Magyar György ügyvéd szerint a résztvevők egyéni felelősségének feltételeit a honvédségnek kellett garantálni. Kérdés, ez megtörtént-e. A program ma újraindulhat.
A Népszava információi szerint a kormánytisztviselők egy része azért vállalhatta el a honvédelmi kiképzést, mert féltek az elbocsátástól. Az ígéret szerint ugyanis aki ezen részt vesz, annál ez jó pontnak számít, és elkerülheti majd az esetleges leépítés első körét.
A lapnak név nélkül nyilatkozó kormánytisztviselők és velük dolgozó szakemberek is megerősítették értesülésünket. Megjegyezték azt is:
ennek a „zsarolásnak” természetesen írásos nyoma nincs, szokás szerint a folyosókon, megbeszéléseken, „suttogó híradóval” terjedt ez a hír is. Így bizonyítani nem lehet, ahogy az elbocsátásnál sem érdemes vele érvelni.
Erről beszélt Ruszin-Szendi Romulusz is, az egykori vezérkari főnök a 24.hu-nak azt mondta, birtokában vannak olyan levelek, amelyek arról szólnak, „nagyon melegen ajánlott” a kormánytisztviselőknek részt venni ebben a programban.
Múlt pénteken éles kézigránáttal végrehajtott dobógyakorlaton felrobbant egy gránát egy kormánytisztviselő kezében. Somogyi Zoltán, a Honvéd Vezérkar törzsigazgatója azt mondta, a felkészítésen minden jelentkező önkéntesen és saját felelősségre vett részt. A fiatal, 29 éves nő, akiről azóta kiderült, hogy a Miniszterelnökségen dolgozik, arcsérülése mellett egyik kezén a csuklóját, másikon az alkarját veszítette el, súlyos, életveszélyes állapotban került kórházba. A kiképző katona is megsérült.
Magyar György a Népszavának úgy fogalmazott: nem tudható, de valószínűsíthető, hogy annak a kormánytisztviselőnek, aki a helyén szeretne maradni, és meg akar felelni az elvárásoknak, be kell vállalnia a hadi kiképzést. Egy ilyen döntésre ráutaló magatartással is kényszeríthető egy munkavállaló.
Az önkéntesség ez esetben nem teljesen állja meg a helyét, ha feltételrendszert szabnak, akkor kényszer-önkéntességről beszélünk. A jelentkező végül vállalja, hogy egy speciális szabályokkal működő veszélyes üzemben vesz részt. Ez valóban az ő személyes felelőssége
– magyarázta Magyar György.
A jelentkezőnek minden tőle telhetőt meg kell tennie annak érdekében, hogy a szabályokat betartsa, és magában, illetve másban ne tegyen kárt. De ahhoz, hogy erre képes legyen, a „szolgáltató”, ez esetben a honvédség generális felelősséggel tartozik. Ez azt jelenti, hogy minden eszközt - megfelelő kiképzést, oktatást, instruktori közreműködést - és erőforrást biztosítania kell ehhez. Ha ez nem történik meg, akkor a következményekért - polgári jogi szempontból - a „szolgáltató” a felelős. Az például egy nagy kérdés, hogy milyen előzmények, felkészítés után került éles kézigránát a sérült kezébe. A leglényegesebb, hogy milyen nyilatkozatot írattak alá a sérülttel, mert ennek tartalma dönti el a kárfelelősség vagy annak esetleges megosztásának a kérdését.
Tudtommal szakértők szerint egy ilyen gyakorlatot szimulációs feladatoknak, és minimum 30 napos felkészítésnek kell megelőznie
– mondta.
Büntetőjogi szempontból is vizsgálható az ügy: elvileg felmerülhet a foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés alapos gyanúja is. A joggyakorlat szerint a lőfegyverrel és a robbanóanyaggal kapcsolatos - fegyvertörvény és fegyverrendelet - szabályok az irányadóak.
A cselekmény mulasztással és „tevéssel” is megvalósítható, maradandó sérülés esetén a büntetés három évig terjedő szabadságvesztés is lehet.
A Szabad Európa információja szerint egyébként a Honvédelmi Minisztérium közigazgatási államtitkára, Vidoven Árpád szervezte és felügyelte hivatalosan az Adaptív Védelem nevű gyakorlatot. A baleset miatt minden támadó kézigránát használatát megtiltották, de maga az Adaptív Védelem program folytatódhat. Sőt, a Telex információi szerint a kormánytisztviselők katonai kiképzési programját már ma újraindítják, miközben a vizsgálatokkal ilyen rövid idő alatt aligha végezhettek. A baleset nyomán a programból kikerült az éles lőszer és a robbanószer használat is, helyette többek között elméleti órák, katonai testnevelés és alaki foglalkozás (menetelés) lesz – írta a lap.
Orbán Viktor miniszterelnök a parlamentben azt ígérte, teljes körű vizsgálat lesz, a kormány az áldozatot hősnek tekinti és minden kormánytisztviselőt nagyra tart, aki vállalja az önkéntes kiképzést. Kiemelte: aljas tettnek tartja, ha valaki politikai haszonszerzésre használja az esetet. Tavaly márciusban a kormányzati igazgatási tisztviselők honvédelmi alapkiképzésén Antal László dandártábornok, a Honvéd Vezérkar Kiképzési Csoportfőnökség csoportfőnöke azt mondta, hazánk védelmi erejének növelése érdekében az önként jelentkező, közigazgatásban dolgozó tisztviselők honvédelmi felkészítésben vehetnek részt. A program célja, hogy a közigazgatásban dolgozók a jövőben magasabb szinten tudjanak együttműködni a katonákkal. Arról a 24.hu írt egy éve, hogy ezen önkéntes alapon férfi köztisztviselők vehetnek részt, akik irodai munka helyett két hétre laktanyába vonulhatnak. (Népszava)