Majdnem 60 milliárd forinttal nőttek a beruházás költségei
Tavaly 477 milliárdról 536 milliárd forintra nőtt a paksi atomerőműberuházás értéke - derül ki az állami Paks II. Zrt. minap leadott 2024-es beszámolójából.
A vagyon jó része tárgyi eszköz; ezen felül 74 milliárdot értékpapírokban, 53 milliárdot pedig bankbetétben tartanak. Mindehhez a pénzt lényegében kizárólag a magyar állami költségvetés folyósítja, amit a cég alapvetően a fővállalkozónak, vagyis az orosz állami Roszatomnak fizet ki a beruházásért cserébe – olvasható a Népszavában.
A jelentésben foglaltaknak megfelelően ez a saját tőkében jelenik meg: a 2012-es megalapításkor még 9 milliárdos jegyzett tőke az utolsó, 2023. végi, 94 milliárdos emeléssel 274 milliárd forintra emelkedett, a fennmaradó összeggel pedig ezzel párhuzamosan a tőketartalékot hizlalták. A rövid lejáratú kötelezettségek 3 milliárdról 58 milliárdra ugrottak, ami „a fővállalkozó beruházási szolgáltatásainak teljesítéséből ered”.
Bár a cég bevétele és eredménye beruházási szakban nem számottevő, megjegyezhető, hogy az adózott nyereség 1,2 milliárdról 2,4 milliárdra nőtt.
Az ügyvezetés megvizsgálta és értékelte az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos geopolitikai, európai uniós események, gazdasági szankciók társaságra gyakorolt hatását – fogalmaznak.
Ezek az események bizonytalanságot jelentenek a cég számára, de az állam változatlanul elkötelezett a beruházás megvalósítása iránt
– teszik hozzá.
Az orosz-ukrán konfliktus pénzügyi kockázatot nem okoz, mert a működéshez szükséges forrást tőkeemelés útján a magyar központi költségvetésből kapják.
A jelentés nem tér ki sem a beruházás állására, sem ütemére, sem várható befejezésére, illetve nem részletezik a beruházás utalásait érintő uniós és – változatlanul érvényben lévő – amerikai kereskedelmi korlátozásokat sem. (24.hu)