Az ukránok által részben elfoglalt Kurszk térségében, de az északkelet-ukrajnai Harkiv városánál, illetve Kupjanszknál is folytatják offenzívájukat az oroszok. Csak vasárnap 89 összecsapás történt a pokrovszki fronton.
Az ukrán vezérkar jelentése szerint az orosz erők 2024 decemberében 434 alkalommal használtak a Vegyifegyver-tilalmi Egyezmény (CWC) által tiltott vegyi anyagokkal felszerelt lőszert Ukrajnában. 2023 februárja óta összesen 5389 ilyen dokumentált eset történt - írja a háborút monitorozó Institute for the Study of War (ISW).
A washingtoni intézet szerint az ukrán sugárvédelmi, vegyi és biológiai hírszerző egységek figyelemmel kísérik a tiltott vegyi anyagok orosz használatát gránátvetőkben és más lőszerekben. Ukrán tisztviselők korábban arról számoltak be: egyre gyakrabban fordul elő, hogy az orosz erők olyan vegyi anyagokat használnak harcban, amelyeket tilt az Oroszország is aláírt egyezmény.
Az orosz csapatok - köztük csecsen különleges alakulatok - folytatják offenzívájukat Kurszk térségben, igyekezvén kiszorítani onnan az ukrán erőket, főként Szudzsa irányában mozdultak előre, de előrenyomultak a várostól délre, Kurilovkánál is. Ukrán közlés szerint az oroszok 12 légicsapást hajtottak végre, és 16 légibombát dobtak le.
Az ISW információi szerint az orosz erők a hétvégén folytatták támadó hadműveleteiket Harkov városától északkeletre, Vovhanszk közelében is, de nem törtek előre.
Orosz előrenyomulásról érkeztek hírek az orosz-ukrán határ menti Kupjanszktól északkeletre, miközben folytatták a várost megcélzó támadó hadműveleteiket is. Tovább támadják a donyecki területen levő, kulcsfontosságú Pokrovszk városát is, a térségben csak vasárnap összesen 89 összecsapásra került sor.
A helyzetet az ukránok úgy írják le, hogy az "továbbra is kihívást jelent", azaz súlyos, mivel Oroszország "továbbra is kihasználja személyi és felszerelési előnyét, kitartóan támadva a védelmi erők állásait."
Az ukrán erők ugyanakkor az oroszországi Tula és Kaluga megyékben lévő olajraktárakat támadták meg január 18-ra virradó éjszaka - közölte a vezérkar és a Kyiv Independent katonai hírszerzési forrása. A támadás az Oroszország elleni ukrán dróntámadások felerősödésének jele, mivel Kijev célja az orosz olajipar megkárosítása, amely kulcsfontosságú Moszkva háborús erőfeszítéseinek fenntartásához.
Közben Kijev azt tervezi, hogy hazahoz minél több Németországban élő ukrán menekültet. A Welt információja szerint ennek érdekében úgynevezett "egységközpontokat" (Unity Hubs) hoznak létre Berlinben, majd később más városokban is, amelyek a menekülteket állás- és lakáselhelyezéssel, illetve oktatási lehetőségekkel támogatják. Olekszij Csernyiszov ukrán miniszterelnök-helyettes szerint "az ukránok jelentős része komolyan fontolgatja a hazatérést". (Euronews)