Justin Welby azért kényszerült a példátlan lépésre, mert kiderült, hogy tudott róla, mégis hallgatott arról, hogy a 2018-ban hírhedt gyermekbántalmazó ügyvédnek, John Smyth-nek évtizedeken át több mint 130 fiú és fiatal férfi esett áldozatául.
Justin Welby Canterbury érsek, miután egy független vizsgálatot követő jelentés amely feltárta, hogy az anglikán egyház nevében eljáró, 2018-ban Kanadában meghalt ügyvéd, John Smyth öt évtizeden keresztül az Egyesült Királyságban és Afrikában három országban összesen 130 gyermeket, fiút, illetve fiatal felnőttet bántalmazott fizikailag, szexuálisan és lelkileg is – írja a Sky News ének lemondása magyarázataként.
Miután őfelsége, a király kegyelmes engedélyét kértem, úgy döntöttem, hogy lemondok – közölte az érsek. Az említett jelentés köveztetése szerint Justin Welbyt bíróság elé állították volna, hogy ha az ügyben hivatalos rendőrségi feljelentés születik. Az érsek ugyanis már 2013-ban értesült , és úgy tudta, hogy a rendőrséget is értesítették, és azt hitte „megfelelő állásfoglalás” készül. Most elismerte, tévedett, és mindezért – ahogy fogalmazott – világos személyes és intézményi felelősséget kell vállalnia. Szégyenérzetről is beszélt az anglikán egyház elmaradt megújulása miatt, de szerinte mások feladata, hogy megítéljék, mi történt.
A BBC felidézte, hogy az érsek a jelentés napvilágra kerülése után csaknem egy hétig gondolkodott, sőt azt mondta, hogy nem mond le. Az egykori anglikán pap és püspök Gavin Ashenden azt nyilatkozta a lemondás hírére, hogy megkönnyebbült a szexuális zaklatás áldozatai, de az egyház érdekében is, és elfogadhatatlannak nevezte a tíz évig tartó hallgatást.
John Smyth-ről a BBC azt írta, hogy a brit ügyvéd volt az 1970-es és 1980-as években keresztény nyári táborokban megismert fiúkat bántalmazott, szoros kapcsolatban állt az anglikán egyházzal az Iwerne Trust nevű keresztény jótékonysági szervezet egyik vezetőjeként. A szervezet belső vizsgálata már 1982-ben azt állapította meg, hogy férfi a Winchesterhez közeli otthonába viszi a növendékeket, akiket a többi között bottal vert és kényszerített az akaratára. Három év alatt 22 ezernyi „korbácsütésről” volt tudomásuk. (Népszava)