Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Sallert kapott az olajár

Gazdaság
2023.12.04.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
30

Nem tudtak megegyezni az olajexportáló országok nagyobb kitermelés csökkentésről, viszont Szaúd-Arábia olcsóbban fogja adni saját olaját az ázsiai vevőknek. 

A világméretű túlkínálat a hazai benzinárnak is jót tesz, enyhíti a januári adóemelés hatását.

Kiadós áresés mutatkozik a főbb tőzsdén kereskedett olajtípusoknál: az amerikai WTI 74 dollárig, az észak-európai Brent típus ára 79 dollár alá csökkent. Ez mindkét típusnál 2,5 százalékos mérték azt követően, hogy az OPEC+ csak mérsékelt kitermeléscsökkentésről döntött, és azt sem kötelező, hanem önkéntes alapon.

Sok exportőr, kiküszöbölhetetlen verseny

Az olajexportáló országok szervezetéhez (OPEC) az elmúlt évtizedben egyre több olajexportőr ország társult egyfajta külső tagként, így jelent meg a +, azaz plusz megnevezés. A napokban Brazília is csatlakozott ehhez a külső körhöz, azonban kitermeléscsökkentést nem vállalt. Szerencsére a világban olyan sok kitermelő és exportőr lett, hogy a versenyt már nem lehet egy csoport lépésével kiküszöbölni, hisz a kieső mennyiséget boldogan pótolják a többiek.

A szankciók is csökkentik az árat

Az Oroszország elleni szankciók, melyektől sokan áremelkedést vártak az orosz olaj kiesés miatt, most már úgy tűnik, maguk is inkább lefelé nyomják az árat. Oroszország érdemi mennyiséget ugyanis már csak Ázsiában tud eladni, elsősorban Kínában és Indiában, de ott is 60 dolláros hordónkénti limitár van, ha a szállítást nyugati hajóstársaság és biztosító végzi. Más hajókkal és biztosítókkal is szállítanak (árnyékflotta), de ez sem sokkal magasabb áron zajlik.

Így az orosz olajexport nagy része Ázsiára zúdul, ráadásul jóval a piaci ár alatt, ami a közel-keleti exportőröknek egyre nagyobb gondot okoz. A kitermelés csökkentése nem emeli az árat, sőt, ahhoz, hogy versenyezni tudjanak az orosz olajjal, maguk is kénytelenek árat csökkenteni. A Reuters szerint Szaúd-Arábia 1-3 dollár közti hordónkénti engedményt fog adni januártól az eddig képzett árhoz képest, hogy tarthassa piaci részesedését. Ezt persze a többi közel-keleti szereplőre is hatással lehet, hisz ők sem akarnak piacot veszíteni.

A kereslet is kisebb

Az ázsiai piac így jótékonyan csökkenti a világpici árat is, amiben a kereslet mérséklődése is szerepet játszik. Kína gazdasági gondjai fékezik olajkeresletét, de legalább ilyen fontos a nagy ázsiai ország esetében, hogy az elektromos autózás nem várt előretörése már limitálja a benzin iránti keresletet, így Kína olajimportja rövidesen tetőzhet.

Az izraeli háború első napjaiban sokan attól tartottak, hogy a konfliktus kiterjedhet és érintheti a legfontosabb közel-keleti szállítási útvonalakat, ezért előre bevásároltak, megemelve az árat. Azóta azonban eltelt közel két hónap, a konfliktus kiterjedésének esélye minimálisnak csökkent, ezért az ár visszaesik a korábbi szintekre, miközben az előrehozott kereslet most hiányzik a piacról.

Az eddigi áresés kompenzálja az adóemelést

Mindent összevéve egyre nagyobb az esélye, hogy az olajár tartósan stabil marad, a 70-80 dollár közti ársáv egyensúlyi lehet. Ez a hazai benzinár szempontjából is jóval alacsonyabb szintet eredményez, mint amire októberben számítani lehetett, így összességében kisebb lesz az a sokk, amit a jövedéki adó januári megemelése fog okozni. Jó esetben az ár ott lesz januárban az emelés után, ahol október második felében volt, átlagosan 610-620 forint körül. (Economx)

olajár
olajársapka
szankciók
brent
wti
orosz olaj
KÍNA
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.12.04. - 09:56
30
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Nagyon sokan Bíró Adának nézték Magyar Pétert

    Nagyon sokan Bíró Adának nézték Magyar Pétert

  • 15 milliárd forintért árulják a New York-i luxuslakást, amit Matolcsy Ádám baráti köréhez kötöttek

    15 milliárd forintért árulják a New York-i luxuslakást, amit Matolcsy Ádám baráti köréhez kötöttek

  • 10 települést látogat meg Magyar Péter 3 nap alatt

    10 települést látogat meg Magyar Péter 3 nap alatt

  • A hüvös és kissé szeles időben szükszég lesz az esernyőkre is

    A hüvös és kissé szeles időben szükszég lesz az esernyőkre is

  • Távozott posztjáról az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat vezetője

    Távozott posztjáról az Országos Gyermekvédelmi Szakszolgálat vezetője

  • Olyan vadaskertje van Mészáros Lőrincnek, ahol nagyvadakat lehet lelőni milliókért

    Olyan vadaskertje van Mészáros Lőrincnek, ahol nagyvadakat lehet lelőni milliókért

  • Sulyok Tamás: „A családban azt hallottam, hogy mi soha senkinek nem ártottunk”

    Sulyok Tamás: „A családban azt hallottam, hogy mi soha senkinek nem ártottunk”

  • 300 millió forintba került egy 8 fő fogadására alkalmas minibölcsőde - Miért?

    300 millió forintba kerül egy 8 fő fogadására alkalmas minibölcsőde - Miért?

  • Óriási a balhé Orbán és Farage „dzsemboriján” - a rendőrség leállíttatja a rendezvényt

    Óriási a balhé Orbán és Farage „dzsemboriján” - a rendőrség leállíttatja a rendezvényt

  • Nosztalgia autóbusz-dekorációs pályázat: eredményt hirdetett a Volánbusz

    Nosztalgia autóbusz-dekorációs pályázat: eredményt hirdetett a Volánbusz

  • Trócsányi László kapott maga fölé egy kancellárt a Károlin, miután nemet mondott az Alkotmánybíróság elnöki posztjára

    Trócsányi László kapott maga fölé egy kancellárt a Károlin, miután nemet mondott az Alkotmánybíróság elnöki posztjára

  • "Schadl titkárnője azt mondta, az osztalék felén osztozunk mi, a másik feléből kap még Völner Pál is"

    "Schadl titkárnője azt mondta, az osztalék felén osztozunk mi, a másik feléből kap még Völner Pál is"

  • Magyar Péter: Alakul a Fidesz-DK-Mi Hazánk nagykoalíció

    Magyar Péter: Alakul a Fidesz-DK-Mi Hazánk nagykoalíció

  • Havazik az Alpokban és a Tátrában

    Havazik az Alpokban és a Tátrában

  • A póthelyszínről is kidobták Orbánék brüsszeli konzervatív konferenciáját

    A póthelyszínről is kidobták Orbánék brüsszeli konzervatív konferenciáját

  • Így vegzálná a független sajtót és a civileket a CÖF

    Így vegzálná a független sajtót és a civileket a CÖF

  • Havas Henrik lett a Gattyán György-féle online médiacég elnöke

    Havas Henrik lett a Gattyán György-féle online médiacég elnöke

  • Kiterjeszti a sarcot az Orbán-kormány

    Kiterjeszti a sarcot az Orbán-kormány

  • Tagadja a Boeing, hogy gond lenne a 787-es gépek biztonságával

    Tagadja a Boeing, hogy gond lenne a 787-es gépek biztonságával

  • Magasabb fokozatra emelték a terrorkészültséget Magyarországon

    Magasabb fokozatra emelték a terrorkészültséget Magyarországon

  • Benzines és dízelautóra telik a magyaroknak

    Benzines és dízelautóra telik a magyaroknak

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element