Decemberben nagy vihart kavart, hogy megvonták a Ventolin állami támogatását, ezzel sok százezer asztmás beteget hoztak rosszabb helyzetbe, sőt: a 6 éven aluli gyerekeknél a Ventolinnak nincs is helyettesítő terméke.
"De a helyzet ennél is rosszabb: június óta nincs támogatás a szintén asztmás betegeknek felírt Atrovent N, Berodual N és Symbicort Forte Turbuhaler készítményeknél sem – ezeknek a gyógyszereknek ráadásul egyáltalán nincs azonos hatóanyagú helyettesítője a Nemzeti Népegészségügyi Központ vonatkozó táblázata szerint. A másik gyógyszerre való áttérés tehát nagyon sokaknak nem opció, marad az eddigihez képest tízszeres ár megfizetése.
Írásbeli kérdésemben mind a négy asztmagyógyszerre vonatkozó kérdéseket tettem fel az egészségügyért felelős belügyminiszternek, akinek a nevében Rétvári Bence államtitkár válaszolt a mai napon. A Parlament honlapján elérhető dokumentumban a Ventolint illetően az államtitkár elismétli a gyártó cégre mutogató frázisaikat, de új elemekkel kiegészítve:
„A gyógyszercég 2024. december közepén arról tájékoztatta a NEAK képviselőit, hogy megfontolják a termék ismételt bevezetését a magyarországi támogatotti körbe. A GSK szerint a termék ismételt befogadásához szükséges kérelem és dokumentumok benyújtására, amennyiben ez a döntés megszületik részükről, legkorábban 2025. január második felében kerülhet sor.”
A másik három gyógyszerről azonban szót sem ejt Rétvári Bence, sem cáfolat, sem terelés, sem egy megnyugtató félmondat sincs a válaszban az Atrovent N, Berodual N és Symbicort Forte Turbuhaler készítményekkel kapcsolatban. Ez a Fidesz-magyar szótár szerint teljes beismerés: valóban megvonták a támogatást, valóban helyettesíthetetlen termékekről van szó, és ez valóban nagyságrendi kiadásemelkedést okoz az érintett, potenciálisan többszázezres érintetti körnek.
A statisztikák szerint Magyarországon több mint 315 ezer ember szenved asztmás megbetegedésben, és a szóban forgó gyógyszerekből 2023-ban összesen több mint egymillió doboz fogyott. Az ártámogatás eltörlésével a kormány éves szinten mindössze 3 milliárd forintot spórolt, illetve ennyi terhet hárított át a betegekre. Ezt nevezik megszorításnak a politikatudományi tankönyvek…
A Fidesz ráadásul egy olyan országban von ki újabb és újabb pénzeket az egészségügyből, ahol a kormányzati kiadások (GDP-arányosan) folyamatosan csökkennek és egyre mélyebben vannak az EU-átlag alatt, miközben az emberek kényszerűen egyre többet költenek saját zsebből egészségügyi ellátására." - írja Tordai Bence a Facebook-oldalán
A Pintér Sándor belügyminiszterhez benyújtott "Miért vonták meg az ártámogatást az asztmás betegek gyógyszereitől?" kérdésre Rétvári Bence államtitkár válaszolt.