Az Európai Bizottság felszólította a kormányt, hogy inkább tárgyaljon.
Magyarország véleménynyilvánító szavazást készít elő Ukrajna uniós csatlakozásáról, még az érdemi tárgyalások megkezdése előtt, ami komoly feszültséget keltett Brüsszelben. Az Európai Bizottság és több tagállam sürgetné a haladást, de a konzultáció egyelőre megakasztotta a folyamatokat – írja a FAZ.
Magyarország kormánya véleménynyilvánító szavazást készít elő Ukrajna EU-csatlakozásáról, még mielőtt a tényleges csatlakozási tárgyalások érdemben megkezdődnének. Orbán Viktor márciusban jelentette be, hogy május közepe és június közepe között írásos konzultáció keretében kérdeznék meg a magyarokat: támogatják-e Ukrajna uniós tagságát.
A lépést Brüsszel értetlenséggel fogadta, szerintük a döntés nyilvánvalóan nem a választók véleményének feltérképezéséről, hanem a kormány narratívájának megerősítéséről szól.
Marta Kos bővítési biztos szerint a tagállami érdekérvényesítés fontos, de csak jóhiszemű együttműködéssel érhet el eredményt.
A magyar kormány kommunikációja szerint Ukrajna csatlakozása veszélyeztetné a magyar mezőgazdasági támogatásokat, növelné a bűnözést, kábítószer- és fegyvercsempészetet hozna az országba, veszélyes élelmiszerek árasztanák el a piacot, és még járványok is fenyegetnék a gyerekeket és időseket.
„Megértem, hogy minden tagállam a saját érdekeit védi. De ezt jóhiszeműen, a kompromisszumra való törekvéssel kellene tenni” – mondta Marta Kos bővítési biztos, aki szerint Budapestnek inkább Kijevvel kellene tárgyalnia, mintsem népszavazást kezdeményeznie.
A brüsszeli döntéshozók szerint a népszavazás célja a csatlakozási tárgyalások halasztása.
a véleménynyilvánító szavazást azért is furcsállják, mert a magyar kabinet akkor avatkozott be, amikor Kijev épp hajlandóságot mutatott Budapest legfontosabb kisebbségi követeléseinek teljesítésére – például a kárpátaljai magyar szimbólumhasználat vagy parlamenti képviselet terén.
A Bizottság és több uniós tagállam is sürgeti az előrelépést: Ursula von der Leyen szerint Ukrajna akár már 2030 előtt is csatlakozhatna, ha a reformokat megfelelő ütemben folytatja. Hat északi tagállam március közepén közös levélben szólította fel a Bizottságot konkrét javaslatok előterjesztésére a tárgyalások előmozdítása érdekében.
Kos szerint nem engedhető meg, hogy a geopolitikai helyzet közepette megálljon a bővítési folyamat, és felszólította Ukrajnát, hogy folytassa a reformokat a tárgyalási klaszterek megnyitásához. (Portfolio)