Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

A felszámolások kora jön, egy éven belül minden 25. hazai cég sorsa a megszűnés lesz

Gazdaság
2023.11.13.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
35

Csorbai Hajnalka, az Opten igazgatója arra is figyelmeztet, hogy a szakképzetlenek növekvő aránya káros az egész gazdaságnak. 

Céginformációs vállalkozásként szinte mindent tudnak a hazai cégekről. Az önök által gyűjtött adatok jelzik-e, hogy válság van?

Abban minden szakember egyetért, hogy hazánk gazdaságát elérte a recesszió, ami - számos más tényezővel együtt - az egyik elem ami a válságra utal. Ugyanakkor mindenképp egy komoly problémahalmazzal állunk szemben: hiányzik a gazdasági stabilitás, amit jól mutat a jogszabályok módosításának kiszámíthatatlansága, de ilyen a devizaárfolyamok nagymértékű változékonysága, vagy a magas kamatok kedvezőtlen hatása is, hiszen ez jelentős mértékben visszafogja a beruházásokat is. Ezért attól, hogy az egyik eleme nem teljesül a válság ismérveiről szóló listának még nem mondhatjuk azt, hogy nincs is gazdasági krízis. Az Opten által kezelt adatokból az a következtetés vonható le, hogy gazdaságunk csak hosszabb idő alatt lesz képes ismételten talpra állni. Ezért nem osztom azokat a véleményeket, amelyek gazdasági visszapattanásra számítanak.

Saját adataik szerint a cégek minderre hogyan reagálnak?

Azt gondolhatnánk, hogy a recesszió közvetlenül hatott a cégtrendekre, alapításokra, illetve megszűnésekre, bedőlésekre. Azonban a tapasztalatok szerint maga a makrokörnyezet befolyása nem egyértelmű. Például a világjárvány alatt gazdaságilag egyáltalán nem volt indokolt, hogy több cég született, mint amennyi megszűnt. Ez sokkal inkább annak volt betudható, hogy ebben az időszakban sok dolgozót elküldtek a korábbi munkahelyéről, s ők kényszervállalkozásokat alapítottak. Az elmúlt évben megfordult a trend: ismét több cég szűnt meg, mint amennyi alakult, s ez a tendencia 2023-ban is folytatódott.

Mindez hogyan zajlott?

Ha a megszűnés olyan végelszámolással történik, ahol a tulajdonos úgy gondolja, hogy cégét nem szándékozik tovább működtetni, és bezárja, nem hagy maga után tartozásokat, akkor ez gazdasági szempontból nem okoz gondot. Sőt, ebből még előny is származhat, mert, ha voltak versenytársai, akkor a megmaradt cégek megerősödhetnek, s tisztult a gazdaság maga is. Számosan azonban nem így jártak el: vagy túl későn vették észre a problémákat, vagy nem voltak hajlandóak elfogadni azt a tényt, hogy pénzügyileg összeomlottak. Gyakran nagyobb összegű kifizetetlen számlákat hagytak maguk után, ami nehéz helyzetbe hozhatja a beszállítóikat és az alvállalkozóikat, kiemelten az alacsony likviditású kkv-kat. Ezért is fontos, hogy objektíven tudják megítélni a cégek partnereik fizetőképességét, ezzel jelentősen csökkenthetik annak kockázatát, hogy lánctartozásokba sodródnak.

Mit mutatnak a számok?

A világjárvány előtt évente átlagosan 5 ezer céget számoltak fel, idén pedig véleményem szerint 21 ezernél is többet fognak, ami nagyon nagy különbség! Ez a csúcs felülmúlja a 2008-2009-es világválság időszakában tapasztalt 12 ezres tetőzést is. De ne feledjük: a világjárvány időszakában az adóhatóság blokkolt egyes eljárásokat, amelyeket csak 2022-ben oldottak fel. Amíg ezek az ügyek eljutottak a felszámolásig, az hosszú időt vett igénybe. Jelentős részük ugyanis a kényszertörlésből fordult át felszámolásba, és szintén ki nem fizetett számlákat hagytak maguk után, ami a gazdaság többi szereplőjére, elsősorban a kkv-kra komoly veszélyt jelent. Bár az ilyen tömeges bedőléseket a nagyvállalatok is megérzik, de ezek „statisztikailag” számolnak az ilyen jellegű helyzettel. Összességében Magyarországon minden huszonötödik vállalkozást egy éven belüli felszámolás fenyeget, ami nagyon sok!

Az egymillió vállalkozás országa vagyunk, nem túlzott ennyi cég egy ekkora gazdaságban?

A lakosság lélekszáma nem indokolja a félmillió társasvállalkozás, és közel ugyanennyi egyéni vállalkozás meglétét. Ugyanis nem rendelkezhet mindenki olyan üzleti háttérrel, tapasztalattal, hogy céget tudjon vezetni, mert – ne felejtsük el - ez is egy szakma. Szükséges, de nem elégséges feltétel, hogy valaki az alap szakmájához ért. A cég vezetéséhez ugyanakkor kell egy áttekintő tudás, mint könyvelés, jogi alapok, még akkor is, ha együtt dolgoznak megfelelő szakértőkkel. Ne feledjük, a mikrovállalkozások jelentős részét nagyon nehéz cégként értelmezni, inkább csak magánszemélyekként, akik gazdasági tevékenységet végeznek. Ezek ugyan működőképesek lehetnek, ám a kormányzatnak ügyelnie kell arra is, hogy felesleges bürokratikus terhekkel ne terheljék ezeket, ne nehezítse az életüket.

A legnagyobb mozgás az építőipari cégeknél történt. Hogyan ítéli meg a szektorban működő vállalkozások helyzetét?

Az ágazatnak komoly súlya van a magyar gazdaságban, az elmúlt két évben nagyon jelentősen húzta feljebb a teljesítményét. Nem az a gond, hogy idén nagyon visszaesett a termelésük, hanem az, hogy ez a tendencia jövőre is vélhetően folytatódik. Erre következtethetünk például az alacsony szerződésállományból. Ha a tervező asztalon nincsenek ott a projektek, akkor – mivel hosszú ez a folyamat –, az elkövetkező egy-másfél évben ezek az ingatlanok fizikailag nem jöhetnek létre. Ezért a megrendelések hiánya miatt megnőtt a cégmegszűnések száma. Emellett a jelenlegi, még mindig kedvezőtlen kamatkörnyezetben, nem sokan vesznek fel hitelt, s a továbbra is kiemelkedően magas infláció sem kedvez az építőipar fellendülésének. Ugyanakkor az ágazatra nagyon is ráfér a megtisztulás, mivel a munkavállalói állomány jelentősen felhígult a világjárvány alatt. Akinek nem volt munkája másutt, akár egy hét múlva már kőművesnek is jelentkezhetett, és valahol fel is vették őket. Azt mondják – nyilván sarkítva, - hogy egy újonnan alakult építőipari cég jellemzően négy fős, mert ennyien férnek be egy személyautóba. Ők minden szakipari feladatra vállalkoznak, ami csak adódik. De az már a megrendelő felelőssége is, hogy kivel „fog kezet”.

És a munkahelyet váltók meg is maradtak új helyükön?

Ha valamennyit beletanultak, s ezután úgy érezték, hogy van helyük az ágazatban, akkor igen. Sokan továbbra is ott vannak a pályán. Viszont ők nem igazi szakemberek. Ha olyanok dolgoznak ezen a pályán, akik nem szakemberek, akkor ebből sok probléma adódik. Ennek is betudható, hogy az építőiparnak a mostani időszakban az egyik fő feladata, hogy részben garanciális javításokat végezzen, amely az elmúlt egy-két év „dübörgése” nyomán átadott ingatlanok és felújítások sokszor gyenge minőségének a következménye. A kormány nemrégiben olyan jogszabályt fogadott el, amely könnyebben betölthetővé tette a szakképzettséghez kötött munkaköröket. Nyilván, aki kiesik a középiskolákból, az így könnyen tud állást találni. S mivel viszonylag magas béreket adnak néhány területen, ez el is húzza a fiatalok egy részét a továbbtanulástól.

Miképpen képzelhetők a jövő kis- és közepes vállalkozásai?

A kormányzat által becsült jövő évi növekedés számomra optimistának tűnik. A várakozó uniós kifizetéseknek fontos szerepe lehet, de a problémák egy része hosszabb távú. Éppen ezért a kkv-knak arra kell törekedniük, hogy ne egy lábon álljanak. Egy beszállító kör részének lenni jó dolog, de ha csak egy nagyvállalatnak szállítanak, akkor olyan mértékű függőségnek teszik ki magukat, ami cégszinten megengedhetetlen. Ezért még a legkisebbeknek is minimum két-három lábon érdemes állniuk, hogy stabilnak mondhassák magukat. Itt komoly jelentősége lesz a fenntarthatóságnak. Bár a kkv-k számára a fenntarthatósági jelentés elkészítése csak 2027 után lesz kötelező, azonban a beszállítói láncokon keresztül a megfelelő adatszolgáltatást sokkal előbb ki fogják kényszeríteni a nagyvállalatok. Ha ennek nem tudnak megfelelni, akkor kieshetnek ezekből a beszállítói láncokból. Az Opten ingyenesen a kkv-k részére rendelkezésre bocsátott olyan kérdőíveket, amelyek segítenek számukra „belőni”, hogy hol is tartanak. Kiszámítjuk például számukra a szén-dioxid kibocsátásukat, mert úgy gondoljuk, hogy ez nekik nehézséget okozhat. A fenntartható fejlődés költségeit részben feltehetően a nagyvállalatok fogják állni a beszállítóik számára, hogy teljes lánc szinten megfeleljenek a követelményeknek.

 


Névjegy
Csorbai Hajnalka az Opten Informatikai Kft. stratégiai igazgatója eredetileg mérnök-fizikusként végzett a Budapesti Műszaki Egyetemen, ahol MBA- és PhD-fokozatot szerzett. Jelenlegi pozícióját 2006 óta tölti be. Munkatársaival, statisztikai módszereket alkalmazva, 25 évre visszamenőlegesen vizsgálják a teljes hazai cégadatbázist, s ebből következtetéseket vonnak le az előrejelezhető eseményekre, különös tekintettel a felszámolásra, a fizetésképtelenné válásra. A cég feladatának tekinti, hogy tanácsokkal lással el a kisebb cégeket a várható kockázatok kezeléséhez.

(Népszava)

Címlapkép: Bezárt üzletek - Forrás: Metropol
gazdaság
CSŐD
Interjú
opten
CSORBAI HAJNALKA
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.11.13. - 06:31
35
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Kora nyárias, de szeles idővel kezdődik a május

    Kora nyárias, de szeles idővel kezdődik a május

  • Május havi véradások Komárom-Esztergom vármegyében

    Május havi véradások Komárom-Esztergom vármegyében

  • A Fidesz újra képviselőnek indítja a kocsmai balhéja után lemondó tiszaföldvári alpolgármestert

    A Fidesz újra képviselőnek indítja a kocsmai balhéja után lemondó tiszaföldvári alpolgármestert

  • Több millió forintos fizetést visznek haza a nyíregyházi kórház vezetői

    Több millió forintos fizetést visznek haza a nyíregyházi kórház vezetői

  • Veszprém megyében folytatja az országjárást Magyar Péter

    Veszprém megyében folytatja az országjárást Magyar Péter

  • <p>Nagyon sok szülő, de legtöbbször édesapa kerül olyan elkeserítő helyzetbe, amikor pofon veri a rendszer az anyaközpontúsága.</p> <p>Induljunk ki abból, hogy egy válás senkinek sem jó. Rossz a gyereknek, rossz a feleknek, akiknek nem csak az érzelmeikkel kell megküzdeni. Mindenkit kizökkent az addigi, megszokott életéből, a közös tervek és álmok szerte foszlanak egyik pillanatról a másikra és nem utolsó sorban elindul egy faramuci küzdelem a közös gyermek(ek)ért, és azért ki mennyi időt lehet a gyermekkel

    A bíróság miért azt a szülőt támogatja, aki a gyermeke és a másik szülő ellen vét?

  • Jogsértő a Magyar Péter és Varga Judit veszekedéséről szóló rendőri jelentés nyilvánosságra hozatala a kegyelmi ügy kirobbantója szerint

    Jogsértő a Magyar Péter és Varga Judit veszekedéséről szóló rendőri jelentés nyilvánosságra hozatala a kegyelmi ügy kirobbantója szerint

  • Medián: A Fidesz mélyponton van

    Medián: A Fidesz mélyponton van

  • Leadta európai parlamenti listáját a Tisza Párt, de Magyar Péter nincs rajta

    Leadta európai parlamenti listáját a Tisza Párt, de Magyar Péter nincs rajta

  • Az ellenzék bejelentette magát Esztergomban

    Az ellenzék bejelentette magát Esztergomban

  • Elfogadták a rákosrendezői mini-Dubajról szóló törvényt

    Elfogadták a rákosrendezői mini-Dubajról szóló törvényt

  •   Boldogság, Balaton és LEGO – Forgass a mobiloddal a Cinemira videóversenyre!

    Boldogság, Balaton és LEGO – Forgass a mobiloddal a Cinemira videóversenyre!

  • Orbán hazugságokról beszélt, többről is

    Orbán hazugságokról beszélt, többről is

  • Fideszes képviselőjelöltként indul a Pesti Srácok főmunkatársa

    Fideszes képviselőjelöltként indul a Pesti Srácok főmunkatársa

  • Orbánék újra kihátráltak Kocsis Máté mögül

    Orbánék újra kihátráltak Kocsis Máté mögül

  • Maruzsa Zoltán elmondta, mi a cél a köznevelésben

    Maruzsa Zoltán elmondta, mi a cél a köznevelésben

  • Schadl György ügyvédje a Fidesz zuglói jelöltje

    Schadl György ügyvédje a Fidesz zuglói jelöltje

  • Aki a Magyar Péter gyújtotta tüzet oltogatja, az nem akarja leváltani Orbán Viktort

    Aki a Magyar Péter gyújtotta tüzet oltogatja, az nem akarja leváltani Orbán Viktort

  • Ezekkel az átutalási korlátozásokkal futnak a csalók után a hazai bankok

    Ezekkel az átutalási korlátozásokkal futnak a csalók után a hazai bankok

  • Lázár: Sem a kormány, sem Orbán nem tudott a kegyelmi ügyről

    Lázár: Sem a kormány, sem Orbán nem tudott a kegyelmi ügyről

  • Sokba van az adófizetőknek Schmitt pál és Áder János rezsije

    Sokba van az adófizetőknek Schmitt pál és Áder János rezsije

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element