Ugrás a tartalomra
CIVILHETES
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó

Lehullt a lepel a nagy aszpartám-titokról

Egészség
2023.07.19.
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print
20

Magyar szakértők tettek pontot az ügy végére

Az összes élelmiszerbiztonsággal foglalkozó nemzetközi hatóság: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) élelmiszer-adalékanyagok biztonságosságának értékeléséért felelős tudományos testülete és az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO), valamint a WHO közös szakértői bizottsága (JECFA) ismét megerősítette az aszpartám biztonságosságát. Nem változtattak a megengedhető napi beviteli értéken sem – hangsúlyozta a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége – maradt a 0-40 mg testtömeg kilogrammonként. Ez egy olyan magas érték (kb. 9-14 db édesítőszerrel készült dobozos üdítőnek felel meg), amit normális körülmények között nem fogyaszt el egy ember egy nap. A hazai szakmai szervezet azt is leszögezi, hogy az aszpartám az egyik lerégebben és leggyakrabban vizsgált mesterséges édesítőszer, és eddig valamennyi alkalommal megerősítették a biztonságosságát a megadott napi bevitel figyelembevételével.

A mostani döntéshozatalnál a Nemzetközi Rákkutató Ügynökség (IARC) állásfoglalását vették alapul, akik szerint sem káros az emberi egészségre az aszpartám. A Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége (MDOSZ) felhívja a figyelmet, hogy maga az IARC a 2B besorolásba kategorizálta az aszpartámot, korábban ugyanide csoportosítottak egyébként több savanyított zöldséget is, például a csemegeuborkát, de a mobiltelefonálás és a LED lámpa használata is ebbe az alacsony kockázati körbe tartozik, sőt, az aszpartámnál lényegesen jobb megítélésű sztíviát is ebben a csoportban találjuk.

„Elengedhetetlenül fontosnak tartjuk, hogy az élelmiszerösszetevők, adalékanyagok biztonságos fogyasztását az arra hivatott hatóságok időről időre ellenőrizzék és felülvizsgálják – mondta Szűcs Zsuzsanna, az MDOSZ elnöke – ez így természetes. Az azonban káros, hogy az eredményt meg sem várva félrevezetően leegyszerűsített, néha szenzációhajhász és riadalomra okot adó hírek jelennek meg ezekről a szakmai vizsgálatoktól függetlenül. Ez sok emberben okozhat fölösleges riadalmat azok körében, akik például cukorbetegségük okán speciális diétára kényszerülnek és édesítőszereket fogyasztanak. De általánosságban is rontja az élelmiszerbiztonságba vetett hitet, ha feltételezzük, hogy forgalomban lehetnek az egészségre súlyosan káros élelmiszerek.”

Az édesítőszerek élelmiszer-adalékanyagok, kódszámaik az E-számok kódrendszerében az E900-as csoportba sorolva találhatók. Az élelmiszer-adalékanyagok felhasználását illetően hazánkban ugyanaz a jogszabály érvényes, mint az Európai Unióban. Jelenleg a 1333/2008/EK rendelet írja le az adalékanyagok felhasználásának szabályait, mely szerint „egy adalékanyag csak akkor és olyan mennyiségben adható az élelmiszerhez, mely a fogyasztó egészségére nem jelent kockázatot, nem vezeti félre a fogyasztót, használata technológiailag indokolt és más módon nem helyettesíthető, valamint alkalmazása előnyökkel jár a fogyasztó számára”.

Egy adalékanyag engedélyezése hosszú folyamat, hiszen rendkívül sok vizsgálatnak kell alávetni mielőtt a fogyasztó asztalára kerül, illetve a folyamatosan újuló ismeretek birtokában időről-időre újra kell értékelni ezeket az anyagokat, hogy biztonságosságukat továbbra is szavatolni tudják. A hatályos rendelet előírja, hogy azoknak az adalékoknak, melyeket 2009 január 20. előtt engedélyeztek, újra el kell végezni a kockázatértékelését. Ezt a feladatot Európában az Európai Élelmiszerbiztonsági Hivatal (EFSA) végzi el, míg globális szinten az Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Világszervezet (FAO) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO).

Az édesítőszerek között az aszpartám az egyik legalaposabban vizsgált élelmiszer-adalékanyag.

Az 1984 óta engedélyezett édesítő biztonságosságát legutóbb 2013-ban, illetve múlt pénteken erősítették meg a hatóságok. Az adalékok tudományos értékelése, kockázatbecslése során az említett szervezetek meghatározzák a termékre vonatkozó megengedhető napi beviteli értéket, vagyis az ún. ADI-t.

Az ADI-t több állatkísérlet és toxikológiai vizsgálat eredménye alapján kalkulálják. Az emberek számára elfogadható adagot úgy határozzák meg, hogy az állatoknak veszélytelennek ítélt beviteli mennyiséget egy biztonsági faktorral (ez leggyakrabban 100) még elosztják. Így például, ha az állatnál testsúlykilogrammonként 100 mg az a legnagyobb „dózis” naponta, ami nem okoz mellékhatást, akkor ennek alapján az embernél 1 mg/kg-ban állítják be az ADI értéket.

A mostani felülvizsgálat az aszpartámra vonatkozó megengedhető napi beviteli értéken sem változatott – szögezte le Szűcs Zsuzsanna – maradt a testsúlykilogrammonkénti 40 mg. Összehasonlításul: 100 db aszpartám alapú édesítőtablettában 8,5 mg van. Itthon a Magyar Élelmiszerkönyv 1-2-94/35 számú előírása rendelkezik az élelmiszerekben felhasználható édesítőszerekről, valamint az alkalmazható maximális mennyiségekről. Az aszpartám egyébként kb. 200-szor édesebb, mint a cukor, ezért nagyon kis mennyiség is elegendő belőle az édesítéshez

– tette hozzá az MDOSZ elnöke. (Pénzcentrum)

Címlapkép forrása: Facebook
egészség
ÉLELMISZER
fogyasztó
mdosz
magyar
rákkeltő
káros
Kapcsolódó cikkek
Rákkeltővé minősíti a zéró kóla édesítőszerét a WHO
Profile picture for user CIVILHETES
CIVILHETES
Publikálva 2023.07.19. - 08:13
20
A- A+
  • facebook-f
  • twitter
  • envelope
  • print

  • Júniusra emlékeztető időre számíthatunk sok napsütéssel és csapadék nélkül

    Júniusra emlékeztető időre számíthatunk sok napsütéssel és csapadék nélkül

  • Terjednek az összeesküvés-elméletek a napfogyatkozás előtt

    Terjednek az összeesküvés-elméletek a napfogyatkozás előtt

  • Bencsik András szerint patkánylelkűek Magyar Péter követői

    Bencsik András szerint patkánylelkűek Magyar Péter követői

  • Dollárbaloldal, Magyar Péter, háború - a Fidesz véleménye a szombati tüntetésről:

    Dollárbaloldal, Magyar Péter, háború - a Fidesz véleménye a szombati tüntetésről:

  • Újabb holttestet találtak a baltimore-i tragédia színhelyén

    Újabb holttestet találtak a baltimore-i tragédia színhelyén

  • Magyar Péter tüntetése megtöltötte a Kossuth teret

    Magyar Péter tüntetése megtöltötte a Kossuth teret

  • A DK feljelenti Nagy Jánost a Magyar Péter tüntetésén elhangzott hazugságai miatt

    A DK feljelenti Nagy Jánost a Magyar Péter tüntetésén elhangzott hazugságai miatt

  • Elindult Magyar Péter közösségének honlapja

    Elindult Magyar Péter közösségének honlapja

  • Nemzeti menet a Kossuth térre - ÉLŐ

    Nemzeti menet a Kossuth térre - ÉLŐ

  • Az összeomlás felé vágtat a kínai álom

    Az összeomlás felé vágtat a kínai álom

  • Fényvisszaverő felhőkkel zaboláznák meg a Napot, hogy megfékezzék a globális felmelegedést

    Fényvisszaverő felhőkkel zaboláznák meg a Napot, hogy megfékezzék a globális felmelegedést

  • Orbán szerint királyok vagyunk

    Orbán szerint királyok vagyunk

  • Átszakadt egy gát az Ural-hegységben

    Átszakadt egy gát az Ural-hegységben

  • "Áder János adott neki kegyelmet" - helyi kegyelmi botrány borzolja a kedélyeket Balmazújvárosban

    "Áder János adott neki kegyelmet" - helyi kegyelmi botrány borzolja a kedélyeket Balmazújvárosban

  • Oroszok állhatnak az amerikai diplomatákat sújtó Havanna-szindróma mögött

    Oroszok állhatnak az amerikai diplomatákat sújtó Havanna-szindróma mögött

  • Vizsgálatot indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a SPAR panaszai miatt

    Vizsgálatot indított Magyarország ellen az Európai Bizottság a SPAR panaszai miatt

  • Nyugati óriásvállalatok jelentek meg Oroszország illegálisan annektált területein

    Nyugati óriásvállalatok jelentek meg Oroszország illegálisan annektált területein

  • Először indul magyar versenyző a síalpin világkupán

    Először indul magyar versenyző a síalpin világkupán

  • Tízezrek készülnek, Angliától Ausztriáig jönni fognak emberek Magyar Péter szombati tüntetésére

    Tízezrek készülnek, Angliától Ausztriáig jönni fognak emberek Magyar Péter szombati tüntetésére

  • Tiborcz István reagált arra, hogy meg akarja-e venni a SPAR-t

    Tiborcz István reagált arra, hogy meg akarja-e venni a SPAR-t

  • Magyar Péter provokátorokra számít, a rendőrség nem tud semmiről

    Magyar Péter provokátorokra számít, a rendőrség nem tud semmiről

  • Kérek még

Maradjon velünk!

 

  • instagram
  • facebook-f
  • twitter
  • coub
  • youtube

Rovatok

  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • Minden más

Sokat kattintott címkék

Belföld
Külföld
Gazdaság
Vélemény
ORBÁN VIKTOR
Magyar Péter
Fidesz
Időjárás
időjárás-előrejelzés
Magyarország
orvosmeteorológia
Oroszország
Környezet
Tudomány
politika
Kultúra
UKRAJNA
Technika
Novák Katalin
EURÓPAI UNIÓ
BUDAPEST
Egészség
EGÉSZSÉGÜGY
Sport
© 2011-2024 CIVILHETES /Középen állunk/

Lábléc menü

  • Impresszum
  • Jogi nyilatkozat
  • Adatkezelés
  • Régi CIVILHETES
Címlap
CIVILHETES
Független Közéleti Magazin
  • Belföld
  • Külföld
  • Gazdaság
  • Vélemény
  • +
    • Időjárás
    • Kultúra
      • Film
      • Zene
    • Tudomány
      • Környezet
      • Technika
      • Kütyü
    • Életmód
      • Egészség
      • Gasztro
      • Sport
      • Állati
    • Bulvár
      • Kék
      • Rejtély
    • Fiatal
    • Videó
Clear keys input element