Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

R.I.P. magyar vidéki vasút

Vélemény
2023.08.24.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
5

Bezzeg a felcsúti vicinális!

R.I.P. 10 vidéki szárnyvonal - közöttük egy villamosított, és egy most felújított zárt be a mai nappal. A MÁV azzal (is) magyarázta a bezárásokat, hogy egyszerűen nincs eszköze, hogy oda járműveket biztosítson, illetve indok volt egyebek között az is: kihasználatlanok a vonatok. Pedig az EU-ban számos országban nem hogy megszüntetnék az ilyedtén kötöttpályás közlekedést, hanem fejlesztik inkább. De hát Magyarország előre megy, nem hátra...

Tény, van jó pár olyan vasútvonal kishazánkban, melyek kihasználtsága finoman szólva is alacsony. Tény az is, hogy nagyon sok esetben tettek ezért rendesen a vasúti közlekedésért felelősek is, amikor hagyták lerohadni a pályákat, és így a vonat érezhetően lassú lett, és a menetrendet sem nagyon tartotta. Tettek a kihasználtság csökkenéséért akkor, amikor az elmúlt 40-50 évben a vidéki kisebb vonalakra nem vettek új járműveket, maximum a fővárosi elővárosi közlekedésből "kikopott" kocsikat vezényelték le vidékre. És nagyon sokat nyomott  a latban az is, hogy olyan eszetlen menetrendeket készítettek sok helyen, aminek nem volt semmi köze a való élethez (olyankor volt vonat, amikor a kutya sem akart vele közlekedni), illetve semmihez sem csatlakoztak.

És igen, természetesen vannak, voltak olyan vonalak is, ahol a vasútállomás a falvaktól kilométerekre épültek meg (igaz persze, nem mindegyik). És igen: nincsenek vasúti kocsik, mozdonyok, amiket oda lehetne vezényelni.
No de miért? Nagyon egyszerű: a kormányzatok magas ívben tettek a vidékre, mert a fejlesztéseket Budapestre, és az elővárosokra koncentrálták. (meg olyan baromságra, mint a kelebiai vonal felfejlesztése). Míg más országokban a klímavédelem kapcsán (is) sok-sok pénzt áldoztak arra, hogy fenntartható vonatközlekedést üzemeltessenek: kishazánkban minden fillért sajnáltak az ágazattól. Saját gyártású gépeket sem lehet beállítani, hoszen a hazai gyártás csak a multik összeszerelő műhelyeiben testesül meg - ők meg a fővárosi elővárosi közlekedésre koncentrálnak.

Összességében az mindenképpen megállapítható, hogy voltak azért itt érdekes vonalmegszüntetések. Teszem azt Miskolc-Tiszaújváros, amely egy villamosított vonal a teljes szakaszon. Ide még csak nem is BZ-Mot-ok kellettek (melyek lassan elkopnak), a jó öreg V43-asok is elcibálták az öreg kocsikat.
Vagy a felújításával éppen elkészült Balasagyarmat-Ipolytarnóc vonalat... Ráköltöttünk egy valag pénzt, most meg close...
A magyar vasút haldoklik, és nagyon sokan kellettek hozzá, hogy ide jusson. Kellett hozzá Orbán, de kellett éppen úgy Antal, Horn és a többiek is. Vajon így a 25-ödik órában nem szólal meg sehol a vészcsengő? Vagy a közlekedés klímavédelme Magyarországon kimerül az ivóvízbázisunk tönkretételében? (az akkugyárak sorát értem ezalatt).
Ez a vasút nem az a vasút, ami régen volt! Mert sok mindent lehet mondani a vonatokra, de azért korábban reális alternatívája volt a közúti közlekedésnek. Árban mindenképpen. Míg ma... És sajnos a fővonalak kivételével a színvonal megragadt a korábbi évtizedek szintjén. Én, bár keveset vonatozok - nagyon sajnálom a sokszor vadregényes tájakon zötyögő vonatok eltűnését, mert sok fantázia lett volna bennük... Nem úgy, mint a sokmillióból fenntartott felcsúti Orbán vasútnak... (szepujvilagponteu.blog.hu)

Címlapkép forrása: Máthé Zoltán/MTI/MTVA
vasút
politika
vélemény
ORBÁN VIKTOR
Orbán-kormány
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.08.24. - 10:26
5
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Vitézy Dávid bejelentette, hogy elindul főpolgármester-jelöltként a választáson

    Vitézy Dávid bejelentette, hogy elindul főpolgármester-jelöltként a választáson

  • Whataboutism (és az nem fáj, hogy?)

    Whataboutism (és az nem fáj, hogy?)

  • Így lehet gyorsabban eladni egy használt autót

    Így lehet gyorsabban eladni egy használt autót

  • Rogánék újabb, nem "szimpatikus" lépése

    Rogánék újabb, nem "szimpatikus" lépése

  • Dopeman Magyar Péter legújabb posztjairól: „Lehet érezni, szar van a palacsintában”

    Dopeman Magyar Péter legújabb posztjairól: „Lehet érezni, szar van a palacsintában”

  • Külügyminiszter lehet kormányfő

    Külügyminiszter lehet kormányfő

  • A miskolci Szegedi Dezsőnek dukált volna a Kossuth díj, mondjuk Leslie Mandoki helyett

    A miskolci Szegedi Dezsőnek dukált volna a Kossuth díj, mondjuk Leslie Mandoki helyett

  • Ömlik az orosz gáz Európába, Magyarország is érzi

    Ömlik az orosz gáz Európába, Magyarország is érzi

  • Migránshiány miatt távoztak a cseh rendőrök a magyar-szerb határról

    Migránshiány miatt távoztak a cseh rendőrök a magyar-szerb határról

  • Kormányrendelettel szoríthatják ki a helyieket és a fürdőzni vágyókat a balatonvilágosi strandról

    Kormányrendelettel szoríthatják ki a helyieket és a fürdőzni vágyókat a balatonvilágosi strandról

  • Félresikerült spekuláció okozhatta a hétvégi bitcoin korrekciót

    Félresikerült spekuláció okozhatta a hétvégi bitcoin korrekciót

  • Sztrájk lesz az Operaházban, elmaradhat a kedd esti előadás

    Sztrájk lesz az Operaházban, elmaradhat a kedd esti előadás

  • Postarendelet: az IKEA elegáns kritikája a kormány felé

    Postarendelet: az IKEA elegáns kritikája a kormány felé

  • Nem titok: így vagyonosodtak a leggazdagabb magyarok

    Nem titok: így vagyonosodtak a leggazdagabb magyarok

  • Folytatódik a katonaság rendeleti úton szabályozása

    Folytatódik a katonaság rendeleti úton szabályozása

  • Kitüntették a kecskeméti hokiedzőt, aki ellen bántalmazás miatt zajlik vizsgálat

    Kitüntették a kecskeméti hokiedzőt, aki ellen bántalmazás miatt zajlik vizsgálat

  • Varga Judit és Magyar Péter: egy heves veszekedés körülményei

    Varga Judit és Magyar Péter: egy heves veszekedés körülményei

  • Nem tudták ellátni az ügyeleten a fulladó kisfiút

    Nem tudták ellátni az ügyeleten a fulladó kisfiút

  • Napsütés és átlag alatti hőmérsékletek

    Napsütés és átlag alatti hőmérsékletek

  • Schmitt Pál egyetemi díjat kapott

    Schmitt Pál egyetemi díjat kapott

  • Lánczi Tamás szerint érdemes átgondolni a hazaárulás büntetőjogi tényállását a nem kormánypárti EP-képviselők miatt

    Lánczi Tamás szerint érdemes átgondolni a hazaárulás büntetőjogi tényállását a nem kormánypárti EP-képviselők miatt

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element