A főpolgármester azt mondta: fel voltak készülve arra, hogy a kormány megpróbálja megakadályozni az elővásárlási joguk érvényesítését, de a budapesti vezetés kész akár perelni is. Azt is közölte, hogy tárgyalásokat kezdeményezett Lázár János miniszterrel.
Karácsony Gergely kedd délután jelentette be, hogy a főváros egyik cégének, a Fővárosi Távhőszolgáltató Zrt.-nek elővásárlási joga van Rákosrendező területére, ahol Mini-Dubajként ismertté vált beruházást valósítanák meg. Mindez abból az adásvételi szerződésből derült ki, ami a magyar állam és az arab befektetők között jött létre.
Eszerint az adásvételi szerződés csak akkor lép életbe, ha azok, akiknek elővásárlási joguk van a területre, lemondanak arról. Karácsony azonban jelezte, hogy nem fognak lemondani erről, mert megvásárolják a területet. A telket 50,9 milliárdért adta el az állam az arab befektetőknek, tehát elvben ennyit kellene fizetnie a fővárosnak is több részletben.
Azóta viszont a kormánypárti oldalon igyekeztek ezt cáfolni:
- Lázár János építésügyi miniszter szerint például a főváros csak akkor élhet az elővásárlási jogával, ha kifizeti a teljes projekt árát, nagyjából 5 ezer milliárd forintot.
- Szentkirályi Alexandra, a Fidesz fővárosi frakciójának vezetője azt mondta, hogy ezzel a lépéssel Karácsony Gergely lenullázná a Főtávot. „Vajon mi történik akkor, ha a következő tél úgy éri Budapestet, hogy a FŐTÁV minden pénzét elherdálták Karácsonyék?” – kérdezte.
- Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter szerint sincs a fővárosnak elővásárlási joga, mert „az ingatlan kizárólag olyan jogalany számára értékesíthető, amelyet az Egyesült Arab Emírségek – a kormány határozatában kiadott előzetes írásbeli hozzájárulásával – vevőként kijelölt”.
- A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő pedig emellett azt is közölte, hogy csak akkor élhet a főváros az elővásárlási jogával, ha az arab befektetővel létrejött „adásvételi szerződés valamennyi feltételét teljesíti, beleértve az ügylet tárgyára, a vételárra és annak fizetési feltételeire, a szerződéses biztosítékokra és valamennyi egyéb körülményre vonatkozó feltételt”.
A kormánypárti megszólalások egymásnak teljesen ellentmondanak, ráadásul nem is igazak – kommentálta a kijelentéseket Karácsony Gergely főpolgármester szerdai sajtótájékoztatóján. Szerinte például a Lázár János által említett 5 ezer milliárd forintos költséget nem kellene átvállalnia Budapestnek, az elővásárlási jog ugyanis nem a projektre, hanem az ingatlanra vonatkozik.
„A nevetségességi versenyt viszont most is Szentkirályi Alexandra nyerte” – vélte Karácsony Gergely, aki szerint a fideszes politikusnak azzal nem volt gondja, hogy 51 milliárd forintot vár a kormány Budapesttől szolidaritási adó néven. „Szerintük viszont ha a főváros kifizetné az elővásárlás kapcsán az első 10 milliárdos összeget, akkor azonnal összeomlana a város” – fogalmazott.
Az MNV és Nagy Márton érvelésére, miszerint csak az Egyesült Arab Emírségek által kijelölt vevő vásárolhatja meg a területet, azt mondta a főpolgármester: „Jogászgenerációk fogják tanulni ezt az esetet, és hangosan nevetnek majd, amíg világ a világ”.
Állítása szerint fel voltak készülve arra, hogy a kormány megpróbálja majd megakadályozni az elővásárlási jog érvényesülését, de szerint minden bíróság Budapestnek ad majd igazat az ügyben. A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő által előkészített szerződés garantálja az elővásárlási jogot, az pedig szürreális, hogy csak annak van ilyen lehetősége, akit kijelölnek – jegyezte meg.
Karácsony Gergely azt is közölte, hogy tárgyalásokat kezdeményezett Lázár János miniszterrel.
Kérdésre válaszolva azt is elmondta, hogy az elővásárlási jog a legnagyobb érintett rákosrendezői telekre vonatkozik, de miután közös értékesítésről van szó, így jogi álláspontjuk szerint kiterjed a teljes területre.
Karácsony Gergely reagált azokra a kormánypárti kijelentésekre is, amelyek szerint a bíróság döntése értelmében a Magyar Államkincstárnak valójában nem kell visszafizetnie a főváros által befizetett (inkasszált) 23,8 milliárd forintnyi szolidaritási adót. A főpolgármester szerint a döntés teljesen egyértelmű, ez a pénz visszajár, és ha ennek nem tesz eleget az állam, akkor újabb pert indít Budapest. (hvg.hu)
A sajtótájékoztatót itt visszanézheti:
Nagy Márton: A főváros akkor vásárolhatja meg a Rákosrendezőt, ha az Emírségek megengedi
A miniszter és az alá tartozó állami vagyonkezelő szerint az Emírségekkel kötött, törvényben rögzített megállapodás értelmében csak az veheti meg a területet, akit az Emírségek erre kijelöl. Az önkormányzatnak ezen felül ki kellene fizetnie ugyanazt a vételárat, teljesítenie kellene ugyanazokat a feltételeket.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő (MNV) álláspontja szerint a fővárosi önkormányzat akként élhetne a rákosrendezői területre vonatkozó elővásárlási jogával, ha teljesítene minden feltételt, amit a megkötött adásvételi szerződés tartalmaz – írja közleményében az állami vállalat.
Az MNV közleménye után Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter egy videót tett közzé a Facebookon. Ennek tartalmi lényege ugyanez az állítás (csak az Emírségek kijelöltje lehet vevő). Ezen felül a tárcavezető szerint a beruházás a budapestiek érdeke, mert munkahelyeket teremt, és növeli a turisztikai vonzerőt. Karácsony Gergely pedig alkalmatlan.
Hasonló értékelést közölt korábban Lázár János építési miniszter a Facebookon. Lázár azt írta, a kormány mindig szívesen tárgyal Karácsony Gergellyel, az egyeztetésre vigye magával: a telekvásárlás fedezetének; a terület teljes takarításának, rekultivációjának, kármentesítésének; valamint a külföldi ingatlanfejlesztőével azonos, vagy azt meghaladó mértékű városfejlesztési projekt pénzügyi garanciáit igazoló dokumentumokat.
A miniszter a posztjában azt írta – nem kevés iróniával – „az elővásárlási jog komoly dolog. Nemcsak lehetőség, hanem felelősség is. Élhet vele, Főpolgármester úr. Tehát a Kormány üdvözli a Főpolgármester elővásárlási szándékát, ehhez csak be kell mutatni egy 5000 Mrd Forint értékű fedezetet, ami ajánlatát egyenértékűvé teszi az arab befektetőével”. (hvg.hu)