A vezető magyar buszgyártó Kravtex-Kühne Csoport a Volánbusszal közösen mutatja be Győrben az első, 100%-ban elektromos meghajtású Credobus-t.
Győr városi közlekedésében mutatkozik be a Kravtex-Kühne Csoport első, 100%-ban elektromos meghajtású autóbusza, a vadonatúj Credobus Electronell. Az utasok 2024. június 8. és június 14. között, a Volánbusz 2, 2B, 5, 6, 7, 9, 17B, 19, 38 és 38A-s helyi járatain – a társaság honlapján elérhető menetrend szerint – találkozhatnak a zöldbusszal.
Forrás: VOLÁNBUSZ Zrt.
A tesztjárművet sajtótájékoztató keretében mutatta be a gyártó és a Volánbusz.
Az eseményen dr. Krankovics István, a Kravtex Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: „A Kravtex-Kühne Csoport 25 év alatt Magyarország vezető buszgyártójává fejlődött, és ma már világújdonságnak számító termékek létrehozására képes. A Volánbusznak eddig közel 2800 Credobus-t adtunk át, az országos flotta fele a mi gyártmányunk. Ultrakönnyű konstrukciójú buszaink évente 5,5 milliárd forint értékű üzemanyagot takarítanak meg. Az új Electronell-t mosonmagyaróvári-győri mérnökcsapatunk önállóan, generálpartner nélkül fejlesztette. A többéves projekt összköltsége több mint 1,1 milliárd forint. A járműújdonság a legkönnyebb fémvázas elektromos busz a piacon, ami áttörést jelent az üzemeltetési költségek csökkentésében. A buszcsalád év végén válik teljessé, amikor a 18 méteres, csuklós változat is bemutatkozik. Az elektromos modellek a dízel buszokkal azonos műszaki platformra épülnek, ezért könnyen illeszthetők a meglévő üzemeltetési infrastruktúrába. A következő években több száz új elektromos buszra lesz szükség az ország klímacéljainak eléréséhez. Meggyőződésünk, hogy ezeket a járműveket elsősorban Magyarországon kell legyártani. A Credobus az új Electronell családdal, és a kelet-közép európai régió egyik legnagyobb gyártókapacitásával készen áll erre a feladatra.”
Barna Zsolt, a Volánbusz igazgatóságának elnöke hangsúlyozta: „A MÁV-VOLÁN-csoport tagjaként a Volánbusz – a vállalatcsoport fenntarthatósági célkitűzéseivel összhangban – kiemelt figyelmet fordít a környezetterhelés csökkentésére és a fenntarthatóság megvalósítására. A járműállomány fiatalítása mellett törekszünk a közlekedés folyamatos zöldítésére, fejlesztésére, és ennek érdekében új, korszerű és környezetkímélő járműveket, köztük egyre több alternatív meghajtású, lokálisan alacsony vagy zéró károsanyag-kibocsátású buszt állítunk forgalomba.”
Dr. Mosóczi László, a Volánbusz vezérigazgatója hozzátette: „2022-ben és 2023-ban 100 elektromos meghajtású jármű érkezett a fővárosi agglomerációba és hat vármegyeszékhelyre, közülük 13 darab ide, Győrbe. Idén 20 darab új e-busz beszerzésére és kapcsolódó töltőinfrastruktúra kiépítésére nyújthattunk be támogatási kérelmet a HUMDA Zrt. felhívására. A beszerzések tervezésében és az alternatív járművek üzemeltetésében nagy segítséget jelentenek a próbaüzemek minél szélesebb körű tapasztalatai, ezért a Volánbusz örömmel vesz részt a Credobus Electronell tesztelésében is.”
Dr. Dézsi Csaba András, Győr polgármestere elmondta: „A környezetvédelem szerepe rendkívüli mértékben felértékelődött Győrben is, az elmúlt években számos előrelépést tettünk e téren. A Volánbusszal együttműködve megkezdődött a helyi autóbusz-állomány megújítása, 52 járművet cseréltünk le és 10 év alá csökkent az átlagéletkor. Tavaly 13 darab elektromos meghajtású busz állt forgalomba, most pedig itt egy újabb, ami különösen közel áll a szívünkhöz, hiszen Győrben fejlesztették és gyártották. Az elektromobilizáció és a további környezetvédelmi újítások immár mindennapjaink részei. Nagy öröm számomra és az itt élők számára, hogy egy győri fejlesztő is részt vállal ebben a folyamatban. Köszönöm ezt a Kravtex-Kühne Csoportnak, és köszönöm a MÁV-VOLÁN-csoportnak is az eredményes együttműködést.”
Forrás: VOLÁNBUSZ Zrt.
Környezetünk védelme szempontjából alapvető fontosságú a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése, ezért a Volánbusz folyamatosan végez utasforgalmi próbákat különböző típusú, alternatív meghajtású autóbuszokkal. A társaság az elmúlt években mintegy 50 alkalommal több mint 20 busztípust tesztelt, jelenleg a fővárosi agglomerációban és Győrben is hidrogén-üzemanyagcellás járművekkel szerzett tapasztalatokkal bővíti ismereteit.
A Mosonmagyaróváron és Győrben készült Credobus Electronell a világ leghatékonyabb és leggazdaságosabb e-buszai közé tartozik. A vadonatúj, 100%-ban elektromos meghajtású, magyar fejlesztésű és gyártású buszcsalád, 12 méteres szóló, illetve az év végétől 18 méteres, csuklós kivitelben is készül. A jármű akadálymentes, városi és elővárosi közlekedésre egyaránt alkalmas.
Az Electronell 12 az áttörést jelentő műszaki innovációknak köszönhetően a legkönnyebb fémvázas elektromos busznak számít. Szemben a piacon megszokott 13 - 13,8 tonnával, a járműújdonság saját tömege mindössze 11 tonna. A legalább 2 tonnás tömegelőny 25%-kal redukálja az akkumulátorok mennyiségét. A megcélzott 300 kilométeres hatótáv így 4 helyett 3 akkumulátorcsomaggal teljesíthető. A megoldás lényegesen csökkenti az energiafelhasználást, miközben minden költségtényezőt kedvezően befolyásol, a gyártástól, az akkupótláson át az újrahasznosításig. Mindez előzetes számítás szerint kategóriaelső életciklusköltséget eredményez. A további előnyök közé tartozik a nagyobb utaskapacitás, gyorsabb töltés, kisebb ökológiai lábnyom, és az elkerülhető túlterhelés. Az alacsony belépésű (Low Entry) kivitel miatt 3-ból 2 akkumulátor a padló alá került, ami alacsony súlypontot, ezáltal kiváló stabilitást biztosít, különösen kanyarodáskor.
Az e-buszok sorozatgyártásának megkezdése közvetlenül 500 magyar munkahely megőrzéséhez járul hozzá, és 100 magyar beszállító számára jelent megrendelést. Az eddig több mint 3000 buszt gyártó, Magyarországon piacvezető Kravtex-Kühne Csoport készen áll arra, hogy új termékével elektrifikálja a hazai közösségi közlekedést. A buszcsaládról szóló további információk a Kravtex-Kühne Csoport honlapján olvashatók.