A legalacsonyabb árat ígérte a Homlok Csoport, de ez sem menti meg a feljelentéstől.
Nem elégedett meg a versenyhivatal azzal, hogy nemrég milliárdos bírságot szabott ki Mészáros Lőrinc volt vejének, Homlok Zsoltnak az érdekeltségeire, feljelentésig viszi az ügyet. Nem babra megy a játék: kartellezésért egytől öt évig terjedő börtönbüntetés szabható ki érte.
A bíróságon folytatódhat Mészáros Lőrinc volt vejének kartellügye, amelyben a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) tavaly decemberben 1,2 milliárd forint bírságot szabott ki Homlok Zsolt két cégére. Egy szokványos vasútfelújításra kiírt közbeszerzésről volt szó, melyre Homlok érdekeltségei ajánlkoztak, mégpedig az aspiránsok közül a legalacsonyabb, 18,5 milliárd forintos vállalási árral.
A nyertes azonban az egykori após, Mészáros Lőrinc V-Híd Zrt.-je lett, csaknem kétszer drágább, 35,5 milliárd forintos ajánlattal. Homlokék hiába költöttek a pályázati részvételre, a GVH szerint összejátszottak az Inter Mobility Kft.-vel, ezért kartellezés miatt óriásbüntetést szabtak ki rájuk.
Elváltak az útjaik
Az egykor az osztrák gyökerű Swietelskynél karriert befutó Homlok Zsolt 2017-ben beházasodott a Mészáros családba, s mint megírtuk, üzletemberként egyre másra nyerte a közbeszerzéseket, több projekten dolgozott közösen az apósával, Magyarország leggazdagabb emberével. Írtunk arról is, hogy prágai csavarral szerezte meg a vasútfelújításoknál nélkülözhetetlen Vasútvill Kft.-t. Szaladt a szekér, és hamarosan megközelítette az egymilliárdot a cégekből kivehető osztalék, a Homlok-csoport egyre terebélyesedett, mígnem valami elpattant a milliárdosok között. 2023 elején Mészáros két projektből is kiebrudalta Homlok Zsoltot. A történteket azzal hozták összefüggésbe, hogy megromlott Homlok és Mészáros Lőrinc kisebbik lányának a házassága. A cégbejegyzésekből annyi látszott, hogy Mészáros Ágnes eltűnt a Homlok-cégekből, Homlok Zsolt pedig más címre költözött Mészárosék felcsúti házából.
Homlokék innen fogva nem nagyon rúgtak labdába, és nem könnyítette meg a dolgukat, hogy a megrendelések az egész ágazatban alaposan visszaestek. Homlok Zsolttal legutóbb akkor foglalkoztunk, amikor a fő cége szerb fiókot alapított, illetve egy 25 milliárd forint értékű romániai építési projektre jelentkezett be, vagyis a jelek szerint külföldi megrendelésekkel próbált a felszínen maradni.
A 24.hu kereste Homlok Zsoltot, fellebbez-e a bíróságon a kartellbüntetés miatt, próbál-e enyhítő körülménnyel előállni, de nem reagált a kérdéseinkre, így nem ismerhettük meg az ő verzióját az ügyről és a versenyhivatal szokatlanul magas bírságáról.
A GVH határozatából az látszik, hogy súlyosnak ítélték a két Homlok-cég (a Homlok Kft. és a Homlok Zrt.), illetve az Inter Mobility Kft. összejátszását, ezért megkérdeztük, tettek-e feljelentést az ügyben. A válasz szerint a versenyhivatal nem mérlegelhet, minden, közbeszerzést érintő kartell esetén feljelentést kell tennie a törvényi előírásoknak megfelelően.
A személyi felelősségre vonást érvényesítő jogi eljárás kezdeményezése folyamatban van, így erről további információ nem közölhető. A büntetőjogi felelősség megállapítása minden esetben a hatáskörrel rendelkező nyomozóhatóságok feladata
– írta a GVH. Ez azt jelenti, hogy a hivatal megteszi a feljelentést, amint jogerőssé válik a kartellügyben hozott határozat. A többi az igazságszolgáltatás dolga.