Az elmúlt évtizedekben tapasztalt dinamikus növekedés után Európa kezdi elérni a tengeri szélenergia-kapacitás bővítésének határait.
A befektetők egyre inkább elkerülik azokat a piacokat, ahol már túl sok a zöld energia, mivel az alacsony energiaárak és ösztönzők nem teszik vonzóvá az új projektek megvalósítását. Ez a tendencia különösen érezhető olyan országokban, mint Dánia és Svédország, ahol a szélenergia-kapacitás kiépítése korábban rendkívül gyors ütemben zajlott - mutat rá összefoglalójában a Bloomberg.
Az, hogy véget érhetett a tengeri szélerőmű forradalom, élesen megmutatkozott Dániában, ahol a kormány
múlt heti, tengeri szélerőművekre kiírt tenderére egyetlen ajánlat sem érkezett.
Az ország tavaly villamosenergia-termelésének 58%-át szélerőművekből fedezte, ami világviszonylatban is a legmagasabb arány. Az állami tulajdonú Orsted A/S és más vállalatok szerint már nem vonzó ilyen nagy helyi projektekbe befektetni - mutat rá a hírügynökség anyaga.
Az egyik fő visszatartó erő az alacsony villamosenergia-ár, amelyet a már meglévő szélerőművekből származó bőséges kínálat nyom le. Svédországban hasonló helyzet alakult ki: az elmúlt két évtizedben telepített több ezer szélturbina elriasztja a befektetőket az új megújuló energiaforrások fejlesztésétől, mivel
az alacsony áramárak túl alacsony megtérülést ígérnek.
Brian Vad Mathiesen, a dániai Aalborg Egyetem professzora rámutatott:
Nem lehet olyan villamosenergia-rendszerünk, amely kizárólag a szél- és napenergiára épül. Erős technikai és gazdasági korlátai vannak annak, hogy mennyit tudunk integrálni a hálózatba.
A helyzetet tovább súlyosbítja, hogy míg a hagyományos erőművek akkor működnek, amikor az áram ára elég magas a költségek fedezéséhez, a szélerőművek a széljárástól függően termelnek, függetlenül az áraktól. Ez időnként túlkínálathoz vezet, amikor az áram akár ingyenesen vagy negatív áron is elérhető.
Az iparágat emellett a kulcsfontosságú alapanyagok, például az acél és a munkaerő árának emelkedése is sújtja. Rikke Nørgaard, az Aegir Insights elemző cég társalapítója és kereskedelmi igazgatója szerint:
Ez nem úgy alakult, ahogy reméltük, ami azt jelenti, hogy most olyan helyzetben vagyunk, ahol ez a telített helyzet áll fenn. Tényleg úgy néz ki, hogy elég alacsonyak az áramárak.
A szakértők szerint az egyik megoldás az lenne, ha a fogyasztókat rá tudnák venni, hogy energiaigényüket jobban igazítsák a kínálat ingadozásaihoz. A közlekedés, a lakásfűtés és az ipar villamosításával lehetőség nyílna az energia iránti kereslet átirányítására, ami támogathatná a tiszta energiatermelésbe történő további beruházásokat.
Az Egyesült Királyságban, ahol a tervek szerint az évtized végére lényegében ki kellene iktatni a fosszilis tüzelőanyagokat az elektromos hálózatból, a hálózatüzemeltető szerint jelentős változtatásokra lenne szükség az áramfogyasztás módjában. Jelenleg az ország rekordmennyiségű szélenergiát pazarol el az elektromos hálózat korlátai miatt.
Michael van der Heijden, a Reventus tengeri szélerőmű-fejlesztő cég vezérigazgatója hangsúlyozta:
A befektetésnek csak akkor van értelme, ha van mód az energia levezetésére. Ha nem ma, akkor a belátható jövőben.