A hatóság azt állítja, hogy az üzletember elmulasztotta idejében nyilvánosságra hozni, hogy a Twitter-részvények felhalmozásában átlépte az 5 százalékos határt. Ennek következtében pedig Elon Musk nyomott áron tudta folytatni a cég felvásárlását.
Több mint 150 millió dollárt csalt ki a Twitter részvényeseitől Elon Musk azzal, hogy túl későn számolt be 5 százalék feletti részesedésszerzéséről a vállalatban 2022 elején, miközben előkészítette vételi ajánlatát a cégre – állítja keresetében az amerikai tőzsdefelügyelet (SEC) egy néhány nappal a Muskot is csatasorba állító Trump-kormányzat hatalomátvétele előtt indított perben.
Közel három éve vizsgálják Elon Musk Twitter-ügyleteit
„Mivel Musk elmulasztotta időben nyilvánosságra hozni a Twitter-részvények vásárlását, mesterségesen alacsony áron szerezte meg őket a mit sem sejtő befektetőktől” – áll a washingtoni szövetségi bíróságon benyújtott polgári keresetben.
Ezért azok a befektetők, akik ebben az időszakban nyomott árfolyamon eladták részvényeiket, jelentős gazdasági kárt szenvedtek.
Alex Spiro, Musk ügyvédje szerint vajúdtak a hegyek és egy egeret szültek, több éves zaklatás után az ügyben a SEC csupán egy állítólagos adminisztratív mulasztást tud Musk nyakába varrni. Még ha be is bizonyosodik, hogy egy űrlapot valóban nem nyújtottak be idejében, akkor is csupán csekély mértékű büntetést lehetne ügyfelére kiszabni. A hatóság ezzel beismeri – véli Spiro –, hogy Musk semmi rosszat nem tett.
A szabályozó hatóság valóban 2022 óta vizsgálja Musk Twitter-befektetését, magyarázatot kérve tőle, hogy miért nem hozta nyilvánosságra időben a Twitterben való részesedésszerzését. A Tesla-guru időközben már ki is vezette a tőzsdéről a céget, és át is keresztelte X-re.
Tavaly decemberben pedig a SEC ügyvédei több mint 200 millió dollár megfizetésére szólították fel Muskot a per megindítása előtt – áll az ügyvédei által a múlt hónapban a hivatalnak küldött válaszlevélben, amely a Bloomberg birtokába került. A levélből amúgy az is kiderül, hogy a SEC nem vádolja Muskot azzal, hogy szándékosan vagy a befektetők tudatos félrevezetésével járt volna el.
Musk a Twitter részvényeinek több mint 9 százalékát szerezte meg 2022 márciusáig, amit 10 napon belül kellett volna bejelentenie, ám ő – annak ellenére, hogy többször figyelmeztették rá – 11 nappal később nyújtotta be a jelentést, amelynek hatására egyébként a vállalat részvényeinek árfolyama a SEC szerint 27 százalékkal ugrott meg az előző naphoz képest.
A SEC azt kérelmezi a bíróságtól, hogy
- kötelezze Elon Muskot a bírság megfizetésére
- és a nyereség visszafizetésére,
amit a hivatal szerint jogtalanul kaszált a jutányos árfolyamon végrehajtott részvényvásárlásaival. Az üzletember ezen felül a pórul járt befektetők követeléseivel is számolhat.
Két napot adtak Musknak az egyezségi ajánlat elfogadására
A Bloomberg megkeresésére az ügyben a SEC egyelőre nem reagált, Musk ügyvédje viszont büntetőjellegű intézkedésnek nevezte a követelést, hiszen hasonló esetekben a taksa általában nem haladja meg, sőt sokszor el sem éri a 100 000 dollárt.
Elon Musk még decemberben ki is posztolta az X-en, hogy a szabályozó hatóság vizsgálódik ellene, Spiro levelét is közzétéve. Eszerint a SEC munkatársai egyezségi ajánlatot tettek neki, amelyet 48 órán belül kellett volna elfogadnia, hogy elkerülje az eljárást.
A világ leggazdagabb emberének amúgy már évek óta feszült a viszonya a SEC-kel, amely 2018-ban értékpapírcsalás miatt perelte be, miután azt tweetelte, hogy rendelkezésére áll a kellő finanszírozás a Tesla kivásárlásához és a tőzsdéről való kivezetéséhez, ami a vállalat részvényeinek gyors drágulását eredményezte. Musk akkor megkötötte az egyezséget, amelynek értelmében a milliárdos és a Tesla is 20-20 millió dolláros büntetést fizetett, Musk pedig a vállalat elnöki tisztségéről is lemondott. (vg.hu)