Az USA 50 milliárd dolláros kölcsönt javasolt Ukrajnának, amelyet egy kiszivárgott vitaanyag szerint a befagyasztott orosz vagyonból származó nyereségből fizetnének vissza.
Azonban Washington számít az Európai Unióra is, hogy besegítsen a számlák fizetésébe, és épp Magyarországon bukhat el.
Washington egy hatalmas pénzügyi támogatási javaslaton dolgozik, hogy 50 milliárd dollárnyi hitelt jutasson Ukrajnának. A terv azonban megköveteli, hogy az EU határozatlan időre meghosszabbítsa a Moszkva elleni szankciókat, amihez mind a 27 tagállam jóváhagyására szükség lenne, beleértve a magyar Orbán Viktort is, aki korábban megvétózta az ilyen döntéseket – írja a Financial Times.
A javaslatot az EU pénzügyminisztereinek szerdai virtuális ülésén vitatják meg, és várhatóan a jövő heti olaszországi G7-csúcstalálkozón az Ukrajnának nyújtott támogatásokról szóló tárgyalások egyik központi eleme lesz.
A hitel pontos részletei, köztük a futamidő, a kamatláb, valamint az, hogy közvetlenül vagy közvetítőn keresztül nyújtják-e, még nem kerültek meghatározásra. Az Egyesült Államok más lehetséges lehetőségeket is megvitat, hogy a hitel kockázatát más G7-partnerekkel megossza.
Egyes uniós kormányok óvakodnak az ilyen biztosítékok lehetséges pénzügyi következményeitől, és egy másik megfontolás alatt álló lehetőség szerint az EU és más G7-országok kétoldalú kölcsönöket nyújtanának Ukrajnának, amelyek mögött a saját joghatóságuk alatt befagyasztott orosz eszközökön elért nyereség állna. Ehhez azonban egyhangú megállapodásra lenne szükség, és a végrehajtás hosszabb időt vehet igénybe. (Portfolio)