Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Whataboutism (és az nem fáj, hogy?)

Vélemény
2024.03.19.
Profile picture for user Surányi István
Surányi István
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
19

Már a Fatah is a Hamászt teszi felelőssé a gázai áldozatokért. https://hu.euronews.com/2024/03/18/palesztin-belharc-fatah-hamasz-gaza-abbasz-sinwar
Most éppen csak a Tett című anarchista lap, és Arundhati Roy nem.

Előbbivel, utóbbi írása miatt élénk polémiába bonyolódtam a Mércében. Döntsd el, kedves olvasó, hogy kinek van igaza!

István Surányi:
Mindenki a saját portája előtt söprögessen! Javaslom, hogy foglalkozzék Izrael előtt/helyett Modi fasiszta rendszerével! Gandhi és Nehru országában!

Tett:
Ennél jobb érvet nem sikerült találni? És annak sem sikerült utánanézni, hogy Arundhati Roy bírálja-e Modit? Segítünk: https://merce.hu/2023/09/30/arundhati-roy-a-demokracia-felszamolasa-indiaban-kihat-az-egesz-vilagra/

István Surányi:
Éppen elég velejéig elfogult, totálisan egyoldalú megnyilvánuláshoz van szerencsénk nélküle is.

Ha érveket is akrnak:
Megint az a bűnös, aki visszaütött! A maguk olvasatában a Hamász említetlenül marad.
Pedig ők „zárták koncentrációs táborba” a gázai arabokat, tartják túszul, vegyülnek közéjük, hogy élő pajzsul szolgáljanak, és a megtévesztett, manipulált közvéleményt ez a tény ugyanúgy nem érdekli, mint a kétmillió éhező szudáni gyerek, a Pakisztán által a Talibán kezére visszajuttatott másfél millió afgán, a burmai junta és (előttük) a miniszterelnökké avanzsált Aun Szan Szu Kjí Nobel-Békedíjas polgárjogi aktivista (igen!) által lemészároltatott, elüldözött kétmillió rohingja, a Hegyi Karabahból elüldözött/lemészárolt örmények, a törökök által folyamatosan bombázott kurdok, az önjelölt afrikai diktátorocskák népirtásai, a halálra kövezett perzsa, iraki, afgán nők esete, melyek/akik ügyében nem szerveznek tömegtüntetéseket és kussol mindenki. Hanem hát, beszéljünk Izraelről!

Arról senki nem ejt szót, hogy a gázai arabok 1948-ban egyedülálló esélyt kaptak, hogy megalapítsák addig sosem volt államukat, és békében éljenek a zsidó állammal, csakhogy arab „testvéreik” ezt nem akarták. Inkább (eddig ötször) megtámadták Izraelt, mely puskával a hátán, harminc év alatt a homok- és kősivatagból virágzó mezőgazdaságot, magasan fejlett ipart, élenjáró tudományt hozott létre.

Ja, dolgozni kell! Ennél kényelmesebb a maguk által forradalmárnak nevezett terroristák számára, hogy lövöldöznek, robbantgatnak, ellopják a segélyeket és ők maguk milliárdossá lesznek.

És brilliáns propagandával, hazugságokkal, ferdítésekkel félrevezetik a nyugati közvéleményt.

Netanjáhú fasiszta gazember, akit a bandájával együtt el kell távolítani! Ciszjordániából pedig ki kell vonulni!

De, Izrael demokratikus ország, legalábbis a polgári demokráciák értékrendje szerint.
Tudom (és egyetértek), hogy a globális probléma maga a kapitalizmus, a maga kizsákmányoló jellegével (mellesleg meséljék már el, volt-e a történelem során olyan uralmi rendszer, mely nem a kizsákmányoláson alapult? Az egyetlen, igaz országon belüli, nem általánosítható, az ottani sajátosságok miatt kialakított minta harminc évig az izraeli kibuc volt), de magukkal szemben nem szövök vérmes álmokat a világforradalomról, melynek semmilyen realitása nincs.

Ha pedig már választani kell, inkább a Nyugat, mint a történetileg hagyományosan despotikus Kelet.

Még akkor is, ha a Nyugat most éppen gyors ütemben fasizálódik - mely sokkal nagyobb veszélyről Önöknek általában nincs érdemi mondanivalójuk!

És a végére egy kérdés, amit minden palesztin-pártinak fölteszek: maga mit tett, mit lépett volna (praktikusan! Hagyjuk az elvi mantrákat!) az izraeli vezetés helyében október 7. után?

Érdekes módon erre eddig senki nem válaszolt.

Hát akkor Hölgyeim és Uraim, íme a részeletes, érvekkel alátámasztott válasz. melyet nyilván el sem fognak olvasni. (Elolvasták:)

Tett:

Rengeteg mindent sikerült összemosni ebben a válaszban, amely mindenekelőtt a „whataboutism” („És az nem fáj, hogy” érvelés) eszközéhez folyamodik.

Másként mit lehetne kezdeni mondjuk az áldozatok számával, amelyre – még ha október 7-étől szemlélnénk csak az eseményeket (amire semmi okunk) – a „szemet szemért, fogat fogért” helyett minimum a „fogért teljes fogsort” érvényesül.

Eddig 31 000 palesztin halott van (a gázai lakosság több mint 1,5%-a), akik közül 12 300 gyerek. Ha máson nem, legalább ezen akadjon már fenn egy kicsit, amikor azt kérdezi, hogyan kellett volna reagálnia az izraeli vezetésnek október 7. után! Ön szerint így?

És való igaz, hogy láttunk már ilyet. Irakban 500 000 gyerek halt meg az USA szankciói miatt. Erről sok kiváló írást lehet olvasni – például Arundhati Royét is: https://www.azquotes.com/quote/611096.

Vagy ebbe se üsse bele az orrát a „történetileg hagyományosan despotikus Kelet”-en született írónő, söprögessen a saját portáján?

István Surányi:
Szóval maguk se tudják a választ a kérdésemre! Karosszékből bírálni – sokak mániája!

A „whataboutism”, e divatos kifejezés, mely (és társai) nélkül nem élhetnek a mai bölcselők, hiszen ez bizonyítja naprakészségüket, nem fedi el érvelésük (érvelésük?) hiányosságait, mondhatnám hiányát: a jelző inkább magukra illik!

A többihez: miből gondolják, hogy érzéketlen vagyok a palesztin áldozatok iránt? Akik halála egy jól kiszámított provokáció következménye!

És maguk éreznek csöppnyi részvétet a zsidó áldozatok, mellettük izraeli arabok lemészárlása, elhurcolása, megkínzása, meggyalázása miatt? Nem látom jelét!

A többi, ahogy egy másik bírálóm velem kapcsolatban mondta, csak duma! Érvek és cáfolat helyett.

Ami pedig az "összemosást" illeti, egy eseményt kiragadni a környezetéből, a történeti előzményeiből, roppant amatőr és félrehordó eljárás. Elég riktán folyamodnak hozzá magukat komoly elemzőknek tekintők! Mondhatni, soha!

Karthago lerombolása, a magdeburgi mészárlás, Drezda szőnyeg- és gyújtóbombázása önmagában nem érhető és értékelhető a pun háborúk, a harmincéves háború, a második világháború teljes eseményláncolatának, a felek hadi céljainak, sőt e háborúk kitöréséhez vezető okoknak elemzése, vizsgálata nélkül!

E mai háború sem érthető az előzmények és környülállások ismerete és figyelembe vétele nélkül.

A nyugati közvélemény felháborodása nem érthető a muszlimokkal elöntött Európában az iszlám propaganda nélkül – miközben e közvélemény és az azt informáló sajtó totálisan közönyös a világ más, jóval több áldozattal járó (egy is sok!) katasztrófái iránt.

Én ezért tértem ki a történeti előzményekre, és "mostam ide" ezeket.

Irak kapcsán pedig tán említhető lett volna első sorban Szaddám százezrek életébe kerülő rémuralma, a kurdok ellen bevetett vegyi fegyverekkel, Kuvait lerohanásával, de hát, ezt a kis emlékezetkiesést nyilván az állandósult antiimperialista vakfolt okozta a szemhatárukon.

Mégis, köszönöm a kiegészítést a listához: való igaz, velük se törődik a kutya se!

Csakis a palesztinokkal! Akiknek a haláláért már a Fatah is a Hamászt teszi felelőssé.
Csak maguk nem. Meg indiai barátjuk.

De hát, tovább magyarázkodnom fölösleges, ha nincs szándék és nincs talán képesség az összefüggések értelmezésére.

(Ennyi. A Mérce pedig, az ő nagy megszorultságában azonnal eltüntette a placcról az egész vitát, mintha senki nem szólt volna hozzá a cikkhez. Mely maradt.)

Címlapkép: Hamasz-Fatah béke 2017-ben - Forrás: Euronews
gáza
izrael
Fatah
HAMÁSZ
Palesztina
Profile picture for user Surányi István
Surányi István
Publikálva 2024.03.19. - 10:27
19
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Magyar siker: három hónap alatt összehozta a kormány az egész évre tervezett hiány 93 százalékát

    Magyar siker: három hónap alatt összehozta a kormány az egész évre tervezett hiány 93 százalékát

  • Letelt a jótállás, mállik szét a Mészáros Lőrincék építette főút

    Letelt a jótállás, mállik szét a Mészáros Lőrincék építette főút

  • Szerdán egy hidegfront hatására hőmérsékleti szempontból kettészakad az ország

    Szerdán egy hidegfront hatására hőmérsékleti szempontból kettészakad az ország

  • Átadta egyesületét Magyar Péternek, kirúgták

    Átadta egyesületét Magyar Péternek, kirúgták

  • Bernard Guetta: Orbán sincs beoltva a hatalom elkopása ellen

    Bernard Guetta: Orbán sincs beoltva a hatalom elkopása ellen

  • Magyar Péter kiírta uniós képviselőjelölti pályázatát, nagy előny a pártpolitikai háttér hiánya

    Magyar Péter kiírta uniós képviselőjelölti pályázatát, nagy előny a pártpolitikai háttér hiánya

  • Megvan a lengyel választások összesített eredménye

    Megvan a lengyel választások összesített eredménye

  • Döntött a kormány a 2025-ös december 24-éről

    Döntött a kormány a 2025-ös december 24-éről

  • A tavalyi után a jelek szerint idén is távol marad a kormány egy nagyszabású nemzetközi oktatási fórumtól

    A tavalyi után a jelek szerint idén is távol marad a kormány egy nagyszabású nemzetközi oktatási fórumtól

  • Már a tenderkiírás előtt egyeztethetett a Metrowagonmash orosz metrógyártó képviselőivel az előző városvezetés és a BKV

    Már a tenderkiírás előtt egyeztethetett a Metrowagonmash orosz metrógyártó képviselőivel az előző városvezetés és a BKV

  • Sokan nem azt az élelmiszert veszik meg, amit szeretnének, hanem azt, amire pénzük van

    Sokan nem azt az élelmiszert veszik meg, amit szeretnének, hanem azt, amire pénzük van

  • Tíz paksi atomerőműnek megfelelő villamosenergiát használnak az amerikai adatközpontok

    Tíz paksi atomerőműnek megfelelő villamosenergiát használnak az amerikai adatközpontok

  • A Hír TV hirdetésben tolja, hogy Fodor Gábor szerint nem érdekes, mit mond Varga Judit a hangfelvételen

    A Hír TV hirdetésben tolja, hogy Fodor Gábor szerint nem érdekes, mit mond Varga Judit a hangfelvételen

  • „Ideje lerombolni a leválthatatlanság mítoszát”

    „Ideje lerombolni a leválthatatlanság mítoszát”

  • Úgy néz ki, igaz a hír: amerikai helikoptereken repültek be kommandósok Oroszország területére

    Úgy néz ki, igaz a hír: amerikai helikoptereken repültek be kommandósok Oroszország területére

  • Magyar Péter üzent a Megafonnak

    Magyar Péter üzent a Megafonnak

  • Milliók figyelték a napfogyatkozást Amerikában

    Milliók figyelték a napfogyatkozást Amerikában

  • A nagy bejelentés: költségvetési csalás vádlottjaként indul Simonka György a polgármesteri címért

    A nagy bejelentés: költségvetési csalás vádlottjaként indul Simonka György a polgármesteri címért

  • Kamerákkal kukkolta a vendégeket a legintimebb pillanataikban a balatoni szállásadó, és úgy tűnik, nem áll le

    Kamerákkal kukkolta a vendégeket a legintimebb pillanataikban a balatoni szállásadó, és úgy tűnik, nem áll le

  • Ha megtanulta volna a leckét, Izrael bele se kezdett volna a gázai háborúba

    Ha megtanulta volna a leckét, Izrael bele se kezdett volna a gázai háborúba

  • 30 millió dollárnak veszhet nyoma Los Angelesben

    30 millió dollárnak veszhet nyoma Los Angelesben

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element