Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Rengetegbe kerül a magyaroknak az, hogy az Orbán-kormány ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

Gazdaság
2024.03.22.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
12

Csak tavaly 322 milliárd forintot takaríthattunk volna meg, ha az Orbán-kormány nem ragaszkodik Vlagyimir Putyinhoz

Ha nem Orbán és Putyin háború előtti paktuma, hanem a piaci árak alapján vásárolnánk a fűtőanyagot, úgy idén januárban 37 milliárd, 2023-ban pedig 322 milliárd forintot takaríthattunk volna meg.

A Magyarországnak eladott orosz gáz ára 2024. januárjára 9 százalékkal, köbméterenként 156 forintra csökkent – deríthető ki az Eurostat által nemrég frissített adatsorból. Míg ez a rezsicsökkentett lakossági tarifában mintegy 50 forinton nyilvántartott molekulaárnak még mindig körülbelül háromszorosa, a „lakossági piaci ár” ennek közel négyszerese.

Orosz tarifánk formabontó módon most, másfél éve először valamivel – öt százalékkal – alacsonyabb a TTF-nek nevezett, holland tőzsde irányadó, két hónappal korábbi, vagyis 2023. novemberi, átlag 164 forintos árainál. Ez ugyanakkor minden jel szerint csak a 2021. októbere óta érvényes magyar-orosz gázszerződés képletéből következő, szokatlan változás. A csekély szabályerősítő kivételtől eltekintve ugyanis, az elmúlt több száz havi adat alapján egyértelműnek tetszik, hogy orosz gázárunk általában közel tizedével meghaladja az európai tőzsde irányadó, két hónappal korábbi árait. (A kormány ezzel ellenkező állításait bizonyítékokkal nem támasztotta alá.) Számításunk szerint, a szerződésbe foglalt, időbeli elcsúsztatást alkalmazva, ugyanaz a januári mennyiség, a két hónappal korábbi, tőzsdei árakon, hatmilliárddal drágábbra jön ki. Hasonló számítási módszer alapján ugyanakkor tavaly egész évben 85 milliárd forinttal többet fizettünk ki az oroszoknak, mint ha a szabad piacon vásároltunk volna. Ez tavalyi oroszgáz-csekkünk közel tizede: Magyarország 2023-ban a fűtőanyag-paktum révén mintegy 988 milliárd forinttal segítette a Kreml Ukrajna elleni háborúját.

Még csúnyább a kép, ha elképzeljük, hogy Orbán és Putyin 2021 őszén nem csap egymás tenyerébe és mi, orosz megállapodás híján, a gázt, mindennemű időbeli elcsúsztatás nélkül, a holland tőzsdét követve, az – egyre élénkebb kínálatú – szabad piacon szerezzük be. Bár ugyanis a kedélyek, az orosz lépésekben gyökerező, 2022-es tőzsdei őrület után, tavaly év eleje óta megnyugodni látszanak, a hullámzások, amiként idén januárban, akár nagyarányú áresést is mutathatnak. Ez alapján, ha januárban az egyazon hónap holland tőzsdei szintjein vettünk volna ugyanannyi fűtőanyagot, úgy 37 milliárd forintot – 44 százalékot – megtakaríthattunk volna. Ugyane módszerrel az is kiszámítható, hogy tavaly, ha nem Moszkvától, hanem az európai tőzsde kereskedőitől vásároljuk a gázt, úgy 322 milliárd forinttal maradhattunk volna beljebb.

Szintén megjegyzendő: az Orbán-kabinet – arra hivatkozva, hogy a rezsicsökkentett lakossági tarifák az orosz beszerzési árszintnek változatlanul csak a töredékét fedezik – közvetve, a költségvetésből is ezermilliárdos nagyságrendű összeget utal a Kremlnek.

Az Eurostat adatsor tanúsága szerint januárban – 34 megajoule-os fűtőértékkel számolva, amúgy „centire” pontosan – 774 millió köbméter fűtőanyag érkezett hozzánk Oroszországból. Ez 76 százalékkal haladja meg a tavalyi év azonos időszakának adatát. A jelenség többek között azért fura, mert a kormány-nyilatkozatok szerint a hazai tárolók mostani, tél végi töltöttsége még mindig körülbelül kétharmadnyi. Vélhetőleg ez az adat világít rá, hogy a Kreml, amely a gázszállításokat mindig is politikai „fegyverként” használta, ily formán „jutalmazza” Orbán Viktort azért, mert a magyar kormányfő, úgy az EU-ban, mint az OECD-ben, gyakorlatilag egyedül, mindennemű Moszkva-ellenes lépést gáncsolni igyekszik. Az is ezt látszik alátámasztani, hogy az Eurostat-nyilvántartás szerint tavaly összesen 6,7 milliárd köbméter orosz gázt kaptunk. Az érték harmadával - 2,2 milliárd köbméterrel - meghaladja a 2021. végi megállapodásban szereplő, évi 4,5 milliárd köbmétert. Mivel e többletre, zuhanó gázigények és hatalmas piaci kínálat közepette, a belföldi kereslet csekély, egyre több elemző lel bizonyítékokat arra, hogy a „fölös” mennyiséget - részben a vezetékes orosz ellátásból Moszkva által két éve kizárt – nyugati államok felé értékesítjük.

 

Putyin leghálásabb vevői vagyunk

Januárban a vezetékes orosz földgáz vásárlói közül Csehország után Vlagyimir Putyin Magyarországra szabta a második legmagasabb tarifát – számítottuk ki szintén az Eurostat-adatsorából. A csehek köbméterenként 168 forintot fizettek, míg a hollandok az oroszok LNG-nek nevezett, cseppfolyósítva, tengeren szállított fűtőanyagáért köbméterenként 169 forintot adtak. A csehek ugyanakkor szinte jelképes mennyiséget, 12 millió köbmétert vásároltak, amit a hollandok 61 millió köbmétere se haladja meg sokkal. Tíz további uniós – az ukránok mellett határozottan kiálló - tagállam nálunk olcsóbban jutott az orosz nyersanyaghoz. A litvánok tarifája például 59 forintra rúgott. A magyar mennyiséget csak a 820 millió köbméternek megfelelő spanyol LNG-szállítmány haladta meg.

(Népszava)

Címlapkép forrása: Szabad Európa
gazdaság
Oroszország
földgáz
Magyarország
eurostat
vásárlás
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2024.03.22. - 06:10
12
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • „A mostani különleges helyzetben Magyar Péter sikerre van ítélve”

    „A mostani különleges helyzetben Magyar Péter sikerre van ítélve”

  • Megemelik és lezárják a Kőröshegyi völgyhidat

    Megemelik és lezárják a Kőröshegyi völgyhidat

  • Mi lesz, ha elkezdik darálni az akkumulátorokat?

    Mi lesz, ha elkezdik darálni az akkumulátorokat?

  • Betonba öntötték a lakáshitelek kamatait, de a személyi kölcsönök egyre olcsóbbak

    Betonba öntötték a lakáshitelek kamatait, de a személyi kölcsönök egyre olcsóbbak

  • Borkai Zsolt: Úgy látom, Győr polgármestere végleg elszakadt a valóságtól!

    Borkai Zsolt: Úgy látom, Győr polgármestere végleg elszakadt a valóságtól!

  • Magyar Péter: Van B és C verzió is

    Magyar Péter: Van B és C verzió is

  • Kiderült: szinte tűpontos figyelmeztetést kapott Moszkva a Crocus City Hall elleni támadásról

    Kiderült: szinte tűpontos figyelmeztetést kapott Moszkva a Crocus City Hall elleni támadásról

  • Így vitatkozott Magyar Péter 21 évesen Juszt László műsorában

    Így vitatkozott Magyar Péter 21 évesen Juszt László műsorában

  • Deutsch Tamás kiabálni kezdett egy bizottsági ülésen: Álljon már meg a menet!

    Deutsch Tamás kiabálni kezdett egy bizottsági ülésen: Álljon már meg a menet!

  • Kirúgott két embert a brazíliai magyar nagykövetség

    Kirúgott két embert a brazíliai magyar nagykövetség

  • Egymilliárd forintot keresett tavaly Hernádi Zsolt a Molnál

    Egymilliárd forintot keresett tavaly Hernádi Zsolt a Molnál

  • 15 millióra perli a kabinetiroda Márki-Zay pártját

    15 millióra perli a kabinetiroda Márki-Zay pártját

  • Tovább melegszik a napos és szeles idő

    Tovább melegszik a napos és szeles idő

  • Fordulat jöhet Magyar Péter hangfelvételének ügyében

    Fordulat jöhet Magyar Péter hangfelvételének ügyében

  • Drágulnak az üzemanyagok a gyengülő forint miatt

    Drágulnak az üzemanyagok a gyengülő forint miatt

  • Lecserélte Hollik Istvánt a Fidesz-KDNP

    Lecserélte Hollik Istvánt a Fidesz-KDNP

  • A Kreml járhat jól, ha Magyarország gázt vásárol Törökországtól

    A Kreml járhat jól, ha Magyarország gázt vásárol Törökországtól

  • Karsai Dániel befejezi ügyvédi tevékenységét

    Karsai Dániel befejezi ügyvédi tevékenységét

  • Magyar Péter: a bicskei rémálom nem egyedi eset

    Magyar Péter: a bicskei rémálom nem egyedi eset

  • Mégis mi történik a Fidesz körül?

    Mégis mi történik a Fidesz körül?

  • Az új kormányszóvivő sajtó nélküli lakossági fórumot tartott a Pest megyei ügyeleti rendszer tiltakozásokat kiváltó átszervezéséről

    Az új kormányszóvivő sajtó nélküli lakossági fórumot tartott a Pest megyei ügyeleti rendszer tiltakozásokat kiváltó átszervezéséről

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element