Se nyugdíjprémiumról, se nyugdíjkorrekcióról nem dönt idén a kormány, a nyugdíjasok a jövedelmük emelkedését csak a 2025-ös nyugdíjemeléstől várhatják.
Ugyanakkor az ATV Híradónak nyilatkozó szakértők szerint a várható emeléssel is fokozatosan leszakad a nyugdíjak vásárlóértéke a keresetektől, egyre több nyugdíjas kerülhet a szegénységi küszöb alá.
Már nagyon várják a nyugdíjasok a számokat, hogy jövőre milyen léptékben emelheti a jövedelmüket a kormány. A kiszivárgott információk szerint jövőre 3,2 százalékos inflációval számolnak, vagyis ezzel egyenlő arányban emelnék a nyugdíjakat is. Csakhogy a Nyugdíjas Parlament elnöke szerint ellentmondásos, hogy eközben a kormány a már benyújtott adótörvényekben a nyári 4,1 százalékos inflációhoz kötötte több adó emelését.
Bizonyos termékek az inflációval arányosan nőni fognak, sőt, automatikusan nőni fognak, és ott 4,1 százalékot célzott meg. Itt ezt mi nem nagyon értjük, hogy amikor be kell szedni, akkor 4,1, amikor ki kell adni a pénzt, az 3,2
– fogalmazott Karácsony Mihály.
A szakértő szerint fokozatosan távolodik az átlagnyugdíj összege a dolgozói átlagfizetéstől. Márpedig az inflációt inkább az aktív korúak fogyasztása hajtja, a generált áremelkedést egyre nehezebben követik a nyugdíjak. Míg 2008-ban a nettó átlagkereset 69 százalékának felelt meg az átlagnyugdíj, 2024 nyarán már csupán 53 százalékának, aminek összege 253 ezer forint.
Karácsony Mihály szerint a méltányosabb nyugdíjrendszer érdekében annak a közel 710 ezer nyugdíjasnak kellene felzárkóztatni a nyugellátását, akiknek a nyugdíja nem éri el a havi 160 ezer forintot, ezért súlyosan ki vannak téve a szegénységnek.
A Policy Agenda számításai szerint 900 ezer nyugdíjas élhetett a létminimum alatt 2023-ban.
Elmarad idén a nyugdíjprémium kifizetése is, ugyanis a magyar gazdaság növekedése nem érte el a kifizetés feltételeként elvárt 3,5 százalékos növekedést. Nyugdíjkorrekcióra sem számíthatnak az idősek, ugyanis év elején még 6 százalékos inflációval számolt a költségvetés, ami ettől elmaradt idén, hiába drágultak jobban épp azok a termékek, amiket főleg az idősebbek vásárolnak.
Szakértők szerint átfogóbb változást csak egy nyugdíjreform hozhatna, ám annak 2025 márciusi elfogadását épp a hetekben adta fel a kormány. Simonovits András szerint azonban reform nélkül is tehetne méltányos változtatásokat a kormány.
A kormány simán megtehetné, hogy a 13. havi nyugdíjat egységesen fizetné. Nekem mondjuk egy hatalmas veszteség lenne, mégis támogatom
– mondta.
A reform elmaradása még egy problémával jár: mivel a kormány a nyugdíjreformot is vállalta az 5,6 milliárd euró összegű európai uniós helyreállítási alap lehívhatóságáért cserébe, ezért az Európai Bizottság teljesítés hiányában várhatóan nem fogja folyósítani az összeget. (atv.hu)