Deutsch Tamás, a Fidesz EP-képviselője váratlanul került a reflektorfénybe, amikor angolul kellett megnyitnia a Költségvetési Ellenőrző Bizottság ülését Brüsszelben.
A mondandójáról kedden kedden futótűzként terjedt el egy videó. A helyzet sokak - többek között a TISZA Párt elnöke - szerint kínosra sikeredett. Most egy angoltanár illetve egy pszichológus értékelte az EP-képviselő performanszát.
- Deutsch Tamás, Fidesz EP-képviselőjének angol nyelvtudása került a középpontba
- A pszichológus szerint a váratlan helyzet és nyelvi bizonytalanság nehezítette a helyzetet
A politikai színtéren nem ritka, hogy egy-egy váratlan helyzet komoly kihívások elé állítja a szereplőket. Deutsch Tamás esete is ilyen volt, amikor a Költségvetési Ellenőrző Bizottság ülésén hirtelen neki kellett megnyitnia az ülést, mivel az elnök, Nicklas Herbst késett. Az eseményről készült videó gyorsan elterjedt, és sokan vitatják a képviselő angoltudásának színvonalát. Míg egyesek szerint Deutsch kínosan habogott, mások úgy vélik, hogy a helyzet váratlansága okozta a nehézségeket.
Rédei Zsuzsanna pszichológus szerint az ilyen stresszes helyzetek különbözőképpen hatnak az emberekre. Vannak, akik számára a stressz motiváló, míg másoknál debilizáló szorongást okoz.
„A stressz többféleképpen hat az emberekre, és ha nagyon leegyszerűsítjük, akkor két típust különböztethetünk meg. Van olyan, akinél a stressz kifejezetten stimuláló, motiváló hatással bír, ezért jobb eredményt ér el például egy vizsgahelyzetben: 90%-ot tanul, és 110%-ot teljesít.
De van olyan is, akinél az úgynevezett debilizáló szorongás jön elő stresszhelyzetben, ilyenkor az arányok fordítva alakulnak a teljesítmény szintjén: a vizsgahelyzet analógiánál maradva ebben az esetben aki 100%-ot tanul, stresszhelyzetben 70%-ot tud kihozni magából, mert leblokkol, szorong
– mondta a hvg.hu-nak a pszichológus.
A szakember úgy látja, hogy az adott bizottsági ülésen tényleg nagyon váratlan volt a helyzet, fel lehetett ismerni az jellegzetes reakciókat: ilyenkor nehezen találja az ember a szavakat, rendezni kell a gondolatait. Szerinte vannak olyan technikák, amelyeket érdemes lehet bevetni, például kérhetünk egy kis szünetet, ihatunk egy pohár vizet – ha kellő ismerettel rendelkezünk ezekről a helyzetekről, akkor tudunk különböző időnyerési technikákat alkalmazni.
Szerinte azzal is lehet próbálkozni, hogy őszintén kimondjuk az érzéseinket: „igen, elnézést, ez engem most nagyon váratlanul ért, egy kis időre van szükségem, hogy összerendezzem a gondolataimat.”
A szakember szerint Deutsch esetében a helyzet nehézségére rátett egy lapáttal a nyelvi bizonytalanság, összeadódhatott a két probléma. „Így alakulhatott ki egy igazán kellemetlen és szorongató szituáció, mind a hallgatóknak, akik ezt a helyszínen vagy később felvételen látták, mind magának a főszereplőnek. Úgy gondolom, hogy egy dupla stresszhelyzet állhatott elő egyrészt a váratlanság, másrészt a nyelvi bizonytalanság miatt” – fogalmazott a lapnak Rédei.
Angoltanár véleménye
Egy tapasztalt angoltanár szerint, aki közel 40 éve tanít gimnazistákat, Deutsch angoltudása nem feltétlenül rossz, hiszen értette a mellette ülő nő szavait. Azonban az akcentusa és a szavak hangsúlyozása valóban eltér a megszokottól. A tanár úgy látja, a középszinten érettségiző diákoknak is folyékonyabban kell beszélniük, de a politikai színtéren a nyelvi hibák gyakran elnézhetőek, ha a kommunikáció lényege nem vész el.
Az elmúlt napban több közéleti szereplő is foglalkozott a témával, köztük Magyar Péter, aki elsőként támadta a kormánypárti EP-képviselőt. A Tisza Párt elnöke Deutsch Tamás angoltudását kritizálta, mondván, hogy 15 év alatt igazán elvégezhetett volna egy nyelvtanfolyamot, amely EP-képviselők számára ingyenesen elérhető. Deutsch erre a Facebookon reagált egy ironikus megjegyzéssel: „Miszter Magyar, Máj inglis ekszent indíd iz from Kelenföld.”
Lilu is megszólalt Deutsch Tamás angol nyelvtudásának kapcsán. 24 órán keresztül elérhető Instagram-sztoriban tette fel a nagy kérdést: „Lehet, hogy igazából mindennel egyetértenénk, csak nem értettük, mit beszélnek Brüsszelben?” (Blikk)