Az ipari termelés visszaeséséhez és munkahelyek megszűnéséhez vezethetnek Magyarországon az Egyesült Államok által kivetett vámok a szakértők szerint.
Donald Trump egy októberi interjúban azt mondta, hogy számára a vám a legszebb szó a szótárban.
A vámok iránti lelkesedése kedden egy átfogó, sok szakértő szerint minden racionalitást nélkülöző, átfogó reform keretében nyilvánult meg. Valamennyi országára egy alapszintű, 10 százalékos vámot vetett ki, számos távol-keleti államot pedig 24-42% közötti mértékben sarcol. Az Európai Unióból importált termékek után 20%-os vámot kell fizetni, az Egyesült Államokon kívül gyártott autókat viszont 25%-os vám terheli.
Ez nagyon kellemetlen, mert Európának és Magyarországnak jelentős exportja van az USA irányába. 25%-kal drágulnak például a német autók, amelyekbe magyar motor van beszerelve. Ezeket nehezebb lesz eladni, kisebb lesz a forgalom, az amerikai piac nem szűnik meg, de lényegesen beszűkül
– vélte Bod Péter Ákos, az MNB korábbi elnöke.
Bod Péter Ákos hozzátette: ha nem sikerül új piacot találni az európai termékeknek, az a termelés visszaeséséhez vezethet, ami pedig jövedelem-visszaesést és elbocsátásokat okozhat.
Németh Dávid, a K&H vezető elemzője szerint így a vámok rövidesen a GDP csökkenéséhez vezetnek majd.
Ezek a vámok egyértelműen visszavethetik az európai termékek iránti keresletet, és ezáltal a termelést is. Magyarországra is hasonló hatást gyakorolhat, hiszen nálunk is igen jelentős szerepet tölt be az autóipar. Önmagbán az autóipari rész 0,2-0,25%-os hatást fejthet ki a magyar GDP-re a következő időszakban
– fogalmazott.
Donald Trump lépése hatalmas visszhangot keltett nemzetközi szinten és Magyarországon is.
Szijjártó Péter úgy vélte, hogy az Európai Bizottság nem tudott eredményes tárgyalásokat folytatni az Egyesült Államok új kormányzatával, és az Európai Bizottságnak „ezt a hatalmas hibáját” az európai gazdaság kell hogy megfizesse.
Gyurcsány Ferenc az iszonyat emberének nevezte Trumpot. Azt írta, hogy az európára kivetett vám nagyon fog fájni, minden drágább lesz, és minden kevesebbet fog érni. A megkérdezett szakértők szerint az egyenlet túl sokismeretlenes ahhoz, hogy a biztos következtetéseket lehessen levonni, sok múlik ugyanis az Európai Bizottság válaszreakcióján. (atv.hu)