Rémületes jövőképet fest egy németországi felmérés, ami a ma még aktív gazdálkodók frusztráltságát mutatta ki: csaknem 40%-uk felhagyna a gazdálkodással.
Magyarországon is szűnnek meg gyors ütemben a gazdaságok: 10 év alatt bő 30%-os a lemorzsolódás.
Eltűnt 100 ezer gazdaság
A KSH felmérésének tavaly nyári adatai szerint 2023. június 1-jén az országban már csak mintegy 198 ezer gazdaság működött. Ez 2020-hoz képest 18%-os csökkenést jelent, de ha a 10 évvel korábbi KSH-felméréshez viszonyítunk, akkor a visszaesés mértéke már 33%-os – vagyis majdnem 100 ezer gazdaság hagyott fel a mezőgazdasági tevékenységgel. A 2020 és 2023 közötti időszakban is elsősorban a kisebb mezőgazdasági területet művelő és csak néhány állatot tartó gazdaságok szűntek meg a mezőgazdaságban (ami az átlagos birtokméret és állatlétszám bővüléséhez vezetett, hiszen nagyobb gazdaságok vették át a területet, állatállományt).
Az egyetlen megye, ahol 2020-hoz képest nem volt visszaesés, Veszprém, de másutt mindenütt kisebb a gazdaságok száma. A legnagyobb visszaesés (26%) Somogy vármegyében történt, de Borsod-Abaúj-Zemplén, Szabolcs-Szatmár-Bereg és Hajdú-Bihar vármegyében szintén jelentős, 24%-os csökkenés figyelhető meg. Veszprém vármegyében 3,2%-kal nőtt a gazdaságok száma. 2023-ban a legtöbb gazdaság Bács-Kiskun vármegyében működött (24 ezer), itt 2020-hoz képest 13%-os csökkenés következett be.
Csak 11% eltökélt a folytatásban
Az egyik német agrárszaklap, az agrarheute felmérése azt mutatja, hogy a megkérdezett gazdák közül sokan fontolgatják a mezőgazdaság elhagyását. Nagy a frusztráció, mert a gazdálkodók a vártnál körülbelül harmadával kevesebb pénzt kerestek a 2023/24-es pénzügyi évben. Sőt, a bevételkiesés a Kettner szerint elérheti akár az 50%-ot is. Különösen érintettek a szántóföldi gazdálkodók és a tejtermelő gazdaságok. Az Agrárkamarák Szövetsége szerint ez a jövedelemszint nem elég, a szántóföldi gazdálkodók és a feldolgozók helyzete is rossz idén. A lap csaknem 1400 gazdálkodót kérdezett meg (nem reprezentatív alapon) arról, hogyan reagál a csökkenő működési eredményekre. Az eredmény azt mutatja, számos válaszadó nem lát sok lehetőséget a vállalkozása számára, 40%-uk a mezőgazdaságból való kilépést fontolgatja. A működési költségeik csökkentését tervező 25% valamivel optimistább, de csak 11% eltökélt az eddigiek szinten való folytatásban. Egyelőre továbbá kevesen fontolgatnak például a hatékonyságnövelő beruházást vagy a termelés átalakítását. (Agrárágazat)