Már Magyarországon is megjelent az influenzához hasonló tüneteket okozó metapneumovírus, ami Kínában és a szomszédos országokban egyre több embert betegít meg.
Az ATV Híradónak nyilatkozó virológusok szerint pánikra nincs ok, hiszen egy több évtizede ismert vírusról van szó, ami nem tud olyan világjárványt okozni, mint a Covid. Viszont, ha a vírushoz más baktériumok társulnak, súlyos tüdőgyulladást…
5 éve már annak, hogy a WHO globális egészségügyi vészhelyzetet hirdetett a Wuhanban megjelenő új koronavírus miatt. Kínában most újabb kórokozó, a humán metapneumovírus ütötte fel a fejét.
„Teljesen általános mintázatról van szó, a különlegességet az adja, hogy a média egy kicsit indokolatlanul felkapta” – mondta az ATV-nek Kemenesi Gábor víruskutató.
A Pécsi Tudományegyetem virológusa szerint semmi ok a pánikra, hiszen egy több évtizede ismert légúti vírusról van szó, a náthás megbetegedésekre jellemző tünetekkel. Ami nem hasonlítható össze a világjárványt okozó, 2019-es koronavírus-betegség addig ismeretlen kórokozójával.
„Nyilvánvalóan már mindenki találkozott vele, valamilyen szintű immunistásunk már van. Azt, hogy most nagyobb teret tudott nyerni az annak köszönhető, hogy pár év kimaradt, és most be tudja tölteni azt a teret, amit tavaly, tavalyelőtt még nem tudott betölteni. Emlékezzünk az RSV járványra, a szamárköhögés járványra, ugyanezt mutatták” – magyarázta Kemenesi.
A metapneumovírus vírus ellen nincs vakcina, és Rusvai Miklós szerint egyelőre nincs is erre szükség.
„Elsősorban a gyerekek a veszélyeztetett korosztály, Kínában is a súlyos kórképek gyerekeknél figyelhetők meg. Szerencsére haláleset nincsen, de tüdőgyulladás kialakulhat. Ebben az esetben több napig tartó magas láz a következmény, illetve másodlagos bakteriális fertőzések alakulhatnak ki. Ami azt jelenti, hogy kórházban kell kezelni az illetőt” – mondta Rusvai.
Mangó Gabirella, háziorvos arra kéri az időseket, figyeljenek magukra jobban, ha légúti megbetegedésük lesz, és ha tudnak, szerezzenek be a véroxigénszint mérésére alkalmas eszközt.
„Ilyenkor, ha felsőlégúti hurutja van valakinek, egyszerűen csak felteszi az ujjára, és megnézi az értékét. Alapvetően ettől a vírustól nem kell annyira tartani, viszont azt a pillanatot, amikor már nagyobb probléma lehet, azt észre kell venni, és irány mentővel a kórházba” – figyelmeztetett.
A háziorvos hozzátette: a 90 százalék alatti véroxigénszintnél segítséget kell kérni. A vírus már Magyarországon is megjelent. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ az elmúlt három hónapban négy beteget regisztrált. A szakértők a jövőben növekvő esetszámra számítanak, ezért mindenkit a gyakoribb kézmosásra, és a zsúfolt helyeken maszk viselésére kérnek. (ATV)