A Bloomberg információja szerint a török parlament már a héten jóváhagyhatja Svédország NATO-csatlakozását, így mégiscsak Magyarország maradna az egyedüli NATO-tagállam, amely ezt még nem tette meg.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter legutóbb decemberben beszélt arról, hogy nem Magyarország lesz az utolsó NATO-tagállam, amely ratifikálja majd Svédország csatlakozási kérelmét. Ezt akkor Tobias Billström svéd külügyminiszter árulta el a Reutersnek, miután Brüsszelben találkozott Szijjártóval. "Nem mi leszünk az utolsók" - idézte Billström magyar kollégáját.
A két politikus hétfőn ismét tárgyalóasztalhoz ült. A magyar külügyminiszter mindössze annyit írt a Facebook-posztjához, hogy a döntés a parlament kezében van. De mivel a török parlament már a héten ratifikálhatja Svédország kérelmét, a magyar parlament pedig ezen a héten nem ülésezik, előállhat az a helyzet, hogy mégiscsak Magyarország hagyja jóvá utolsóként a svéd NATO-csatlakozást.
Tavaly júliusban Orbán Viktor magyar miniszterelnök ígérte először, hogy: „nem mi leszünk az utolsók, akik jóváhagyják Svédország csatlakozását”.
Szijjártó és Billström hétfői találkozója után a kormányfő kedden az X-en jelentette be, hogy meghívta Magyarországra Ulf Kristerssont svéd kormányfőt, hogy tárgyaljanak Svédország NATO-csatlakozásáról.
Today I sent an invitation letter to Prime Minister Ulf Kristersson @SwedishPM for a visit to Hungary to negotiate on Sweden’s NATO accession.
— Orbán Viktor (@PM_ViktorOrban) January 23, 2024
Az egyeztetések és a meghívás hátterében az állhat, hogy a török parlament már a héten ratifikálhatja Svédország kérelmét - legalábbis a Bloomberg információi szerint. Ankara eddig az általa terroristának tartott kurdok svédországi jelenléte miatt nehezítette a katonai szövetség északi bővítését, valamint a Kurdisztáni Munkáspárt Svédországban lévő tagjainak kiadatását követelte.
Recep Tayyip Erdoğan török elnök később ahhoz kötötte a bővítést, hogy az Egyesült Államok F-16-os harci gépeket adjon Törökországnak, Kanada pedig oldja fel fegyverembargóját Ankarával szemben.
Gulyás "bizonyos konfliktusokról" beszélt Magyarország és Svédország között
A magyar kormány kevésbé kézzelfogható kérésekkel állt elő. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a múlt heti Kormányinfón azt mondta: még mindig arra várnak, hogy a svéd kormány megkeresse őket bizonyos konfliktusok miatt.
Bóka János európai ügyekért felelős miniszter a finn Ilta-Sanomatnak adott január eleji interjújában arról beszélt, hogy a ratifikáció időpontja attól függ, milyen gyorsan és hatékonyan halad a bizalomépítés Magyarország és Svédország között, ezzel megnyugtatva azon magyar parlamenti képviselőket is, akiknek kétségeik és aggályaik vannak.
Egyelőre nincs napirenden a svéd NATO-csatlakozás a magyar parlamentben
A tavaszi parlamenti ülésszakra vonatkozó program alapján a kérdés továbbra sincs napirenden, ez azonban a törökországi események alapján könnyen változhat. A héten nincs tervben parlamenti ülésnap. Az MSZP ezen változtatna, és a történtek tükrében rendkívüli ülés összehívását kezdeményezte.
Svédország 2022 májusában, Finnországgal együtt, Oroszország ukrajnai inváziója után pár hónappal adta be csatlakozási kérelmét. Finnországot azóta már felvették a katonai szövetségbe, Svédországot azóta sem. Jens Stoltenberg NATO-főtitkár szerint erre a nyárig sor kerül majd. (Euronews)
Orbán Viktor David Cameron brit külügyminiszterrel tárgyalt telefonon
A svédek NATO-csatlakozása és Ukrajna is szóba került.
Orbán Viktor miniszterelnök kedden telefonon beszélt David Cameron brit külügyminiszterrel – tájékoztatta az MTI-t Havasi Bertalan.
A tárgyalásról David Cameron a Twitteren azt írta: Svédország gyors NATO-csatlakozásának fontosságáról tárgyaltak, annak érdekében, hogy a szövetség és az euro-atlanti térség biztonságosabb, a NATO pedig erősebb legyen. A brit tárcavezető kitért Ukrajnára is: szerinte fenn kell tartani az Ukrajnának járó támogatásokat, és meg kell védeni az ország jövőjét.
We must maintain support for Ukraine and protect its future security.
— David Cameron (@David_Cameron) January 23, 2024
I discussed this with Hungary’s Prime Minister @PM_ViktorOrban today, alongside the importance of Sweden’s swift accession to NATO, making Allies safer, NATO stronger and the Euro-Atlantic area more secure.
(Telex)