Nem lehet túlzott spórolással vádolni a brutális közpénzmennyiséggel gazdálkodó MTVA-t.
A magyar közmédia egyik legfontosabb ismertetőjele, hogy a tevékenységét nem korlátozza kényszerű takarékoskodás, hiszen minden évben alaposan el van látva közpénzzel. Az Országgyűlés döntése értelmében a közmédiát működtető Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) 2024-es költségvetésének főösszege 142 milliárd forint, ami jövőre több mint 165 milliárd forintra nő. És ezt az összeget az MTVA el is költi: mint arról beszámoltunk, kilenc hónap alatt, idén szeptemberig 108,5 milliárd forintra rúgtak a kiadásaik. Ebből mintegy 55 milliárd forint ment el az anyagjellegű kiadásokra, közel 20 milliárd forint pedig a bérekre.
Utóbbi érthető, ha tudjuk, hogy nagyon sokan dolgoznak az állami médiának: a hivatalos kimutatás szerint több mint kétezer ember kapja az MTVA-tól a fizetését.
Ha részleteiben megnézzük az MTVA szerződéslistáját, érdekes megbízásokat találunk: csaknem 100 millió forintot fizettek például a Magyarország szépe című szépségverseny gyártásáért a Digital Minds Kft.-nek. A verseny lincencjogokkal köthető Sarka Katalin bulvárszereplőhöz és Rogán-Gaál Cecíliához (jelenleg használt nevén Rogán-Szendrei Cecíliához), Rogán Antal Miniszterelnöki Kabinetirodát vezető miniszter volt feleségéhez.
Az MTVA idén 61 millió 150 ezer forintot fizet a TV COM Kft.-nek a Vár a Kárpát-medence című magazin gyártására. A cég ügyvezetője Kálomista Márton, Kálomista Gábor, az ElkXrtuk című, 2021 őszén megjelent propagandafilm producerének fia. Az állami média 1,3 milliárd forintos koprodukciós szerződést kötött a Sárkányok Produkció Kft.-vel a Kabul művelet munkacímű akciófilm elkészítésére, amely 2,8 milliárd
forint állami támogatásból, a Magyar Honvédség szakmai támogatásával készül. Érdekesség, hogy a Duna Médiaszolgáltató vezérigazgatója – így a közmédia egyik vezetője – Altorjai Anita, aki egyben a film producerének, Lajos Tamásnak a felesége.
Az MTVA emellett 38,9 millió forintot fizetett például a felcsúti Puskás Akadémia FC nemzetközi meccseinek közvetítési jogaiért. Orbán Viktor csapata 2024-ben a rájátszásig jutott az UEFA Konferencia Liga selejtezőiben, de végül nem sikerült a csoportkörbe bejutnia.
A közmédia sok egyéb kiadása mellett százmilliós nagyságrendben vásárol taxiszolgáltatást: mint arról az Mfor.hu beszámolt, egy szeptemberben indult közbeszerzési eljárás végén a Főtaxival kötöttek szerződést, 490 millió forintos keretösszeggel (az MTVA a keret 70 százalékára vállalt lehívási kötelezettséget, ami legalább 343 millió forintos megrendelést jelent).
Tüntetés, fenyegetés, közszolgálat
Ami a műsorfolyamot illeti, egy dologban biztosan történelmi volt a 2024-es év a közmédia számára: bár elvileg feladata lenne segíteni a közügyek megvitatását, idén rendezett először élő listavezetői vitát. A korábbi gyakorlat az volt, hogy a pártok jelöltjeit egyenként hívták be az adásba, mindenki beszélhetett öt percet, ezzel le is volt tudva a köztévé számára a kötelező kör.
Idén vélhetően azért változtatott a gyakorlaton az MTVA vezetése, mert Magyar Péter, a Tisza Párt EP-listavezetője megfenyegette őket, hogy százezres tüntetést szervez a Kunigunda útjára, a közmédia székházához, ha nem lesz vita, és addig nem is mennek haza, amíg nem engedik meg, hogy beolvassák a követeléseiket vagy leüljenek egy élő vitára.
A végül május 30-án leadott műsor persze vitának nem igazán volt nevezhető. A tizenegy listavezető ugyan egyszerre volt bent a stúdióban, de a riválisok szavaira nem reagálhattak, csak egymás után, egy-két perces megszólalásokban beszélhettek a műsorvezetők által felvetett témákról.
A Magyar Péter által megígért tömegtüntetés májusban elmaradt, de ősszel mégis megvalósult, és korábban soha nem látott tömeg gyűlt össze az óbudai székház előtt. Magyar szeptember végén hirdette meg október 5-re az általa „propagandagyárnak” nevezett közmédia elé a demonstrációt, amelyen tízezres tömeg gyűlt össze.
A tüntetés végén Magyar Péter bojkottot hirdetett a közmédia csatornái ellen, majd megkísérelt bemenni az MTVA-ba, hogy beolvassa 16 pontba szedett követeléseit.
A portán túl nem jutott, a rendőrség pedig nem engedte azt sem, hogy a tiltakozók fáklyás élőlánccal vegyék körbe az épületet. (mfor.hu)