A mai politikusok Széchenyitől sokat tanulhatnának
Milyen nagylelkűek általában a magyarok és a hazai közszereplők? Gyakori kérdés ez karácsony idején. Egy nemzetközi kutatás azt bizonyítja, hogy jóval nyitottabbak vagyunk a karitatív ügyek iránt, mint például a franciák vagy a lengyelek. Legalábbis ez olvasható az „Egy csésze szeretet” elnevezésű akció közleményében, amelynek tagjai arra vállalkoztak, hogy a közszereplők körében is népszerűsítik az adományozás fontosságát. A kampány szervezői szerint az átlag magyar érzékeny a karitatív eseményekre- Ugyanakkor a hazai politikusoknak Bill Clinton és Széchenyi Ferenc lehet a legjobb példa, ha filantrópiáról van szó.
Ilyen jótékonyak a magyarok
A vizsgálatot 142 országban végezték el és 145 000 embert vontak be a kutatásba. A World Giving Index 2024 alapján a magyarok az 50. helyen szerepelnek, ha jótékonyságról van szó. Indonézia a világ legadakozóbb országai között immár hetedik éve áll az élen, itt a válaszadók 90 százaléka jelezte, hogy pénzt adományozott jótékony célra, 65 százaléka pedig azt, hogy önkéntes munkát végzett valahol. Kenya a második legbőkezűbb ország, Szingapúr pedig a harmadik ezen a listán. A jelentés szerint a világ legnagyobb gazdaságai közül csak kettő (Indonézia és az Egyesült Államok) szerepel az első 10 ország között, míg a világ egyik legszegényebb országa – Gambia – a negyedik helyen áll. Érdekesség, hogy a lista századik helyén a franciák állnak, a 142. helyet pedig Lengyelország foglalja el.
Száz közszereplőt kértek fel arra, igyanak egy jótékony teát
Az idén szeptemberben publikált kutatás készítői szerint: az adatok segíthetik a kormányokat abban, hogy egymástól megtanulják azokat a humanitárius praktikákat, amelyek egy-egy régióban már jól működnek. Hasonlóan vélekednek az „Egy csésze szeretet” akció szervezői is, akik több mint száz országgyűlési képviselő és polgármester e-mail címére küldték el most a kutatás eredményeit. Arra kérték őket, hogy segítsék az adományokat gyűjtő akciók munkáját, vegyenek részt azok rendezvényein. Külön felhívták a figyelmet arra, hogy ne csak választókörzetükre fókuszáljanak, ha önkéntes munkáról van szó. Ha tehetik, akkor menjenek el mondjuk a Mikulásgyárba, vagy igyanak egy jótékony teát az „Egy csésze szeretet” akcióhoz csatlakozott cukrászdákban, esetleg vegyenek részt egy karácsonyi ételosztáson.
A politikusok számára érzékenyítő kurzus egy karitatív rendezvény
Éskovács Péter, az „Egy csésze szeretet” akció egyik szervezője elmondta azt is, azért lenne jó, ha a honatyák is részt vennének a karácsonyi jótékonysági akciókban, mert a képviselők is érző emberek, akiknek van szívük. Egy kis jótékonykodás segíthet nekik, hogy ne csak számok és statisztikák mögött lássák az embereket, hanem valódi történeteket is megismerjenek. Amennyiben a honatyák is részt vesznek jótékonysági akciókban, akkor több embert is arra ösztönözhetnek, hogy kövessék a példájukat.
Vegyünk példát Széchenyiről vagy Clintonról
Az „Egy csésze szeretet” akció szervezői úgy vélik, számos jó példa áll a magyar politikusok előtt. Ilyen Nelson Mandela, aki az apartheid elleni küzdelem ikonja, ő nemcsak a börtönben, hanem az elnöki székben is mindig segített másokon. De jó példa lehet számukra Bill Clinton is, aki új „Citizen: Életem a Fehér Ház után” című könyvében írja le, hogy a jótékonykodás lehetővé tette számára, hogy továbbra is változtasson a világon, hogy segítsen másokon. A jelen kor közszereplői számára jó példa lehet Széchenyi Ferenc is, aki nemcsak a magyar kultúra és tudomány egyik legnagyobb alakja volt, hanem a filantrópia egyik legkiemelkedőbb képviselője is. Életműve példaértékű mindenki számára, aki a társadalomért és a jövő generációiért tenni akar. Ő az, akit a Magyar Nemzeti Múzeum alapítójaként, az Országos Széchényi Könyvtár névadójaként ismerünk. Emellett, Széchenyi Ferencet a tudományos és kulturális élet mecénásaként is számon tartjuk. Mecénásként több tehetséges tudóst, művészt anyagilag is támogatott, köztük Révai Miklóst, Batsányi Jánost, Hajnóczy Józsefet és Tessedik Sámuelt és Csokonai Vitéz Mihályt – olvasható az Egy csésze szeretet akció szervezőinek közleményében.
A teljes globális kutatás itt érhető el: https://www.cafonline.org/docs/default-source/inside-giving/wgi/wgi_2024_report.pdf