"Év végére is egy bizarr helyszín: Marista Iskolatestvérek, Esztergom, 48 millió forint EU-s pénz."
"A tábla szerint ez egy »Mi Házunk nyitott közösségi tér«. Hát, zárva volt. A 48 millióból pedig egy wc-re, néhány játszótéri játékra és pár négyzetméter térkőre futotta.
A helyiek még soha nem láttak itt mozgást. A Marista Iskolatestvérek elvileg egy francia szerzetesrend, a honlapjuk szerint Karcagon egy iskolát és egy tanodát, Esztergomban pedig egy tanodát működtetenek - ettől a helyszíntől kb 6 kilométerre.
Telefonos érdeklődésemre azt a tájékoztatást kaptam, hogy mást is szerettek volna itt építeni, csak arra nem nyertek pénzt. Elmondásuk szerint használják a »nyitott közösségi teret«, mikrobusszal szokták odavinni a gyerekeket a 6 km-re levő tanodából.
Azt, hogy mást is szerettek volna építeni, készséggel elhiszem, azt, hogy ide gyerekeket hoznak 6 kilométerről, azt már kevésbé. Ami viszont tény: egy újabb értelmezhetetlen projekt, egy majd' egymillió/nm áron épített mosdó és egy kis játszótér egy bekerített, bezárt grundon.
FRISSÍTÉS: Egy nagyon kedves és számomra egészen hiteles ismerősöm néhány fontos információt adott erről a különös helyszínről. Ide másolom az üzenetét szó szerint, de előtte egy megjegyzés: sajnos az biztos, hogy itt is nagyon félrement valami, Nem állítom, hogy az szerzetesrend hibázott. Lehet az is, hogy az állam volt olyan ostoba, hogy a tanodára nem adott pénzt, csak az udvarra. Azt sem állítom, hogy a pénzből loptak volna, »csak« azt, hogy akárhogyan is történt, így nagyon drágán megvalósult egy semmire sem használt, zárt kis játszótér és egy mosdó.
Az üzenet: »Az esztergomi spanyol marista szerzetesek nagyon értékes, a szakmában példamutató munkát végeztek hosszú időn keresztül. Vagy negyedszázada vannak jelen ott, és maguk is ott éltek a romatelep sarkában, éjjel-nappal együtt voltak a közösséggel, a korszerű szociális munka eszközeit alkalmazva. Viszont ha jól tudom, az eredeti munkaterületüket, a Töltés utcai romatelepet, ahol a közösségi központjuk hosszú időn át sikeresen működött, államilag fölszámolták egy telepfelszámolási program keretében. Ez nyilván válságot eredményezett a maristák ottan működését illetően is. Kb. 10 éve vezetőváltás is volt. Úgy vélem, alaposabb megismerés szükséges ahhoz, hogy ítéletet lehessen mondani arról, ők hibáztak-e valami nagyot, vagy valóban egy elkezdett, de aztán a remélt támogatás elmaradása miatt félbemaradt beruházásról van-e szó. Én az utóbbi években nem sokat tudok róluk, de korábban ők tényleg jó szemléletben, a családokkal partneri viszonyban és eredményesen dolgoztak.«" - írja Hadházy Ákos a Facebook-oldalán