"Hatalmas az elégedetlenség, hétről hétre alakulnak a Tisza szigetek"
A Tisza Párt a Nemzet Hangja kezdeményezésére nem kevesebbet vállalt, minthogy eljutnak az ország összes településére, ehhez pedig a Tisza szigetek biztosították a humán hátteret. Mind a Tisza vidéki beágyazódottságáról, mind a Tisza szigetekről keveset tud a nyilvánosság, miközben ezek a kistelepülések rendkívül fontosak a választás eredményének szempontjából, ezért a Partizán elment az ország számos pontjára, hogy interjút készítsen a sziget tagokkal.
A Tisza Párt aktivistái az aláírásgyűjtés során tapasztalták, hogy sokan elégedetlenek a kormánnyal, de a Tiszával szembeni távolságtartás is megfigyelhető. A választások kimenetele a helyi közösségek véleményétől függ.
A kistelepülések politikai szerepe Magyarországon kiemelkedő, mivel a választások eredményét jelentősen befolyásolják. A Fidesz számára ezek a területek politikailag fontos bázist jelentenek.
A kistelepüléseken élő választók aránya magas, és ez a Fidesz támogatottságát is tükrözi. Ezen települések szavazatai gyakran döntőek lehetnek a választások során.
A politikai elégedetlenség a kistelepüléseken megfigyelhető, de a Tisza Párt iránti távolságtartás is jellemző. Ez a helyi politikai hangulatot formálja.
A Tisza Párt aktivistái a kistelepüléseken végzett tevékenységeik révén próbálják megszólítani a helyi közösségeket. Az aktivisták elkötelezettsége fontos a párt sikeréhez.
A kormányváltás lehetősége egyre inkább aktuális, ami új fegyelmet teremt a politikai pártok körében. A Tisza Párt működése és tervei most különösen fontosak a választások előtt.
A Fidesz ellenállása és az új politikai formációk szerepe kulcsfontosságú lehet a jövőbeli választásokban. Az egység megőrzése elengedhetetlen a sikerhez.
Magyar Péter vezetésével a Tisza Párt új irányvonalat képvisel, amely a demokratikus kontroll erősítésére törekszik. Fontos, hogy elkerüljék az autoriter tendenciákat a párton belül.
A Tisza Párt aktivistái közvetlen kapcsolatot keresnek a helyi közösségekkel, hogy támogatókat nyerjenek. A falvakban való jelenlétük döntő lehet a választások kimenetele szempontjából.
A helyi közéleti aktivitás és támogatás kiemelkedő szerepet játszik Tisza szigeten, ahol az emberek elkötelezettek a politikai változások mellett. A közösség ereje segíthet a jövő politikai tájának alakításában.
A kitelepülések szervezése és a helyi közösség reakciója fontos tényező a politikai kampányok során. A helyiektől kapott információk segítik a tájékozódást.
A politikai támogatás mértéke és a közösségi bázis kiépítése hatással van a választási eredményekre. Az emberek aktív részvétele a jövő politikai stratégiájában kulcsfontosságú.
A helyi vállalkozók, mint Sudár Péter, hangsúlyozzák, hogy a közösségi összefogás és a politikai aktivitás elengedhetetlen a jövőbeni változásokhoz. A közéleti elkötelezettség erősíti a helyi identitást.
A videóban beszélgetnek a vidéki IT szektor fejlődéséről, különös figyelmet fordítva Kaposvárra, ahol az informatikai cégek jelentős szerepet játszanak. A helyi vállalkozások nehézségeit és a gazdasági helyzetet is érintik.
A vidéki informatikai cégek fontos szerepet töltenek be a helyi gazdaságban, nemcsak Budapestre korlátozódnak. A helyi IT cégek jelentős hozzájárulást nyújtanak a munkahelyteremtéshez.
A megélhetési válság és az elszabaduló árak komoly kihívások elé állítják a cégvezetőket. A bérek emelése mellett a kollégák érzik, hogy a vásárlóerejük csökken.
A vidéki gazdálkodók helyzete is nehezedik, sokan veszteségesen működnek. A gazdálkodók folyamatosan szembesülnek a megdrágult termelési költségekkel és a vevőhiánnyal.
A helyi közösség gazdasági helyzete súlyosbítja a megélhetési nehézségeket, és a politikai támogatás mértéke is csökken. Az emberek egyre inkább küzdenek a mindennapi életükkel.
A helyi boltok és vendéglátó egységek dolgozói a megélhetésükért küzdenek, a költségek emelkedése miatt egyre nehezebb számukra a fennmaradás.
A lakosság fele tartozásokkal küzd, és sokan szenvednek a végrehajtók nyomása alatt, ami növeli a feszültséget a közösségben.
A politikai távolságtartás és a szkepticizmus a helyi lakosok körében elterjedt, ami a következő választások kimenetelére is hatással lehet.
Milyen hatással vannak a kistelepülések a választásokra?
Aránytalanul nagy befolyás
Bár a 2000 fő alatti kistelepüléseken a magyar társadalom ötöde él, az itt élők szavazatai rendkívül magas arányban mennek a kormánypártokra (jellemzően a Fideszre), így ezek a települések sok választókerület eredményét képesek eldönteni.
Egyes választókerületekben akár a lakosság 25-30%-a is ilyen kis falvakban él – ilyen helyeken döntő lehet a kistelepülések szavazata.
Mandátumok eldöntése
Az elemzők szerint a 2000 fő alatti falvak akár 5-6 plusz mandátumot is jelenthetnek egy nagy párt számára. 2022-ben és 2018-ban is ezek a szavazatok billentették a Fidesz javára a választás végeredményét.
Politikai hűség és elégedetlenség
Ezeken a településeken eddig a Fidesz volt a domináns, de most jelentős elégedetlenség tapasztalható a kormánnyal szemben, viszont még nincs egyértelmű elköteleződés az ellenzéki alternatívák (pl. Tisza Párt) mellett sem.
A Tisza Párt például most próbál erősödni az ilyen falvakban, de sok helyen még csak helyi aktivista hálózatot építenek ki, és a választók részéről óvatos érdeklődés, illetve bizalmatlanság is érzékelhető.
Gazdasági, társadalmi problémák
Az anyagban megszólalók beszélnek a falvak gazdasági nehézségeiről, az alacsony bérekről, a megélhetési problémákról, és arról, hogy ezek a tényezők is erősen hatnak a politikai elégedettségre és szavazási hajlandóságra.
Sokan csalódottak a jelenlegi kormányban, de nem látják elég megbízhatónak az alternatívát; van, aki szerint csak egy erős helyi hálózat tudna valódi változást hozni.
A végső választási eredményt részben az dönti el, hogy a Fidesz vagy a kihívó pártok tudnak-e olyan ajánlatot tenni ezeknek a kis falvaknak és lakosainak, ami átléphetővé, hitelessé és elérhetővé teszi számukra a változást.
Hogyan reagálnak az emberek a Tisza Párt kezdeményezéseire?
Erős elégedetlenség a kormánnyal szemben
A legtöbb megszólalónál és megfigyelésnél az figyelhető meg, hogy jelentős a kormánnyal szembeni csalódottság – különösen a kistelepüléseken.
Növekvő érdeklődés, de óvatosság a Tiszapárttal szemben
Bár hétről hétre új "Tisza szigetek" (aktivista közösségek) alakulnak, sok esetben még mindig jellemző a távolságtartás és a szkepszis a Tiszapárt iránt, mint lehetséges ellenzéki alternatíva.
Az aktivisták elkötelezettek, de a szélesebb lakosság nagy része kivár, fenntartásokkal kezeli Magyar Péter pártját.
Vegyes tapasztalatok az aláírásgyűjtéseknél
Egyes helyeken meglepően nagy volt az érdeklődés, máshol viszont (pl. több látogatott településen) senki sem jelent meg, vagy nem is hallottak a kitelepülésről.
Az időjárási, szervezési vagy kommunikációs problémák miatt több helyszínen nem sikerült a tervezett jelenlétet biztosítani (ezeket utólag a párt szervezői magyarázták is).
A félelem és a politikai óvatosság továbbra is erős
Sok helyen az emberek nem szívesen nyilatkoznak, és előfordult, hogy az aktivisták utólag tiltották le az engedélyezett interjúkat is.
A szkeptikusok szerint nem világos, mennyiben tudna a Tisza valódi változást hozni.
Egyéni és közös élmények
Akik aktívan részt vesznek a mozgalomban, gyakran erősen elkötelezettek, és kifejezetten motiváltak a változás iránt.
Többen úgy érzik, végre van lehetőségük elmondani a véleményüket, és egy "alagút végén a fényt" látnak.
Ugyanakkor sokan továbbra is személyes, anyagi vagy munkahelyi biztonságukat féltik, ezért inkább kivárnak.
A döntő "kistelepülési tömeg"
A kistelepüléseken élők politikai aktivitása könnyen eldöntheti a választások kimenetelét. A Fidesz számára továbbra is kiemelt bázis, de a Tiszapárt is ezen a terepen próbál áttörni.
Milyen problémákkal küzdenek a helyi vállalkozások?
Megélhetési nehézségek, alacsony jövedelmek
Állami alkalmazottak: 250 000 Ft körüli nettó havi bér, „megalázó bérezés”, sokszor hétvégén is dolgoznak, szabadság, pihenés, nyaralás nem fér bele.
Fizikai munkások: 1800 Ft-os órabér, havi 320 000 Ft körül, amiből épp csak megélnek.
Vállalkozók, boltok, vendéglátók: korábban félre tudtak tenni, mostanra a megélhetés is nehéz, a költségeket éppenhogy fedezi a bevétel.
Növekvő költségek, infláció
Alapanyagok, energiaárak: jelentősen drágultak, ami a nyereséget elviszi.
Járulékok, adók: a vállalkozók szerint a magas járulékterhek miatt alig vagy egyáltalán nem marad nyereség.
Munkabér-emelések: az árak emelkedését nem tudják maradéktalanul követni a bérek, így még jelentős béremelés mellett is csökken a reálbér.
Vásárlóerő drasztikus csökkenése
Kevesebbet költenek az emberek, az „elkölthető pénz” hiánya miatt alapvető élelmiszerek (vaj, tejföl, húsáru) forgalma is visszaesett, a csokoládé már luxuscikk.
Kisboltok, vendéglátó egységek: sokszor a lakosság elvárja a tévében hirdetett alacsony árakat, miközben a költségek elszálltak.
Piacvesztés, kereslethiány az agráriumban
Őstermelők, agrárvállalkozók: „Nincs vevő, vagy ha van is, nyomott áron.” Állandó veszteséggel dolgoznak évek óta, fejlesztésekre sem marad pénz.
Állandó alkalmazotti létszám-csökkenés: az elbocsátások gyakoriak lennének, csak a „szívükre hallgatva” nem történnek meg.
Nagy társadalmi különbségek, bizalmatlanság
A riportokból kézzelfogható az elitet és „kisembereket” elválasztó szakadék, a helyi gazdasági elit gyors gazdagodása, míg a többség küzd a megélhetésért.
A vállalkozók nem érzik, hogy az ő véleményük, problémáik meghallanának (pl. agrárpolitikai kérdésekben nem kérik ki a véleményüket).
Adósságcsapda, végrehajtások
Egyes falvakban a lakosság fele végrehajtás alatt áll, évtizedes tartozásokat fizetnek, sokan már csak a kamatokkal küzdenek.
Reménytelenség, bizalmatlanság a változásokkal szemben
Mind a gazdasági, mind a politikai perspektívák kapcsán erős a kiábrándultság, az elkeseredés, a helyzet javulásába vetett hit hiánya.