Újra üzent az amerikai nagykövetség. A kormánypárti kemény magot aligha rendíti meg a kitiltási botrány, a bizonytalan szavazókban azonban tovább erősödhet az érzés, hogy valami nem stimmel a Fidesz körül.
„Arra bátorítjuk azokat, akik üzleti kapcsolatban állnak Rogán Antal miniszterrel, számos meghatalmazottjával, az általa de facto (ténylegesen) ellenőrzött szervezetekkel és azokkal, amelyekből hasznot húz, hogy gondosan vizsgálják felül tevékenységüket” – ez a magyar és angol nyelven közzétett figyelmeztetés jelent meg péntek délelőtt az Egyesült Államok budapesti nagykövetségének Facebook-oldalán.
A bejegyzés az USA pénzügyminisztériumának oldalára, ahhoz a közleményhez irányította a látogatót, amely azzal foglalkozik, miért került fel a kabinetminiszter az amerikai szankciós listára. Ebben egyebek között az olvasható: Rogán a közbeszerzési források elosztása, a gazdaság több stratégiai ágazatának ellenőrzése és ebből származó bevételek révén saját, illetve a Fidesz híveinek gyarapodását szolgálta.
A Népszava kérdésére, a nagykövetség pénteki közleménye után elképzelhető-e, hogy Rogán Antalon kívül más fideszes politikus vagy üzletember is felkerül az amerikai feketelistára, Ember Zoltán Levente, az Iránytű Intézet vezetője emlékeztetett arra: évek óta találgatjuk, hogy mikor és kikkel szemben léptet életbe szankciókat az Egyesült Államok. Mivel ez csak most, a leköszönő Biden-kormányzat legutolsó heteiben következett be, már nem várható, hogy másokkal szemben is intézkedéseket hoznak. Annak pedig, hogy a rövidesen hivatalba lépő Trump-kormányzat folytatná a szankciós politikát a Fidesszel szemben, még kisebb a valószínűsége.
Az igazi kérdés az – jegyezte meg az Iránytű Intézet vezetője –, hogy az Orbán-kormánynak sikerül-e levetetnie Rogán Antalt a listáról, ha igen, milyen gyorsan és milyen áron.
Ember Zoltán Levente elmondása szerint a Fidesz régóta az ostromlott vár képét próbálja vetíteni a választók felé, ahol is külső erők és belső szövetségeseik ármánykodnak a magyar nemzeti érdekeket képviselő kormánnyal szemben. Ilyen előzmények után a Fidesznek nem kell tartania attól, hogy a törzsszavazói elpártolnak tőle. Ellenkezőleg: a jelenleg mintegy másfél milliósra becsülhető fideszes kemény mag számára kötőanyagként szolgálhat a kitiltási botrány, amely lehetőséget teremt arra is, hogy a kormány elterelje a figyelmet a gazdasági és egyéb problémákról.
Kevésbé kiszámítható, hogyan változik Rogán Antal pozíciója. A miniszternek nem jött jól az ügy. Karrierje során a Fideszen belül sok ellenfelet szerzett magának, az elmúlt években is azt láttuk, hogy egyre-másra kerülnek hozzá fontos területek más tárcáktól. Ha valaki meggyengül, akkor az ellenfelei felbátorodnak – utalt Ember Zoltán Levente arra, hogy politikai értelemben ingataggá válhat a kabinetminiszter helyzete.
Ezért is fontos kérdés, hogy Rogán Antal meddig marad a szankciós listán. Minél tovább, annál inkább romlanak az esélyei. Ha viszont gyorsan sikerül levetetni onnan, akkor személy szerint ő és a kormány is érvelhet azzal, hogy a kitiltás alaptalan vádaskodáson alapult, csak a „bukott amerikai kormányzat utolsó elkeseredett próbálkozása volt”. Ezzel Orbán Viktor miniszterelnök is megmutathatná, hogy valóban jó, aktív és kölcsönös kapcsolat van közte és Donald Trump amerikai elnök között – hangsúlyozta Ember Zoltán Levente.
Horn Gábor, a Republikon Alapítvány vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy Rogán Antal az orbáni világ szerves része, nem tartozik a beáldozható politikusok közé. Orbán Viktor az ő kezét nem engedheti el. Bár Horn Gábor inkább 2 millió szavazóra teszi a Fidesz elkötelezett táborának létszámát, abban egyetért Ember Zoltán Leventével, hogy a kormánypárti kemény magot nem fogja megrengetni a kitiltási botrány.
Magyarországon – tette hozzá – jelentős mértékben elfogadottá vált az a nézet, hogy „pártállástól függetlenül minden politikus lop”. Az állítással, hogy jelenleg egy korrupciós rendszer működik, gyaníthatóan a fideszes választóknak se jutna eszükbe vitatkozni. Horn Gábor a maga részéről nem számít arra, hogy hivatalba lépése után Trump gyorsan leveteti a szankciós listáról Rogán Antalt, de az könnyen előfordulhat, hogy a régi-új amerikai elnök – a magyar kormány szóhasználatához hasonlóan – a Biden-adminisztráció bosszújának minősíti majd a történteket.
Hosszabb távon aligha tartható a politika napirendjén a kitiltási botrány, Horn Gábor szerint azonban a helyzet nem problémáktól mentes a Fidesz számára. Bebizonyosodott, hogy az amerikai politikai elit egy része pontosan ugyanazt gondolja a Fideszről, amit az Európai Unió meghatározó szereplői. Ha a fideszeseket nem is tántorítja el az ügy, a pártválasztásukban bizonytalan emberekben tovább erősödhet az érzés, hogy „valami nem stimmel” a Fidesz körül. (Népszava)