vulgáris megnyilvánulásokkal”
– vázolta az értelmezési lehetőségeket.
Ugyan nehéz eldönteni mennyire tudatos Fico magatartása, de a pszichiáter szerint „van néhány jele annak, hogy ez az ember gondolkodik.” Többek között az is ezt mutatja, hogy már gyakorlatilag a 90-es évek óta talpon van a politikában.
Nyomokban Mečiart tartalmaz?
Utoljára ilyen levelet Vladimír Mečiarnak címeztek a pszichiáterek, 1998 májusában. Az aktuális felszólalásban szerepel, hogy a Mečiar politikájával szembeni számos kifogás hasonló témájú volt, mint amit most Ficón is számon kérnek.
„Mindenki hasonlítsa össze a két levelet, és megítelheti saját maga, hogy van-e párhuzam a két politikus között” – reagál Hunčík, és jelzi, ő pszichiáterként nem kíván ilyen összehasonlításba bonyolódni. (ujszo.com)